i\°. 536. Vrijdag 22 November. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEID8GH DAGBLAD. J&r> 4-9 Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 6 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 ra. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. PostbusligtingeD aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rqks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Xante or der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur cn van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur: van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot auditeur bij den schuttersraad van het 1ste bataillon rustende schutterij in Groningen Mr.J. Ganderheiden te Grootegast; tot proc. bij het provinciaal ge - rechtshof in Overijssel en de arr.-rechtbauk te Zwolle Mr.S J. van Roy en tot off. var. gezondheid 2de klasse de off. van gezondh. 3de kl. J. van Lier, F. S. W. de Ronde en J. W. C. van Römer. Bij besluit van Z. M. den Koning zijn dezer dagen tot Dames du Palais benoemd Mevrouw de Barones van Hall, geb. Barones Schimmelpennincken Mevrouw Boreel van Hogelanden geb. Boreel. In de zitting van de Tweede Kamer van heden zijn in gekomen een wetsontwerp tot afschaffing van de slavernij in VVest-Indië, en een adres van het Delftsche studentencorps, verzoekende de regeling van de inrigting der Akademie te Delft, bij de wet. De afdeelingen zijn zamengesteld en tot voor zitters zijn benoemd de HH. van LyndenMackayThorbecke, Westerhoff en Dullert; tot ondervoorzitters de HH. Wintgens, Meewssen, HugenholtzBetz en van Twist. Morgen behan deling van eenige kleine wetten en conclusien. Maandag zul- en de discussien een aanvang nemen over de Staatsbegrooting van 1862. Aan de Memorie van beantwoording over Hoofdstuk XI (Koloniën) ontleenen wij het volgende: De Minister ver klaart, dat, door de nadere verklaring, door Z. Exc. in de Zitting van de Eerste Kamer in Mei van het programma ge geven elke twijfel over den geestwaarin het April-programma moest worden opgevatals volkomen opgeheven kan worden beschouwd. Z. Exc. verklaart, dat men zich aan het in Mei gesprokene heeft te houdenomdat het kabinet in dit opzigt volkomen homogeen is. Ten aanzien van de drukpers verklaart de Minister, dat een daartoe betrekkelijk wetsontwerp bij hem in behandeling is en dat dit, na zijn ambtgenoot van Justitie daarover geraad pleegd te hebben langs den gebruikelijken weg zal worden ingediend. De Regering verklaart te volharden in haar overtuiging, dat er geen behoefte bestaat aan vaststelling van de ko loniale begrooting bij de wet. Openbaarheid in het kolo niaal finantiewezen en de verantwoording van het gebruik der koloniale geldmiddelen aan de wetgevende magt, met controle der algemeene Rekenkamer hier te lande, zijn de waarborgen die de Regering wenscht te geven. Aangaande het indienen van een wetsontwerp betreffende de uitgifte van cultuurcontractenmeent de Minister zich voor het tegenwoordige te moeten bepalen tot de vernieuwde mededeelingdatreeds eenige maanden geledendoor hem van het Indisch bestuur de noodige inlichtingen zijn gevraagd om het bedoelde wetsontwerp te kunnen zamenstellen. De nieuw benoemde gouverneur-generaal heeft zijn medewerking tot bespoediging toegezegd. De tabakcontracten worden niet verlengd. De teelt wordt, bij afloop van elk contract, aan de vrije industrie overgelaten. Men verzekert te 's Gravenhage algemeen dat er door twee geachte ingezetenen dier stad aan de Regering een aan vrage is gedaan tot het bekomen van concessie tot den aan leg eener vlugthaven te Scheveningenmaar dat de Regering daarop nog geen besluit heeft genomen of zal nementotdat de Gemeenteraad ten aanzien van deze aangelegenheid een bepaald gevoelen aan den dag zal hebben gelegd. Men ver wacht dau ook, dat de Gemeenteraad in de volgende week een zitting over dat vraagstuk houden zal. Uit Delft wordt berigt, dat bij het studentencorps aldaar is ontvangen een brief van Z. K. H. Prins Hendrik als be schermer der academiewaarin wordt aangedrongen dat de studenten zich niet langer zullen verzetten tegen het besluit, door HDs. beminden broeder genomenen daardoor het bewijs van gehoorzaamheid geven, die aan toekomstige ambtenaren past. Op een algemeene vergadering der studenten is beslo ten den Prins bij adres dank te betuigen voor het bewijs zijner belangstellingmaar daarbij tevens te kenneu gegeven dat het hun onmogelijk is aan den wensch van den bescherm heer te voldoen waarvoor zij de gronden uiteenzetten. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland te' Haarlem, verkreeg de heer J. L. van der Burch 212. Jhr. M. Salvador 180 stemmen. Tusschen deze heeren zal dus een herstemming moeten plaats hebben. De Maandag te Gorinchem gehouden paardemarkt was even als de Dingsdag gehouden groote Beestemarkt,--vooral de laatste, buitengewoon druk bezocht, daar het-getal^paar-v den op ruim 3000 en dat der runderen op méér „dan .8000 stuks wordt geschat. Er waren zeer veel Franscjhe, „EngelschQ

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1