een zeker aantal knechts dient aan te geven voor het pateut recht. De rechter had tot noch toe steeds in strijd met die bewering gevonnisd en te dier zake bekeurden van alle rechts vervolging ontslagen. Niet lang geleden had ook de Hooge Raadovereenkomstig de zeer gemotiveerde conclusie van den advocaat-generaal Mr. Karseboom een arrest in dien zin ge geven. Voornoemd hof heeft nu Maandag, in strijd met die jurisprudentie, overeenkomstig de uitvoerige conclusie van Mr. J. C. de Koning, fungerende als rijks-advocaat, en van Mr. D. C. van der Kemp, proc.-generaal de leer der admi nistratie aangenomen. In de zitting van den gemeenteraad van 's Gravenhage van Dingrsdac: is besloten tot het indienen van een adres aan O de Tweede Kamer naar aanleiding van de onteigeningswet van den spoorweg van Leiden op Woerden t ten einde de be langen der residentie voor te staan, en daarbij aantedringen op verwerping van het aanhangige wetsontwerp, tenzij de uit sluitende concessie geheel vervalle en de lijn Scheveningen- 's Gravenhage in het ontwerp worde opgenomen. De heer de Jonge, ambtenaar aan 1s rijks archief verklaart dat het nieuwe verwarmingsstelsel zonder kagchels niet alleen duurder is, maar ook minder doeltreffend, omdat de middenlijn van warmte niet te vinden is. Op den avond van den dag, waarop de academie te Delft gesloten werd is een algeraeene vergadering van de leden van het Studentencorps gehoudeu waarin het reeds medege deelde protest is opgemaakt tegen de sluiting der academie. Voorts hebben de leden zich schriftelijk op hunne eer ver bonden, zich te onthouden van alle individuele handelingen, die zouden kunnen strekken ten nadeele van de zaak die zij voorstaanterwijl zij zich van die belofte niet ontslagen zul len rekenen zoolang zij daarvan geen schriftelijke en gemo tiveerde kennis aan den Senaat hebben gegegen. Ten slotte is aan den Senaatbij acclamatievolmagt gegevenom gedurende de afwezigheid der leden van het corps zoodanig te handelen als hij in het belang daarvan noodig zal oor- deelen. Wanneer de Senaat dit noodzakelijk acht, kan hij de leden van het corpsdie thans huiswaarts keeren te Delft bijeenroepen. Even als de Senaten der Leidsche, Groningsche en Deventersche studeuten-corpsen in krachtige en hartelijke bewoordingen hun sympathie hebben betuigd aan de studen ten der Delftsehe academie, in den moeijelijken toestand, waarin deze zich in de twee laatste maanden bevinden heeft zich nu daarbij ook de Utrechtsche Senaat aangesloten, door een schrijven dat mede van de warmste deelneming getuigt. Te Lutterharde, ambt Hardeuberg, had onlangs het vol gende tragi-comisch voorval plaats. Zeker weduwnaar, op het punt staande een tweede huwelijk aantegaan waarvoor de fes tiviteiten reeds gereed waren herinnerde zich eensklaps zijn overleden echtgenoot de belofte te hebben gedaan geen tweede huwelijk te zullen aangaanhetwelk hij bon gré mal gré aan zijn bruid en genoodigde te kennen gaf. Men verbeelde zich de teleurstelling van hen, die dachten feest te vieren, maar vooral van de jeugdige schoone, die nu weder baar geluk zal moeten afwachten. In de laatste weken is er uit Drenthe veel turf naar Holland verzonden tegen goede prijzen. Daardoor zijn ook de veenen in waarde gestegen en is de lust voor turfmakerij aan gewakkerd. De vaart op het Oranje-kanaal is zeer levendig, terwijl de turf, die langs dat vaarwater wordt afgevoerd, van zeer goede kwaliteit is. Heden werd door de Typografische Vereeniging op de gewone, eenvoudige wijze de laatgte eer bewezen aan het mede lid Franciscus Kok welke aan zijne moedervrienden en de Ver eeniging ontviel in den jeugdigen leeftijd van 18 jaar. Hij was een braaf jong mensch, steeds trouw op zijn post, en werkte totdat de laatste krachten hem begaven. - Zijn moe der verliest in hem een steun en troost in haar weduwstaat. