Cuitenlandsch Nieuws. en Duitsche, men zegt zelfs Russische kooplieden aanwezig terwijl buitengewoon veel handel plaats had tegen hooge prij zen. Jammer dat de Maandag middag tegen 4 ure opgeko men mist, die tot Dingsdag morgen 8 ure voortduurde, zoo wel de over- of afvaart van paarden als den aan voer van vee zoo belemmerde, daar anders het getal runderen nog veel aanzienlijker was geweest, daar uit Noord-Brabant bijna geen vee kon overkomenom vroeg genoeg ter markt te zijn. Een aantal expresselijk hiervoor gearriveerde extra-stoombooten heeft echter Dingsdag den afvoer ook naar Zeeland zeer ver gemakkelijkt. De Staats-Courant bevat het volgende regeringstelegram Batavia 13 October. Nieuws van Bandjermassing. Dehmang Lehman wordt gezegd te Martapoera in onderwerping te zijn gekomen. Overigens niets bijzonders. In zake H. C. Bekking en van Pabit, laatstelijk resp. residenten van Rembang, is een voordragt aan den Koning gedaan waarop de Raad van State wordt gehoord en op welke de Minister Zijner Majesteits beslissing moet afwachten, al vorens zijn zienswijze ter zake te openbaren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 36°. Donderdag morgen te 6 uur 38°, te 8 uur 39", te 12 uur 42°, 's namiddags te 2 uur 41°, te 4 uur 41°. Pater Passaglia zal niet te Florencemaar te Turin een orgaan stichten, dat, als het clericale te Rome uitkomende orgaan Civilta Cattolica, eenmaal 's weeks zal verschijnen. De genoemde geestelijke stelt zich voor, de staatkundig-gods dienstige beginselenwelke door het te Rome uitkomende dagblad worden voorgestaan ernstig te wederleggen. Aan den Constitutionnel wordt uit Turin geschreven, dat Koning Victor Emanuel in het begin van bet volgende jaar Turin zal verlaten, om de maanden Januarij en Februarij te Napels en op Sicilië doortebrengenen dat de Prins van Carignan intusschen als regent te Turin met de uitoefening van het hoog gezag belast zal zijn. Naar men zegt heeft een Russisch geleerde in de cata combe van het Vatikaanhet protocol der kerkvergadering van Nicea gevonden, waarin de filioque (en den zoon) niet voorkomenmet uitdrukkelijk verbod om iets in den tekst te veranderen. Het verschil tusschen de Roomsche en Grieksche kerken bestaat in het dogma van de Roomsche kerk, dat de H. Geest zijn oorsprong heeft van den Vader en den Zoon, terwijl de Grieksche kerk alleen den Vader als oorsprong aanneemt. Luidens berigten uit Homburg heeft de bekende Span jaard, die door zijn buitengewoon geluk de speelbank aldaar zoo hevige verliezen berokkende, op zijn beurt weder alles verloren, zoodat hij weder even arm van daar is vertrokken, als hij er gekomen was. De aldus tegen zijn zin door hem gerestitueerde som moet niet minder dan twee millioen francs beloopen. De onderhandelingen betreffende den afkoop van den Scheldetol worden hier met ijver voortgezet. Ten opzigte van de Russische, Italiaansche en Oostenrijksche regeringen ver neemt men dat het antwoord betreffende deze aangelegenheid aan Belgie gezondenzeer gunstig luidt. Te Parijs en te Ma drid heeft men onderhandelingen deswege aangevangen en te Londen zijn zij reeds aanmerkelijk gevorderd. Dezer dagen heeft in de opera te Nice bij de opvoering van de Cenerentola een zeer interessante scène plaats gehad. .Mile Mistrali, door geestdrift vervoerd, waagde zich zoover over het voetlichtdat haar licht ontvlambaar kleedje vuur vatte, en zij in een oogenblik in vlam stond. Ronconi, die de rol van don Magnifico speelde klemde de zangeres in zijn armen en bluschte zoodoende het vuur. Het merkwaardigste in deze was, dat Ronconi deze daad verrigtte zonder in het minst van zijn stuk te geraken, en zonder een noot van zijn recitatief prijs te geven. De bijkans verbrande chanteuse wilde voor haren heldhaftigen redder niet onderdoen en beantwoordde zijn stropha met een ut diere, die het gebeele publiek in verrukking bragt. Zelfs het orchest was door die handelwijze der beide artisten zoo begeesterddat niet een coup d'archet miste, en het opgetogen auditorium niet te vreden voor de prima donna en de tenora assoluto, voor de onverschrokken doorgestane vuurproef, tot driemalen zijn hulde hadden ont vangen. Eerlang zullen 25 jonge geestelijken uit het bisdom Keulen naar dat van Limburg vertrekken ter aanvulling van het aldaar bestaand gebrek. Langdurige onderhandelingen zijn daarover gevoerd. Zoo men weet heeft het Z. M. de Koning der Neder landen behaagd den heer Bottin Kolonel der burgerwacht te Luikte begiftigeu met het officierskruis der orde van de Eikenkroon. Te dier gelegenheid is hem den I4den 's avonds een serenade gebragt, en heeft het corps officieren der bur gerwacht met den heer J. Desvild, luit.