Daar zegent God een Land Dan zegent God een Land! Bewaar hem, almachtige God! blijken plaats aan de door de jury bekroonde inzenders voor de Algemeene Nationale Tentoonstelling. De Groote Kerk te Haarlem was daarvoor smaakvol ingerigt en gedecoreerd. De ongeregelde aankomst der spoortreinen veroorzaakten dat vele bekroonden te laat kwamen. Te half een ure werd met de feestcantate, woorden van Dr. J. J. L. ten KateMuziek van J. A. Heinze, aangevangen, waarvan het eerste gedeelte met groote naauwkeurigheid werd uitgevoerdwaarna door den vóorzilter Dr. G. Simons een redevoering werd gehouden. Onder het spelen van het beroemde orgelwaarop door den heer Bastiaans tenige muziekstukken volgens het uitgegeven programma werden uitgevoerd, reikte de Voorzitter de eereblij- keu uit. - Toen een zilveren medaille aan den ouden heer Enschede werd overhandigdliet zich een algemeen applau- dissement hooren. Nadat de voorzitter zijn redevoeringi ver volgd en geëindigd had ving het zangchoor de tweede af- deeliug der Cantate aan, eindigende met het 1ste couplet van het Volkslied van Tollens. Jammer, dat het ongunstige weder de feestelijke plegtigheid van den dag met floers als bedekte, in tegenspraak met de eerste regelen der Cantate: //Nu ziet de Najaarsmorgen neer met vriendlijk welbehagenals keerde op eens een glinster weer der schoone Julidagen." Maar toch verhindere zulks niet, dat in de harten van Neêrlands burgers de schoone woorden weerklank vindendie de tweede afdeeling der Cantate be helst I. u Waar wonen heil en zegen Bij eenig Volk ter aard? Zij word en niet verkregen Door 't onbarmhartig zwaard. Zij blijven niet beveiligd Door 't goud in 's rijken hand Waar godsvrucht d'arbeid heiligt. II. Waar rijpen alle gaven In schaduw vau den throon? Niet waar de Nijvren slaven, Vergeten door de Kroon. Maar gaat de vreugd en smarte Van allen rang en stand Den Vorst aan 't Vader harte, III. Dat Land is het Land ónzer woning O welgelukkig lot! Oranje, onze Oranje, is die Koning!.... De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag dee namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Donderdag morgen te 6 uur 42°, te 8 uur 44", te 12 uur 46°, 's namiddags te 2 uur 47°, te 4 uur 45°. Buitenlandsch Nieuws. De liberale dagbladen van Turin melden dat onder de Katholieke geestelijken eeü nieuwe bestrijder van 's Pausen wereldlijke magt is opgetreden namelijk een Dominikaner monnik te NapelsProta geheelen. Hij heeft een geschrift uitgegeven dat ten titel heeft//Rome de hoofdstad der Ita- liaansche natie en de Katholieke belangen." Met verwijzing naar de beginselen des Evangelies en de leer der apostelen wordt in dit geschrift beweerddat de wereldlijke magt van den Paus in strijd is met den geest der Kerk en de belan gen der godsdienst. Uit Hanover wordt gemelddat aldaar tbaus door vrij willige bijdragen de vereischte gelden zijn bijeengebragt tot oprigting van een standbeeld ter eere van Schiller. In Mei vau het volgend jaar wordt het gedenkteeken onthuld. Volgens berigt uit Munchen zijn de verzendingen vau tarwe uit Hongarije naar Frankrijk en Engeland, zoodanig geklommendat de Beijersche spoorwegen niet in staat zijn op den duur die massa's geregeld te vervoeren. De nog voor radige hoeveelheid, ter exportering bestemd, wordt op 30 millioen schepels geschat. Te SalzburgMunchenUlm en Lindau zijn alle zolders en bergplaatsen dermate met granen opgevuld, dat nieuwe aanvoeren bijna niet, al is 't slechts tij delijk, opgeslagen kunnen worden. Te Rorschach heeft men reeds geweigerd, verdere partijen te zolderen. Op den Beijerschen staats spoorweg tusschen Salzburg en Ulmzijn tot heden dagelijks niet