Buitenlandsch Nieuws. September 1861 tot Julij 1861. Deze ouders beweren name lijk dat men van de zijde der Akademiedoor bet aannemen der 200 gulden, de verpligting op zich genomen heeftom op den in September bestaanden voet collegie te geven aan hun zoon. Eerst toen de collegien eenigen tijd begonnen wa ren, is het bekende Eeglement ingevoerd, dit kon geen in breuk maken op reeds verkregen rechtenen nu zou de bil lijkheid medebrengen, dat bij het sluiten der Akademie de betaalde collegiegelden werden terugbetaald. Ware het Eegle ment met 1 September ingevoerd, dan had het iedereen vrij gestaan, om al of niet op de Akademie te komen. Donderdag morgen ten half elf ure zullen de Provinciale Staten van Zuid-Holland hunne werkzaamheden voortzetten. Door het Gemeentebestuur van 'sHage is aan de heeren Gebr. van Malsen te 's Gravenhage het metselen der fundamenten enz. voor het nieuw te bouwen gasthuis, voor de som van 31,773 gegund. Dingsdag morgen heeft op eenvoudige wijze de ter aarde bestelling op de burgerlijke begraafplaats plaats gehad van wijlen den heer F. A. Dunkier, dezer dagen in den ouderdom van 82 jaren te 's Gravenhage overledenin leven gepensio neerd kapelmeester van het regiment grenadiers en jagers. De overledene was de oprigter van dat muzijkkorp3 en heeft het jaren lang gedirigeerd, tot dat hij door zijn zoon, thans officier-directeur, werd vervangen. Op de begraafplaats bevon den zich verscheiden muziekantenom den overledene de laatste eer te bewijzen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te's Hage zullen Donderdag «vond worden ten tooneele gevoerd door de leden van Z. M. hoftheater twee nieuwe stukken, als: legen- tilhomme pnuvre en l'Ecole des agneaux. Maandag middag te half een ure is Z. Keizerl. Hoogh Grootvorst Constantijn van Eusland met zijn gemalin en doch ter van Soestdijk aan het spoorwegstation te Utrecht aange komen en naar Duitscbland met den sneltrein doorgereden. H. M. de Koningin-moeder deed haar hooge gasten tot aan dat station uitgeluide. In den at'geloopen zomer werd door den heer Parmentier, directeur der fabriek van de heeren de Bruyn Kops en C0., te Tilburg, een werkman, met name A. van Bussel, die zich onbehoorlijk gedroeg, buiten de fabriek gezet. Dil onbedui dend voorval kreeg eenige vermaardheid, toen die werkman veertien dagen later overleed en onderscheiden dagbladen daar van melding maaktenals zoude de vermoedelijke oorzaak van den dood zijn een bij die gelegenheid gepleegd geweld. De zaak werd behandeld op de openbare terechtzitting van de Arrondissements-Eechtbank te 's Bosch alwaar de beklaagde werd bijgestaan door den advocaat Laurillard, en een twintigtal getuigen werd gehoord. Wij zijn daardoor in de gelegenheid de ware toedragt der zaak in het licht te stellen, en is het ons aangenaam te ver melden dat uit het onderzoek is geblekendat de geachte werktuigkundige Parmentier vrij is van alle blaam, welke on kunde of voorbarigheid hem had aangewreven. Het bleek nu toch dat van Bussel, die ongunstig be kend stond als hebbende hij een veroordeeling tot vijf jaar confinement ondergaan, en die zijn dienst tegen de vol gende week had opgezegdop den dag van het voorvalzoo des morgens als des middagsveel te laat op zijn werk was gekomen en weigerde het werk te verrigten dat de directeur hem aanwees. Dat deze hem daarop had bevolen de fabriek te verlaten, waarop een woordenwisseling tnsschen hen plaats hadwaarbij de tweede zich beleedigend tegenover den direc teur gedroeg. Deze had hem daarop op de hoogte van den schouder gegrepen en hem de deur gewezenzonder hem daarbij te stooten. De knecht had daarbij gestruikeld en hadachter over vallende, zich een weinig aan het hoofd gewond, hetgeen zonder gevolgen was gebleven; terwijl die val aan een onge lijkheid van den vloer of de nabijheid van een werktuig scheen toegeschreven te moeten worden. - Van Bussel daarop opgestaan zijnde, dreigde den directeur te zullen doorsteken, waarop deze hem, evenwel zonder eenig geweld, buiten de