i\°. 541. Donderdag 28 November. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- niers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 8 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.f 'savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indiscbe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den Koning be haagd den heer Jhr. H. P. F. Hooftbij een dezer dagen genomen besluit, tot HD. kamerheer te benoemen. Z. M. heeft pensioen verleend aan den kap. P. A. de Moraaz Mecima van het 6de reg. inf. en benoemd bij het 2de reg. inf. tot kap. 3de klasse den lsten luit.-adj. H. P. J. Heymans van het reg. gren. en jagersen den 2den luit. J. H. A. IJssel de Schepper van het 4de reg. drag, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in O.-I. Tot lid der Kamer van Koophandel te 's Hage is ge kozen de heer L. M. Hermans met 59 van de 108 stemmen. In de Zitting van de Tweede Kamer van Dingsdag heeft de heer Olivier in een uitvoerige en welsprekende rede de handelingen der regering sedert hare optreding getoetst aan haar toezeggingenin het programma van April jl. ver vat, en aangetoond dat de regering, wel verre van aan die toezeggingen te hebben voldaan, in vrijgevigheid, in homo geniteit en werkzaamheid had getoond te kort te schieten. Een Regering, die zoo weinig kracht en vastheid van begin selen aan den dag legde, kon hij niet ondersteunen. De heer Betz heeft aangetoonddat in de finantiele mede- deelingen twijfelduisternis en tegenspraak wordt gevonden dat bij de aangeboden begrooting de Regering van het ver derfelijke stelsel van opdrijving der uitgaven is uitgegaan terwijl inkrimping thans meer dan ooit noodzakelijk is, en dat de Regering door de verklaring, het belastingstelsel niet te zullen herzientoont den geest des tijds te miskennen en stil blijft staan, terwijl alles om ons vooruitgang predikt. De heer van Zuylen heeft insgelijks het Kabinet van zwak heid beschuldigd en zocht de oorzaak daarvan in de hetero gene zamenstelling. De heer van Twist toont aan, dat de toestand onzer finan- tien, vooral ten gevolge van de Staatsspoorwegen steeds meer afhankelijk wordt gemaakt van de zeer onzekere Indische haten en bestrijdt de grondendoor den heer Wintgens tegen den vrijen arbeid in Indie aangevoerd. Door de Staats-Courant wordt heden het volgende me degedeeld: "De Minister van Koloniën brengt ter kennis van alle belanghebbendendie zich schrif telijk hebben gewend tot het departement van Koloniënbe treffende een kennisgeving in de Javasche Courant van den waarnemenden hoofdintendant der militaire administratie van het Indisch leger, in dato 2 Augustus jl., wegens een voor genomen uitbesteding in Indie, in de maand Januarij e. k., van officiers- en militaire behoeften dat aanschrijvingen van vroegere hoofden van het departe ment van Koloniën in 1859 en in den aanvang des loopenden jaars wel strekten om het Indisch bestunr te magtigen om bij wijze van proef een gedeelte der provisien en eenige andere in den handel voorkomende artikelen, met namen verwwaren, oliën, spijkers, huidkoper, muntmetaal, Engelsch en Zweedsch ijzer, staal, lood, blik, lood- en zinkwit en glazen ruiten, plaatselijk aan te schaffenwanneer de artikelen in Indie tot aannemelijke prijzen zijn te verkrijgen, maar niet om een uit besteding als de hiervoren aangeduide te doen plaats hebben dat, vermits sedert geen aanschrijvingen zijn afgegaan om aan de vroegere uitbreiding te gevenhier van een misverstand sprake moet wezen en dat om de zaak niet uit haar geheel te brengen nadat de aandacht op de voormelde aankondiging was gevallen het Indisch bestuur onverwijld en wel met de overlandpost van het begin dezer maand, is aangeschreven om de aanbesteding niet te doen plaats hebbenen in afwachting van den uitslag der door 's Ministers ambtsvoorgangers bij het Indisch bestuur aanhangig gemaakte overwegingenomtrent de mogelijkheid en de raadzaamheid om aan het stelsel van plaatselijke aan schaffing meerdere uitbreiding te gevende uitzending der be hoeften waarvan de plaatselijke aanschaffing niet bij namen is vrijgelaten, op de gebruikelijke wijze uit Nederland aan te vragen. 's Gravenhage den 26 November 1861. De Minister voornoemd J. Loudon." Maandag werd door het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland eene belangrijke beslissing genomen met be trekking tot een kwestie van patentrecht. De administratie-d^T" belastingen heeft steeds beweerd, dat een aannemer, die aan- genomen werk door eigen werklieden liet uitvoeren, (|aaj=doèf v tevens werkbaas wordt en zich ook als zoodanig werkende met

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1