N°. 531. Binnenlandsch Nieuws. LEID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- ruers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen vau Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 ra. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10— 2 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur. HLaetcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. —van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 nur. Z. M. heeft benoemd tot Kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer de Rossius Orbanconsul-generaal der Nederlanden te Luik; tot ridder dier orde den heer Oh net inspecteur-generaal van den Noord-Belgischen Spoorweg en tot Grootkruis den generaal Fleury Duray, kommandant van de 3de divisie infanterie van het Belgische leger. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is, tot hervat ting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen Donderdag den 21 dezer, des namiddags ten 2 ure. De Eerste Kamer is mede bijeengeroepen tegen Donder dag, 5 December 1861. De beer P. Regout, te Maastricht, heeft een nota aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezondenbetrekke lijk het ontwerp van wet tot goedkeuring van eenige der artt. der met Belgie gesloten overeenkomsttot regeling van de wateraftappingen uit de Maas. Hij heeft daartegen nog vele bezwaren en meent dat, wierd dit ontwerp wet, een bronader van welvaart, een der drie groote waterwegen in Nederland, zonder mogelijkheid van herstel, zou worden weggeschonken en langs wettigen weg het meest schromelijke onregt zou zege vieren. Op dit oogenblik is toch sedert zes weken de rivier alweder onbevaarbaar en, ware dit tractaat wet gewordendan zou reeds het maximum van de aftapping plaats hebbenna melijk 7 kub. el per seconde of 608,400 kub. el per dag. Adressant gelooft dat men uit zekere afgematheid tot die be palingen is gekomen en dat het ware middel van herstel be staat in een regeling: te bevelen'van de hoofdsluis te Maastricht O O overeenkomstig de artt. 1 en 2 van het reglement op het kanaal van Luik naar Maastricht. Hij hoopt dat de Vertegen woordiging, met verwerping van het traktaat, Z. M. de Ko ning eerbiedig moge verzoeken de hand te doen houden aan de bedoelde artikelen. Het gemeenzaam onderhoud dat Donderdag 11. plaats had in Felix Meritis te Amsterdam, na de redevoering van Prof. Molinariwerd geopend met de vraagof het niet moei- jelijk zou zijn alle belastingen te specialiseren? Prof. Molinari antwoordde, dat dit wel moeijelijkheden opleverde, maar ver mits die in Engeland te boven gekomen zijn, zou hij niet Weten, waarom dat ook op het vasteland niet zou kunnen ge- J schieden. Op een andere vraag: hoe men de grondbelasting, die hier te lande een rijke belasting is, zal vermindereu, en tevens haar aan de steden overlaten Prof. Molinari is van meening, dat er verhouding moet bestaan tusschen de grond belasting en die voorwerpen van verbruik. De grondeigenaar is het onverschillig aan wien hij betaalt, wanneer het slechts niet meer is. Maar men meeude, dat daardoor de moeijelijk- heid meer is verplaatst dan opgelost. Ontneemt men aan de regering de grond- en personele belastingen dan moet zij andere lasten scheppen. De heer Molinari meent, dat die dan moeten drukken op consumtie-artikelen. Daartegen werd de be denking geopperddat dit den handel belemmert. Prof. Moli nari vraagtwat beter isaan de gemeenten de verbruiksbe lastingen aftestaan of een gedeelte der grondbelasting? Hij meent dat dit laatste de voorkeur verdient. Evenwel wees men op het adres der Kamer van Koophandel van Antwerpenhet welk aandringt op vrijen handeldie niet overeentebrengen is met het behoud der accijnsen. - Nog werd bezwaar inge- bragt tegen een enkele belasting (impöt unique), vooral wan neer die drukt op de grondbelasting, 't Zou de zuinigheid bevorderen en de huishouding der gemeenten. Het is niet mogelijk voor Amsterdam, die jaarlijks één millioen aan rente be taalt. Indien de grondbelasting nog werd verhoogdzou dat tot te veel klagten aanleiding geven en de bewoners zouden de stad verlaten. Een ander spreker gelooft, dat het in het belang der gemeenten is, om het stelsel te handhaven en der uitgaven door directe belastingen te dekken. - Prof. Mo linari drukt nog op zijn stelsel over het specialiseren der be lastingen waarna het gemeenzaam onderhoud wordt gesloten. In het gezigt van Scheveningen bevindt zich een stoom bootdie naar een brik stoomt, welke, naar het schijnt, in groot gevaar verkeerd. Bij den hevigen storm, die gisteren nacht en bij dag tot laat in den avond heeft gewoedwas de geheele visschers- vloot van Scheveningen in zee. Tot hiertoe zijn daarvan geen berigten ontvangen. Men verkeert over het lot dier wakkere visschers in groote ongerustheid. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera la Reine de Chypre. s* Uit Delft wordt berigt, dat de directeur deiy^oninkf.' Academie Woensdag 11. de studenten der verschillefide^studie-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1