fabriek had gezet. Een dag of vijf daarna, toen hij doctor Barning liet halen en aan dezen over pijn op de borst klaagde, bespeurde deze geen blaauwe plek op zijn borst, noch eenig andere uitwendige belecdiging, hetgeen evenmin bij de lijk schouwing het geval was. Had de zaak zich alzoo toegedragengeen wonder dan ook of er moesten andere omstandigheden aan het licht komen die het waarschijnlijk maaktendat de dood geheel en al on afhankelijk was van het gebeurde. Zoo bleek inderdaad dat van Bussel ten tijde van het voorval zeer zwaar verkouden was, dikwijls hoestte en bij dat hoesten zich dikwijls veel ge weld deeddat hij geklaagd had het reeds lang onder de leden te hebben gehad; dat hij desniettegenstaande zich in die dagen en de eerste dagen daarna aan spirituosa was te buiten gegaan; terwijl hij, hoewel zwaar gebouwd zijnde, echter zwak was, als niet in staat datgene te tillen, nat an derzins zijn vak medebragtterwijl bij de lijkopening een aangroeijing van het ribbenvlies was waargenomendie van vroegere dagteekening scheen te zijn. Dat eindelijk de plaats, welke hij aan zijn doctor als pijnlijk had opgegeven, veel lager was dan de plaats waarop Parmentier hem had vast gegrepen. Gedurende zijn ziekte was hij nog herhaaldelijk bui tenshuis geweest, en was zijn toestand aan den doctor, die niet had gepercuteerd noch geausculteerd, niet gevaarlijk toe geschenen, dan alleen in de laatste dagen. Den 31 October werd de beklaagde dan ook vrijgesproken, en nu verneemt men, dat de officier van Justitie in het vonnis heeft berust. Het is gebleken dat twee personen te Amersfoort op den dag van hun gevangenneming drie diefstallen met inbraak gepleegd hebbendereeds menig jaar in de gevangenissen hadden doorgebragt en een hunner onder den verdichten naam van Anton Zimmerman, Joseph Duk, Joseph de Graaf, enz., van Leiden geboortig was. Bij het graven van een sloot te Leeuwen is het lijk ge vonden van de 84jarige Christina Dreumel, slagtoffer van den jongsten watervloed. De bekende Johanna van Beek, die bij den jongsten watervloed zoo wonderdadig gered werd, is door haren voogd, den burgemeester van Wamel en Leeuwen, naar Oss gebragt om aldaar hare opvoeding, onder de leiding der geestelijke zusters, te voltooijen. De bekende Vlaamsche romanschrijver August Snieders, die reeds in den vorigen winter als spreker optradzoo binnen Botterdam als te Breda en 's Hertogenboschzal zich ook in dit saisoen doen hooren te Botterdam, 's Gravenhage en Lei den in de afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen, en heeft zich buitendien verbonden ook te 's Gravenhage een spreekbeurt te vervullen in het letterkundig genootschap Oefening kweekt Kennis. Bij de op heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, ingeleverd ter verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zijn van de 433 geldige stemmen uitgebragt op Mr. J. van Outeren 254op Mr. G. G. van Buttingha Wichers 135 op Mr. J. E. Goudsmit 126 op Mr. M. H. A. Lisman 86, op Mr. H. Obreen 61 en op Mr. J. W. Schuur man 48 stemmen zoodat verkozen is Mr. Johan van Oute ren Lid der Arrondissements-Eechtbank- terwijl eene her stemming moet plaats hebben tusschen de H.H. Wichers en Goudsmit. Naar men verneemt, zal op Vrijdag den 22sten dezer op de groote parade, des middags ten 1 uur, aan den serg. van Golden van het 4de reg. inf. alhier, de gouden medaille voor 36-jarige effective dienst worden uitgereikt, zijnde bij de instelling bepaald, dat deze uitreiking altijd op een daarvoor te houden groote parade zal moeten plaats hebben. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 35°, te 10 uur 37°. Woensdag morgen te 6 uur 44°, te 8 uur 42", te 12 uur 43°, 1s namiddags te 2 uur 45°, te 4 uur 43°. De vroegere generaals van Garibaldi, die een bezoek te Caprera hebben afgelegd, waren te Turin weder gekomen. Hun reis schijnt tot de uitwerking geleid te hebben, dat zij de Begering zullen behulpzaam zijn in de thans door haar ge-.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2