Buitenlandsch Nieuws. er mede te spelen. Op aanraden van den onderwijzer zijn beide stukken gesteld in handen van den Commissaris van politie om nader ondferzoek te doen. Bij de verkiezing op 20 dezer te Oudewater voor een lid 'van de Gemeenteraad, waarbij de heer H. P. van Praag, xned. docter aldaar, werd verkozen, vond men het volgend versje in de stembus, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat aldaar het voornemen bestaat tot een geheele vernieuwing of verbetering der zeer slechte straten. Met een oog op de straat Zocht ik een kandidaat (Die breuken kan heelen Naar dat men 't kan velen Met moed en beraad) Voor lid van de Baad. En die niet flaauw is, talmt en teemt Maar vooraf altijd wel in acht neemt Bij 't dienen der medicamenten Hoe sterk 't gestel is der patiënten. Zoo een dunkt mij, dat ons wel past Bij 't maken van der straten last. Zoo een man nu had ik graag En stem daarom H. P. van Praag. Op het strand te Huisduinen is aangespoeld het wrak van een groot schip, zijnde een gedeelte van het dek, waarbij de wapenkamer schijnt geweest te zijn men heeft er ten minste sabels gevonden. Als een merkwaardige bijzonderheid kan vermeld wor den, dat als predikanten van Gouderak hebben gestaan: van 1658 tot 1685 G. Wiltvang, 27 jaren; van 1685 tot 1708 C. van Zuuren 23 jaren; van 1708 tot 1740 J. van Zuu- ren, zoon des laatstgenoemden, 32 jaren; van 1740 tot 1803 J, G. Staring, 63 jaren; van 1803 tot 1830 P. Lutaard 27 jaren; van 1830 tot 1861 H. Bron, 31 jarenthans over leden. Na een tijdsverloop van 203 jaren zal alzoo door de H&rv. gemeente aldaar worden overgegaan tot het beroepen van haren zevenden predikant. Beroepen tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Zaandam (oostzijde) Ds. K. Schuiling te Oldeboom (Oude Huis). Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Wemeldinge door Ds. J. A. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblas. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag 's namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 38°. Zondag 's morgens te 6 uur 37", te 8 uur 38°, te "12 uur 45°, des namiddags te 2 uur 44", en te 5 uur 41®, 's avonds te 8 uur 35° en te 10 uur 31°. Heden Maandag morgen te 6 uur 30°, te 8 uur 32°, te 12 uur 37", te 2 uur 37° en te 4 uur 34". Uit Turin wordt gemelddat de heer Kicasoli reeds al de stukken heeft doen drukken, welke betrekking hebben op de onderhandelingenwelke tusscben Frankrijk en Italië over het Komeinsche vraagstuk zijn gevoerd. Het parlement zal naar aanleiding van deze stukken, moeten verklaren of de Minister, bij het voeren dezer onderhandelingen, al dan niet de noodige omzigtigheid in het oog heeft gehouden. Men meent thans reeds te kunnen verzekeren, dat, ingeval het mogt blijkendat de heer Kicasolidie zelf vrij hooghartig iswat al te zeer de waardigheid van Italië mogt hebben willen handhaven, het parlement hem zal vergeven, dat hij niet is geslaagd wat Rome betreft. De staatkundige vraag stukken zullen het kabinet niet doen wankelen. Daarentegen zou het worden bedreigd door de in het binnenland gevolgde rigting. Men verneemt uit Petersburg, dat de geëmancipeerde lijfeigenen uit de omstreken der hoofdstad en nabijgelegen gouvernementen ten getale van 300,000 gezinnen naar de streken van den Don zullen verhuizen. Rostowaan genoemde rivier gelegenstijgt daardoor met reuzenschredenzoowel in bevolking als in welvaart. Alle levensbehoeften zijn er in den jongst verloopen tijd derwijze in prijs gestegendat men er booger prijzen voor voeding en huisvesting besteedt dan te Petersburg of te Moskou. Als een bewijs van de gestrengheid, waarmede de staat van beleg in Polen is ingevoerd, wordt 't volgende gemeld, De militaire chef van het district Kielce heeft aan alle bur gerlijke autoriteiten in dat gebied een circulaire uitgevaardigd, waarinbehalve de gewone strenge bepalingenook die voor komt, dat de burgers, zonder voorafgaande