N°. 535. Donderdag 21 November. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH II A lilt UK. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend» 4 de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 910 uur. Kantcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Door Z. M. is aan den lsten luit. der inf. van het le ger hier te lande, J. L. H. Beijens, thans tijdelijk gedeta cheerd bij het leger in Oost-Indie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Men verneemt van goederhanddat de bewilliging des Konings is verleend tot oprigting van het zoölogisch-bota- nisch genootschap van acclimatisatie te 's Hage. Z. M. de Koning heeft, na het verleenen dier bewilliging, den Voorzitter de9 genootschaps ontbodenen HDs. hooge ingenomenheid met de stichting op de meest heusche wijze te kennen gegeven, zoowel om de nuttige strekking der zaakals om de krach tige bijdrage, die zij zal kunnen leveren tot verfraaijing der residentie en tot nut en genoegen der bewoners en bezoekers. Z. M. heeft verder een treffend blijk van belangstelling ge geven door, op de meest^ welwillende wijze, onmiddelijk het aangeboden beschermheerschap aantenemen. Uit de Memorie van Beantwoording nopens de wet op de middelen blijkt, dat het invoeren eener bijzondere belasting op de goederen in de doode hand voor de regering niet uit het oog worjlt verloren. De herziening van de grondbelasting ware thans ontijdig te noemen. De herziening van de wette lijke bepalingen betreffende de belasting op het personeel is on dernomen. Bij die bearbeiding zal niet buiten overweging blij ven wat volgens het voorloopig verslag omtrent de belasting op vrouwelijke dienstboden is in het midden gebragt. De po gingen tot verbetering des belasting van de patenten aange wend hebben tot dusverre geene bevredigende uitkomst op geleverd. Dat de afschaffing der belasting op de brandstoffen wenschelijk ware erkent de regering gaarne. De finantiële toe stand veroorlooft echter niet daartoe thans over te gaan. Ook het afschaffen der belasting op de bieren en azijnen, ofschoon insgelijks zeer wenschelijk zou om die reden thans niet kun nen plaats nememen. Ofschoon de tegenwoordige regeling van den suikeraccijns zeker voor verbetering vatbaar is schijnt het echter, uithoofde van de groote daarbij betrokken belan gen van den handel scheepvaart en nijverheid, niet raadzaam die regeling plotselijk te veranderen. Trapsgewijze overgang is hier de veiligste tot verbetering. Dat de beetwortelsuiker eene mindere belasting draagt dan de rietsuiker, kan niet worden erkend. De regering is voornemens het werk tot verbetering der wetgeving op de hypotheekrechten ter hand te nemen. Zoo lang de zaak van het fonds van den Hoogen Eaad van adel niet door de wet geregeld isschijnt de afschrijving van dit kapitaal ten behoeve van den Staat niet te mogen plaats hebben. Intusschen geniet de Staat de renten van het ka pitaal. Bij deze memorie is gevoegd een afschrift van een verslag opgemaakt door eene commissiebelast met het onderzoek van het ontwerp van openbaar kansgenot van den heer MrJ A. D. Meijer, advocaat te Amsterdam. Uit dat verslag blijkt, dat het oordeel van de Commissie over het ontwerp van den heer Meijer ongunstig was. Men verneemt, dat door het departement van Oorlog is bepaald, dat de miliciens der ligting van dit jaar, die den 1 October jl., o. a. bij het reg. veldart. en bet reg. rijdende art. voor een jaar in activiteit zijn opgetredenten einde daarbij Jgekleed en in den wapenhandel te worden geoefend, reeds met 1°. December a. in bet genot van groot verlof zullen gesteld worden. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings dag den 26 dezer niet plaats hebben. Uit een door het Departement van Financien openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de tien eerste maanden des jaars 1861 blijkt, dat die middelen hebben bedragen 49,746,830,03 tegen f 49,023,242,23 in hetzelfde tijdvak van 1860. De Tweede Kamer der Staten Generaal zal Donderdag te 2 ure bijeenkomen. Onder de geruchten die te 's Hage loopen over de Delft- sche Akademie, behoort ook, dat de minister van Binnenl. zaken de Akademie voorloopig zou sluiten. Daar de meeste studenten alsdan terstond huiswaarts zoude keereuzou zulks een groot geldelijk nadeel aan de Delftsche ingezeteuen ver oorzaken mogt de gemeenteraad van Delft alsdan niet tegen deze maatregel durven protesteren dan zouden voorzeker de ingezetenen van Delft en de leden der Tweede Kamer krachtig hun stem hiertegen verheffen. Sommige ouders van studenten zouden bij bet nemen van zulk een besluitdan ook voorne mens zijnden Minister of den directeur, zoo noódig bij deurwaardersexploitte sommeren, om teruggave van de 200 gulden collegiegeldendie zij voor hun zoons hebben betaald en waardoor deze het recht heeft dat men collegie geeft van

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1