I'.C--'- A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Stompwijk en Veur J. C. Eeering en herbenoemd tot burge meester ven Delft Mr. J. van Kuyk. Z. M. heeft aan G. J. RollandetMr. C. A. de Vassy I en M. H. Esser, allen alhier, vergunning verleend tot het oprigten van een uitkeeringsfonds ter bestrijding van begrafe niskosten met de kans op een lidmaatschap zonder verhooging van bijdrage in het Nederlandsch onderling pensioen- en weduwenfondsovereenkomstig het bij hetzelfde besluit goed gekeurde reglement. Z. M. heeft aan den heer von Pommer Eschen, opper- president der Pruissische Rijnprovincie, het grootkruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Z. M. heeft de heer Dehout, hoofdambtenaar bij de civiele lijst van den Koning der Belgen benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. K. H. Prins Frederik heeft 300 geschonken voor den opbouw eener Roomsch-Katholieke kerk te Beek, onder Prin- senhage. In het vervolg zijner rede in de Zitting van de Tweede Kamer van Maandag trad de heer Wintgens in een waarde ring der opvolgende Ministerien na 1.848. Het Ministerie Thor- becke was inderdaad de uitdrukking eener parlementaire meer derheid. Het ontwikkelde groote mate van talent, had streng afgebakende beginselen en oefende daardoor groote kracht uit. Zijn aftreding heeft allerschadelijkst gewerkt op de poli tieke ontwikkeling der natie. De rigting van het Ministerie van Hall was die om geen beginselen te hebbenmaar tot eiken prijs succes te behalen. Het Ministerie van der Brugghen- Simons deed het omgekeerde van wat aanleiding gaf tot zijn ontstaan. Daarop volgde, Maart 1858, het kabinet van furie en coalitie: de furie heeft Confusie teweeggebragtook hier was geen grondslag van beginselen. Daarop volgde weder een Ministerie met een politiek van succes tot eiken prijswier doel was bevrediging van het locaal belang. Het tegenwoor dige Ministerie deinst terug voor zijn eigen politieke geloofs belijdenis. Sedert jaren is beginselloosheid onze politieke toe stand en dat is verderfelijk voor het gezag, verderfelijk voor de Vertegenwoordiging en verderfelijk voor de natie en haar teederste belangen. De gevolgen zijn: kwijning en teruggang; nationale deca dentie in stede van ontwikkeling en vooruitgang. Van de natie moet de impulsie tot beterschap uitgaan. Spreker behandelt daarna de koloniale politiek en meent dat de meerderheid der Kamer en der natie ten deze be houdend ismaar in den goeden zin. De heer de Poorter drong aan op een herziening van het belastingstelsel en speciaal van het tarief en de patentwet. De heer van Lijndenvroeg inlichtingen aangaande het ontslag van den heer van Zuylen en overlegging der bekende nota van den Minister van Koloniën. De Minister van finan- tien gaf opheldering omtrent de eerste vraagwaaruit in sub stantie bleek hetgeen reeds in de antwoorden der regering is medegedeeld. De heeren Schimmelpenninck en Hoffman bestreden het Ministerie, vooral met Let oog op de Koloniale politiek. Eerstgenoemde verklaarde zelfs ditmaal tegen de begrooting te zullen stemmentenzij de loop der discussien hem tot na dere overtuiging mogt brengen. De heer Zijlker had geen bezwaren op politiekwel op finantieel gebied. Men verneemt dat dezer dagen aan den Minister van Koloniën door een in scheikunde en botanie ervaren landge noot een adres is ingediend, waarbij hij verzoekt door de re gering belast te worden met het gaan bestuderen der katoen kuituur in de Zuid-Amerikaansche staten, om die kuituur, zoo mogelijk, later in te voeren in onze West-Indische koloniën. Men ziet met belangstelling de beschikking van den minister op dat adres te gemoet. Bij den Hoogen Raad is Maandag behandeld het beroep in cassatie, ingesteld door G. Hillems tegen een arrest van het Hof in Groningen van 23 September 11., waarbij hij ter zake van het met voorbedachten rade en geleider lage toe brenging van kwetsuren is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaren en geldboete van f 25. Deze requirant was eerst door de rechtbank vrijgesprokendoch zijn medebeklaagde (die voortvlugtig is) veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaren. Adv.-generaal Karseboom heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 4 December. Naar wij vernemen zijn de voorbereidende werkzaamhe den voor de lijn Zutphen-Enschedé geëindigd eiyÈal eer^daagv LEIDSCH MGBLAÖ. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- uiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) aaar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbualigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10— 2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9— 2 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1