N°. 534. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Ri^ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen hnize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oldenberkoop Mr. J. P. A. Silvergieter Hoogstad advo caat te Leeuwarden; tot Amanuensis bij de directie van de weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmagt den gepensioneerden kapitein-kwartiermeester M. van Oorschot; tot militairen onderintendant 1ste klasse den lsten luit.-kwartierm. J. G. E. Menninghvan het bat. mineurs en sapeurstot lsten luit.-kwartierm. bij het 3de reg. inf. den 2den luit.-kwar tierm. J. F. Muller van het korpstot 2den luit.-kwartierm. bij dat corps den fourier F. J. Hinrichs van het 1ste reg. vestingartillerie; overgeplaatst als kapt.-kwartierm. bij het 1ste reg. vesting-artillerie den militairen onderintendant 2de klasse A. Dunnes, en benoemd tot adsp.-ingenieur van den water staat en 's lands burgerlijke werken in Neerl.-Indie den op ziener van den Waterstaat hier te lande A. M. S. Hogenvaarde. Thans is de Memorie van Beantwoording bekend geworden nopens het VlIIste Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1862 (Marine). De Minister erkent met dankbaarheid de welwillendheid, waarmede zijn begrooting in het algemeen door de Tweede Kamer is beoordeeld en zal van de gegeven wenken gebruik maken, mogt het hem gegeven worden een volgende begrooting inte- dienen. Hij wenscht de goedkeuring van het door hem voor gedragen stelsel afhankelijk te maken van een grondig onder zoek niet het aannemen der begrooting. Wat de Minister voorstelt te Amsterdam te verrigtenis niet het daarstellen van nieuwe hellingen maar het verbeteren van de bestaande. Hij vreest nietdat Vlissingen door het doen vervallen van de werf zal te gronde gaan. - De vergelijking van het vroe ger cijfer (5 millioen) met het tegenwoordig aangevraagde (9 millioen) gaat niet optoen teerde men van het kapitaal hetgeen het genoegzaam verdwijnen van de vloot ten gevolge had; sedert zijn de prijzen van de materialen ook aanmerkelijk gestegen; eindelijk heeft men nu een vast ^doel voor oogen. - De Minister treedt daarna^ in bijzonderheden over het mate rieel en personeel en zegt o. a., dat de oorzaak van de in- completie van het corps zee-officieren moet worden toegeschre ven aan de uitbreiding, in de laatste jaren aan dat corps ge geven. Hij heeft geen rede om verflaauwing van ijver voor de active dienst bij de zee-officieren aantenemen. Als een niet onbelangrijke bijzonderheid der tegenwoor dige verwikkelingen aan de Delftsche Akademie wordt mede gedeeld, dat bij den Senaat van het Delftsche studentencorps zeer hartelijke brieven met betuiging van sympathie ziju ont vangen van de Leidsche, Groningsche en Deventer studenten corpsen. In het ambt Nieuwen huis zal iemand op den leeftijd van 88 jaar voor de vijfde maal zijn huwelijksgeluk beproeven met een meisje van 25 jaar. Zaturdag 11. is te Rotterdam in den ouderdom van. 77 jaren overleden de heer P. K. Gorlitzrustend onderwijzer, lid der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Lei den Directeur der Maatschappij van levensverzekering en van het Meisjes- en Weduwenfonds te Rotterdam. Van het Nieuwe Diep meldt men ons van Zondag 11. Gisteren zijn hier nog komen aandrijven een loods en matroos op het wrak stuk van hun verganen Belgische schoe ner, beiden hoewel half dood gelukkig nog in het leven be houden. De hier aangebragte lijken worden in een doodenhuis be waard, alle merkbare teekenen en die ook der kledingstuk ken genoteerd en dan zoo fatsoenlijk mogelijk begraven. Een Hollandsche Schoener, kapt. Moerewoud, zeilklaar lig gend in de ree alhier, is in drift geraakt en in zinkenden staat gezien door een Engelsch vaartuigdat voor 2 ankers met gekapte masten lag; tot heden is van hem niets verno men. Hij was met zijn vrouw en klein kindje 's middags nog bij de haven geweest bij een ander kapitein en 's avonds goed met hen aan boord gekomen. Nog zijn gisteren 2 mastelooze vaartuigen binnen geloopen, een Engelsche visscher en een Zweedsche barkdie alleen een klein stuk der fokkemast had slaan en daaraan de vlag had gebondendie moedige menscben hadden in dien storm bui tengaats voor 2 ankers gelegen en hun schip niet willen ver laten en het daardoor voor bun patroon behouden, want, wordt een verlaten schip gevonden en afgebragtzijn twee derden voor den vinder en een derde voor den eigenaar. Bij vergaan van een schip wordt niet van de gagie af betaald doch wordt iets geredkrijgt de bemanning,^^-4* uit hun gagie, vóór alle andereu die geld moeten hpbben^- Er is van hier na dien storm geen reddingsboot uitgeweest, om de bemanning der later verongelukte schepen, te redden

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1