-kol. aan het hoofd, hem hartelijk geluk gewenscht. De heer Bottin heeft den luit.-kol. en de overige officieren dank gezegd voor hun blij ken van belangstelling en een toast gebragt ter eere van de Koningen der Belgen en van Nederlanddie beantwoordt werd door de kreten van Leve de Koning! Leve Willem III en door herhaalde toejuichingen. De Belgische Minister van Buitenlandsche Zakende heer Rogier, heeft in de Kamer van Afgevaardigden bij de discussien over het adres van antwoord op de troonrede ver klaard, dat de Belgische regering Italië heeft erkend, enkel als een feit, zonder aantenemen de soliditeit voor de ge beurtenissen die hebben plaats gegrepen of die nog mogten plaats grijpen. De minister heeft vervolgens de depêches voor gelezendie betrekkelijk dit onderwerp tusschen de beide ka binetten zijn gewisseld. Yoor eenige dagen is de voorgevel van het gebouw der Brusselsche bank van het dak af tot in de fondamenten plot seling geheel van een gereten zoodat men voorzorgsmaatre gelen heeft moeten nemen. Als oorzaak daarvan noemen som migen dat het gebouw bezwijkt onder den ontzettenden last van de daarin aangebragte massa gemunt goud. In de gemeente Nouvelles bij Bergen en Henegouweu is 11. Vrijdag een gruwelijke misdaad gepleegd. Een mijnwer ker, 's middags te huis komende om te etenterwijl zijn vrouw zich om een boodschap te verrigtenbuiten 's huis had bege ven bespeurde, dat het voor hem bestemde vleesch was ver dwenen. Op zijn vraag bekende het 4jarig zoontje het vleesch te hebben opgegeten, hetgeen den ontaarden vader tot zulk een geweldigen toorn vervoerde, dat hij het kind bij de bee- nen vatte en dien3 hoofd tegen den muur te pletteren sloeg. Na aldus zijn kind te hebben vermoord, begaf de misdadiger zich zeer bedaard naar zijn werk, waar hij echter spoedig werd gearresteerd. Zonder eenige de minste aandoening te verraden heeft hij zijn onmenschelijke handeling bekend. Zekere heer Scott heeft een uitvinding gedaan, die hij pamantographie noemt; het werktuig bestaat in een kunst-oor met een trommelvlies, de gehoorbeentjes enz. Bij elk verschil lend geluid en dus bij iedere verandering in de trilling der lucht, trilt het oorvlies op een andere wijze. Aan zijn kunst oorvlies is een stift bevestigd, die bij elke trilling een figuur op een met zwartsel zwart gemaakt papier teekenten bij eenige oplettendheid kan men spoedig deze figuren lezen. Er bestaan bij deze uitvinding echter nog groote moeijelijkhedenwelke de uitvinder echter zegt te kunnen overwinnen, zoo als: 1°. Wanneer hetzelfde woord met een anderen klank wordt uit gesproken, dan verkrijgt men verschillende figuren; 2°. Wan neer twee of meer personen tegelijk spreken, dan verkrijgt men een verwarring van figuren, hetgeen tevens het geval is, wanneer er eenig ander geluid bij komt, b. v. het kwaken van eenden het schuifelen van een voet, enz. De eerste bezending van goederen, bestemd voor de in 1862 te Londen te openen wereldtentoonstelling is aangekomen en wel even als in 1851 het geval was, uit Rusland. Deze voorwerpen bestaan hoofdzakelijk uit ruwe producten en fabrie kanten van ijzer en staal, in welke tak van nijverheid Rus land een hooge plaats bekleedt, gelijk dooi' de destijds toe gekende bekrooningen is gebleken. De orde voor het niet vroegtijdig geopend zijn der scheepvaart heeft de goederen nu reeds doen zenden, Het Pruissische gouvernement heeft doen

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2