N°. 539. Dingsdag 26 November. A0. 1861 Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Grave R. J. N. Walter; tot rechter bij de arrond-rechtbank te Lei den Mr. F. B. Coninck Liefstiog, subst.-officier van Justitie bij de arrond. rechtb. te Assenen in diens plaats Jhr. Mr. ill, A. de Savornin Lohmansubst. off. van Justitie bij de arrond.-rechtb. te Hoorn; ontslag verleend aan Mr. J. C. L. A, ridder Nedermeijer van Rosenthal als lid der Rijkscom missie voor statistiek; aan Jhr. Mr. F. J. C. Scbimmelpen- ninck als subst.-griffier bij de arrond-rechtb. te Amsterdam aan Mr. B. W. Blijdenstein als notaris ter standplaats En schede; aan K. F. Gerth van Wijk, officier van administratie 3de klasse In de zitting van de Tweede Kamer van heden zyn de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting van 1862 aangevangen. De heer Dirks maakt de opmerking, dat er al- lezias grond is om te meenen dat tegen Februarij een amor- tisaiienet zal kunnen ingediend worden en meent dat de finan- tieele toestand gunstiger is, dan is opgegeven het deficit min der en dat onze finantieele toestand onafhankelijk is van de 0. I. baten. Spr. meent, dat het noodzakelijk is de uitgaven intekrimpen. De heer Wichers verklaart zich niet le kunnen vereenigen met hen die zeggen, dat zij in het tegenwoordige gouverne ment geen vertrouwen hebben. Hem is geen handeling der regering bekend in strijd met de grondwet. Hij houdt het Ministerie wel degelijk voor liberaal en bestrijdt de grief tegen t gouvernement: gebrek aan werkzaamheid. De heer Wintgens behandelt de algemeeDe politieke gesteld heid des lands. Hij acht die ongunstig in meer dan een op- "gt: er heerscht een politieke malaise. De strijd, die in de laatste dertien jaren gevoerd werd, was veelal tegen personen, waarbij het gezag meermalen gehavend te voorschijn kwam. Moe is die ongunstige toestand ontstaan Aan wien ligt de «huid van den tegenwoordigen toestand? De zitting duurt voort. Door de heeren Th. van Stolk en J. E. Banck is ln a<ires gerigt aan de Tweede Kamer, om deze te verzoe ken bij de Regering aantedringen op een geheele wijziging der wetgeving op de suiker-raffineer- en de beetwortel-suiker industrie met het doel om iedere bescherming dier industrien opteheffentenzij die bescherming zich eenvoudig bepaalde tot het voorloopig in stand houden van een inkomend recht op geraffineerde suikers van vreemden oorsprong, opdat de jaarlijksche doellooze offers aan vreemden van millioenen schats ophoudende belangen van Nederland door ruimere finantien meer gebaat worden eu groote belangen der Koloniën niet roekeloos op het spel worden gezet. Indien de Kamer het wenschelijk achtte om de werking der suikerwetgeving nog nader j te leeren kennenvóór omtrent hun verzoekschrift een besluit te nemen, meenen adressanten op het instellen door de Kamer van een onderzoek volgens art. 90 der Grondwet te mogen aandringen opdat het helder blijken zou op boe^ veel millioenen jaarlijks de bescherming aan de suiker-indus-; triën verleend aan het Nederlandsche volk te staan komt en hoevele en hoe groote nadeelen nog indirect het gevolg der suikerwetgeving zijn. Thans wordt door eenige dagbladen medegedeelddat de Minister van Koloniën heeft bepaald, dat de voorgenomen aanbesteding van militaire goederen op Java niet zal plaats hebbenen dat in de thans bestaande wijze van aanbesteding slechts langzamerhand eenige gewenschte verandering zal wor den gebragt. Namens het Delftsche Studentencorps is door den Senaat een krachtig protest openbaar gemaakt tegen de sluiting der Delftsche Academie. Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat in de vo rige week te Groningen de afkondiging heeft plaats gehad van een doofstom paar, waarvan de mandie weduwnaar wasook reeds vroeger met een doofstomme vrouw is gehuwd geweest. - Een te Hoorn woonachtig arm mandie aldaar in den omtrek oude vodden en oud papier opkoopt, kocht onlangs van een van daar vertrekkend persoon onder anderen een par tijtje oud papier, hetwelk de Verkooper hem zelf hielp inpak ken, Vier weken na dien koop nam een zoontje van dien kooper een papier van het gekochte om dit als omslag om zijn schrijfboek te doen. De onderwijzer van de armenschool, dat papier ziende, bemerkte weldra, dat het een Spaansch 3 pCt. effect was, en liet den vader van dat kind bij zicl^ roepen. Deze verhaalde hem nog zulk een papier onder dën ouden rommel te^hebben gevonden, doch dat hij dit, als,'van geen waarde beschouwendehet zijn kind gegeven had om LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen Sn.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 unr. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen hnize op den Onden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 nar; Van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1