vergunning van het militaire hoofd van het district in de steden of dorpen zelfs niet mogen bijeenkomen voor handels- of landbouwkun dige aangelegenheden, of voor familiefeesten of jagtpartijen, Ook de vrouwen zijn in alles aan het strenge régime onder worpen. Een der Pruissische dagbladen deelt het volgende mede Den 17den der vorige maand werd door den Koning, de Ko ningin en de overige personendie deel zouden nemen aan ds plegtigheid der krooning op den volgenden dag, een repetitie gehoudenmet het doel om de plegtige handeling, op de wijze bij het programma vermeldzonder stoornis te doen afloopen. Toen de Koning voor het altaar stond zonder de kroon ter hand te nemenmaakte de opper-ceremoniemeester hem de opmerking dat hij iets vergatnamelijk het plaatsen der kroon op zijn hoofdwaarop hij hem ten antwoord gafdit zoo plegtige der handeling ben ik voornemens slechts eenmaal te doen plaats grijpen, en behoud mij voor het morgen te ver- rigten. Uit Bremen wordt medegedeelddat voor een paar da gen in de gevangenis aldaar is overleden zekere Suffert, die gedurende 49 jaren als ambtenaar bij de posterijen heeft gediend en nog voor korten tijd een aanzienlijke betrekking bij die administratie bekleedde. Sedert een reeks van jaren bad hij zich schuldig gemaakt san tallooze bedriegerijenwelke bij de ontdekkiug 170,000 thlr. beliepen. Een som van 22000 thlr. is door den verkoop zijner bezittingen gedekt; de vrije stad lijdt derhalve door het gepleegde bedrog een verlies van 118,000 thlr. Te Parijs werd onlangs de inboedel van een barbier en pruikenmaker voor een schuld van 1200 francs gerechtelijk verkocht. Het eene stuk voor het andere na van het armoedig: mobilair ging voor een spot prijsje weg, zoodat de schuldeischeri reeds lange gezichten begonnen te zettendaar zij begrepen, dat na aftrek der gerechtskosten voor hen een luttel bagatel zou overschieten. Eindelijk werd op de tafel gebragt een klein ladetafeltje, voorzien van een aantal laadjes, dat in vroeger tijd een voorwerp van weelde moet geweest zijndoch thans door de mot bijkans ineen viel. Dat meubeltje ging zooals ge woonlijk van hand in handwaarbij een ieder de talrijke laadjes in en uitschoof. Eindelijk, zonder er op bedacht te zijn bragt een der bezigtigers een verborgen veer in bewegingwaardoor een geheim kastje te voorschijn kwambevattende stevig in papier ingepakt een som van 2000 francs in goudstukken en 1000 francs aan bankbilletten. De goudstukken waren Napo leons I, zoo nieuw alsof zij pas uit de munt kwamen. Twintig jaren geleden had de geëxecuteerde pruikenmaker dit meubel stukje op een auctie voor een bagatel gekocht, onbewust van den schat dien het bevatte. Het gevolg was, dat de verkoop dadelijk werd geschorstde schulden en gerechtskosten betaald en de gelukkige baardschrapper reeds des avonds als naar ge woonte zijn klantjes kon bedienen. De agenten van Prins Lucien Murat mogen moeite noch kosten ontzien, om de Napelsche provinciën te zijnen behoeve in beweging te brengen, diens zoon, Prins Joachim, schijnt op die kroon in 't verschiet weinig zwak te hebben. Hij beeft openlijk verklaard, dat hij met het voorbeeld van zijn groot vader voor oogen liever in Frankrijk een vergeten burger dan te Napels Koning is. De Prins heeft gelijk, want, wanneer zijn schoonmoeder, de Prinses van Wagram, komt te over lijden zal hy in 't bezit van een buitengewoon groot vermo gen komendat voor hem meer degelijke waarde heeft dan een betwiste kroon. De tegenstandwelken de heer Fould bij de uitvoering zijner finantiele maatregelen ondervindtis groot. Men wil zelfs wetendat hij zou hebben verklaardzijn ontslag te willen indienen, wanneer Keizer Napoleon de ministers wenschte te behoudendie hem in zijn phannen tegenwerkten. De Kei zer moet overigens aan den beer Fould hebben te kennen ge- geven, dat hy in geen geval zyn diensten zou willen missen,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2