minder dan 10,000 schepels vervoerd, en er is te Salzburg nog wel zooveel in de pakhuizen voorhandendat men 't voor zeker houdt, dat de doorvoer op die uitgebreide schaal stellig nog tot nieuwjaar zal aanhouden. De wetenschappen hebben een onherstelbaar verlies ge leden in den beer Isedore Geoffroi St. Hilaire, die Zondag morgen te tien ure te Parijs is bezweken aan een ziekte, welke hem nog slechts korten lijd aan zijn arbeid had ont trokken. De heer St. Hilaire was lid van het instituut (Aca demie van Wetenschappen), raad en honorair inspecteur-gene raal van het openbaar onderwijs, hoogleeraar en administra teur bij het Museum van natuurlijke historie, hoogleeraar in de Zoölogie bij de faculteit der wetenschappenlid der Kei zerlijke Academie van geneeskunde. Aan dezen geleerde is men de oprigting verschuldigd van de Keizerlijke zoölogische vereeniging van acclimatisering, waarvan hij sedert 1854 tot op zijn dood voorzitter was. De overledene was een waardige zoon van den beroemden Etienne Geoffroi St. Hilaire, die in 1844 overleed, en werd den 16 December 1805 in den Jar- din des Plantes te Parijs geborenzoodat hij nog geen 6U jaar oud was. De statistiek geeft de volgende cijfer# aan, met betrek king tot de aankoopen van granenvoor FYansche rekening in het buitenland geschied, en dat wel over de maanden Ja nuary tot en met September van dit jaar. Het is wel onnoo- dig daarbij optemerken dat de laatste vier maanden de hoogste onderdeden van het totale cijfer aanwijzen. Zoo zijn in Rus land aangekocht 1,140,000 heet., in de Vereenigde Staten 841,000, in Engeland 1,024,000, in Turkije 714,000, in Belgie en Duitschland 482,000, in Algerie 347,000, totaal 5 millioenen, 248,000 heet. Rusland leverde overigens meestal tarwe en haver, de Vereenigde Staten uitsluitend tarwe, En geland tarwe, haver en maïs, Turkije maïs en gerst, Belgie en Duitschland tarwe en haver, Algerie tarwe en gerst. Onder de fabriekarbeiders te St. Etienne heerscht, ten gevolge van de crisis in Amerikagroot gebrek aan werk. Zij, die vroeger 3 frs. per dag verdienden ontvangen thans naau- welijks 50 centimes. Men zegt, dat de regering 400,000 frs. heeft gezonden, om in hun nood te voorzien. Een clericaal blad maakt op het menu van het diner, door de vertegenwoordigers der voornaamste dagbladen te Pa rijs, die Italië gunstig zijn aan den heer Ratazza gegeven, eenige glossen. Al de gerechten waren volgens dit dagblad symbolisch. Onder de relevés merkte men op turbot a l'amiral Persano, zeker om den goeden uitslag zijner ondernemingen voor Gaëta te vereeuwigen. Onder de entrees waren petites bouchées a la Victor Emanuel. Die hapjes verbeeldden de annexatien en ze worden klein genoemdomdat Victor staten heeft ingeslokt vijf maal grooter dan de zijne. De poulardes truffées a la hongroise hebben zeker den geur gehad der aan staande Hongaarsche omwenteling, die door de Italiaansche revolutionairen met wellust wordt opgenomen. De boudins de gibier a la Garibaldi herinneren er aan, dat de vrijbuiter voor den Koning van Piemont jaagde. De buisson de homards et d'écrevisses vertoonen de kleur van Garibaldi's vaandel en uniformen zijn tevens het symbool van Le SiècleLa Presse en L'Opinion Nationale, die, even als de kreeften, wel loo- penmaar achteruit. Onder de groenten heeft men kunnen opmerken un quartier d'artichaut a PItalienne. Men weet dat Italië in Turijn een artisjok genoemd, en dat Piemont sedert lang voornemens was die artisjok ,stuk voor stuk te nuttigen. Maar een hongerige maag is een scherp zwaard. Piemont heeft Italië in eens verslondenen daarom geeft men Ratazzi ook

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2