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 51°, te 10 uur 49°. Woensdag morgen te 6 uur 46°, te 8 uur 45", te 12 uur 49°, 's namiddags te 2 uur 51°, te 4 uur 44°. Buitenlamisch [Nieuws. Het groote Russisch rijk verkeert in een geweldige gis ting; alle partijen gevoelen, dat het rijk op een gewigtig keer punt staat. De adeldie sedert de opheffing der lijfeigenschap, niets meer te vreezen, maar daarentegen alles te hopen heeft, daar hij alleen genoeg beschaafd isom een staatkundige rol te spelen, verlangt openlijk een constitutie en wordt bepaald de woelende partij. Reeds spreekt men in de Petersburger kringen luide en krachtig tegen een camarilla, welke blijk baar den Keizer terughoudt van het toestaan van die hervor mingen welke hij in de met opstand dreigende Poolsche pro vinciën heeft ingewilligd. De personen, die men met den col lectieven naam van camarilla brandmerkt, omdat men het nog niet waagt Alexander zelf aantetasten zijn de Minister Panine, de kanselier Adlerberg en zijn zonen, die een groo- ten aanhang hebben, en eindelijk prins Dolguroff, de chef dei- staatkundige politie. De Keizer kan niet terugkeeren op den liberalen stroom, dien hij zelf deed ontspringen. Dat de Kei zer dit zelf iuziet, bewijst een berigt, dat prins Italiiski graaf Suworoff Rimniksky Ithans gouverneur der Oostzee-provin- cientot militair gouverneur van Petersburg, ter vervanging van den afgetreden generaal Ignatieff, zal benoemd worden. Laatstgenoemde heeft zijn verzoek om ontslag gemotiveerd door als zijn meening te verkondigen dat alleen door ijzeren ge strengheid de heerschende beweging kan beteugeld worden. Prins Italiiski is liberaal en de denkbeelden van vooruitgang toegedaan. Als men nagaathoeveel persoonsverwisselingen in de hooge betrekkingen in Rusland in de laatste twee jaren heb ben plaats gehad, dan verkrijgt men een zeer lange lijst, welke het beweren wederspreekt, dat constitutionneele staten de krachten der staatslieden snel en sterk uitputten. Men zal daaruit ziendat Rusland in dit opzigt alle andere zijden overtreft. Uit Petersburg wordt medegedeeld, dat de reusachtige zuil vau het Alexanders-monument, welke een hoogte heeft van 80 voet, in de lengte is gebarsten, zoodat alleen een spoedig herstel het prachtige gedenkteeken voor vernieling kan be hoeden. Brieven uit Petersburg meldendat men het ontslag te gemoet ziet van den minister van onderwijs Putiatinals zijn opvolger wordt gedoodverwd de heer Titoff, oud gezant te. Konstantiuopel. Verder meldt men, dat de generaal Kryja- nowski benoemd is tot militair gouverneur van Warschauter vervanging van wijlen den generaal Gerstenzweig. Het Journal de Constantinople, melding makende van de nieuwe arrestatiendie te Athene ten gevolge van later ontdekte aanslagen op den Koning hebben plaats gehadbe vestigt dat uit de verhooren werkelijk is geblekendat het den zaamgezworenen niet te doen is geweest om Z. M. van het leven te beroovenmaar alleen om zich van zijn persoon meester te makenten einde hem een besluit aftepersen tot de organisatie eener nationale garde, de ontbinding der kamers, een verandering^ van Ministerie, benoeming van een troonop volger en de indiening van onderscheiden nieuwe wetsontwer pen. Men verneemt dat de Koning over die vijandige gezind heid te zijnen opzigte diep leedwezen aan den dag legt en dat Z. M. het paleis bijna niet verlaat. De stelling van baron Ricasoli wordt te Turin weder sterker en men meentdat Ratazzi thans welligt de portefeuille van binnen!, zaken zou aannemen. Ricasoli wordt vooral ook door den invloed van den Britschen gezant gesteund, terwijl de Fransche invloed te Turin eenigzins moet verminderen door het onberedeneerd bezet houden van Rome. Uit Noyon wordt het volgende gemeldEen aldaar woon achtige dame ging dezer dagen voor eenigen tijd naar haar landgoed in Lombardije en nam een waarde van 40,000 frs. aan verschillende actiën en al haar diamanten en gouden sie raden in een valies met zich. Zij reisde per spoortrein en zat naast een heer, die zeer voorkomend jegens haar was; deze heer stapte aan een der stations af. Toen de dame aan de plaats barer bestemming was gekomenmiste zij haar valies en deed daarvan aangifte bij de politie. Twee dagen daarna werd

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2