Parijs, die, door een plotseling sterfgeval van een zijner bloed verwanten verhinderd was dit feest bijtewonen. Deze onge lukkige gebeurtenis was des te meer te betreuren daar men dezen dag bestemd had om den Voorzitter een prachtig kris tallen servies met goud gemonteerd aantebieden, als bewijs van erkentelijkheid voor de diensten aan de compagnie bewe zen. Achtervolgens werden dronken ingesteld op den Koning der Belgen, door den gouverneur van Ned. Limburg; op den Koning der Nederlanden door den gouverneur der provincie Luik; op de stad Maastricht door den heer Neuville, burge meester van Luik; op de stad Luik door den burgemeester Pijls van Maastricht; op de overeenstemming van Nederland en Belgie, door den heer Rossius Orban Ned. consul te Luik op het Belgische leger, door den generaal Knoop; op de Ne- derl. armee, door den generaal Fleury Duray, en op de steden Maastricht en Luik, door den heer Brugman. Het weder, dat bij de aankomst te Maastricht niet zeer gunstig was, helderde tegen den avond op, en gaf der be volking gereede gelegenheid de illumininatie op verschillende plaatsen der stad te bezigtigenen de uitvoeringen aan te hooren die in sierlijke kiosken op de Markt en Wapenpleinen plaats hadden. De feestelingen waren op de bals der Société des Redoutes en van de Harmonie Royale genoodigdwaar hen eveneens een tal van ververschingen van allerlei aard werd aange boden en waar de feestvreugde tot laat in den nacht voortduurde. De Gemeenteraad van 's Graven hage heeft een adres aan Z. M. de Koning vastgesteld, strekkende dat de" Minister van Finantien wordt gemagtigd, om met de gemeente 's Graven - hage een overeenkomst te sluiten, waarbij het Haagsche Bosch hetzij in eigendomhetzij op zoodanige andere wijze of onder zoodanige voorwaarden aan de gemeente wordt overgedragen waardoor deze voortaan zal gerechtigd zijnal die maatrege len tot behoudverbetering of verfraaijing aantewendendie blijken noodzakelijk te zijn. In de eerstvolgende zitting van dien raad zal de zaak van de haven te Scheveningen in behandeling komen. Heden heeft te 's Hage de aanbesteding plaats gehad vun het leggen der fundamenten voor het nieuwe Gasthuis en eenige verdere daarmede in verband staande werken. De minste inschrijvers waren de heeren Gebroeders van Malsem aldaar, voor de som van 317,73. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zullen Donderdag avond worden opgevoerd: 1°. Une nuit blanche, operette; 2°. Ie Lézard des theatres, chansonnette comique; 3°. l'Étoile du Rhinballet fantastique en 4°. Ba-Fa-Clanchinoiserie musicale. Een zeker landeigenaar die de weekmarkt te Zalt-Bom- mel dezer dagen bezocht, kocht aan een ijzerkraam een voor werp en verloor daarbij zijn portefeuille, waarin zich f 800 aan bankpapier bevond. Later werd die door een paar jongens gevonden, die er mede voortliepen, doch een agent van po litie zag dit, neemt hen de portefeuille af en bragt ze aan het bureau van politie. De eigenaar zijn verlies bemerkende, loopt de geheele stad door, vraagt die en gene in het zoeken eindelijk moedig, vervoegd hij zich bij de commissaris van politie. Men kan zich zijn blijdschap voorstellen, toen hij ver neemt dat zijn verloren schat reeds teruggevonden is. In zijn eenvoudigheid vraagt hij den commissaris, wat hij aan hem schuldig is. //Mij niets," was het antwoord, ernaar zoo ge uw erkentelijkheid bewijzen wilt, kunt ge den agent, die het ver lorene vond een fooi geven." //Hoeveel denkt ge wel?" vroeg hij. //Dat moet ge zelf het best wetenwas het antwoord." Welnu, zoudt ge denken, dat een dubbeltje ge noeg was?" en hij gaf een dubbeltje! Bij de Hervormde gemeente te Schiedam is met een parige stemmen beroepen Ds. F. C. A. Pantekoek te Charlois. Men heeft opgemerkt, dat het springen van jagtgewe- ren van de 100 keeren 95 keer geschiedt bij den linkerloop. En toch werden de loopen op gelijke wijze vervaardigd en gelijkelijk beproefd, terwijl de regterloop gewoonlijk en de lin kerloop slechts als hulpmiddel wordt gebezigd. Juist dat weinige gebruik doet het ongelijk ontstaan. Door het herhaalde lossen van 't regterschot zullen namelijk de schokken der achtereen volgende ontploffingendie telkens de ladingvervat in de zoogenaamde kamer van den linkerloopin beweging brengen eindelijk de prop en het kruid van elkander verwijderen en een aanmerkelijke tusschenruimte doen ontstaan. Als in dat geval het linkerschot gelost wordt zal de loop springen. Er bestaat echter een zeer eenvoudig middel om dat onheil, dat gewoonlijk verwondingen veroorzaaktte voorkomen. Men moet namelijk telkens als men het regterschot laadt, den laad stok ook even in den linkerloop laten zakkenten einde op nieuw den prop op den hagel te drukken. Men verneemt dat aan den heer D. van WeelPraeses van het Leidsch Studentencorps de ongewone hoogst zeld zame eer, eigenlijk te voren nimmer toegekend, is te beurt gevallen dat de rechtsgeleerde faculteit der Leidsche hooge- school hem na afgelegd examen zonder daarover afzonderlijk te hebben beraadslaagdden graad van doctorandus heeft verleend. Gewis eene doorslaande proeve van den gunstigen afloop niet alleen van het examen maar ook van de onmis kenbare talenten van den examinandus. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 45°. Woensdag morgen te 6 uur 40°, te 8 uur 42°, te 12 [uur 46°, 's namiddags te 2 uur 46°, te 4 uur 43°. Buitenlandsch INieuws. Men verhaalt dat Garibaldi in vertrouwde kringen zou hebben verklaard dat hij, wanneer zijn vrienden in Italië ziek niet zoo bepaald daartegen verklaard hadden, gaarne aan een winterveldtogt in Amerika zou deelgenomen hebben, doch dat hij zich slechts van September dezes jaars tot Maart 1862 verbonden zou hebbenen dat het zijn hoofddoel zou zijn geweest aan de slavernij den doodsteek toetebrengen. Uit Venetie berigt men de aankomst van een aantal aanzienlijke familiendie den winter aldaar zullen doorbrengen. Binnen kort verwacht men de hertogin van Beijerenten be- zoeke bij hare dochter de Keizerin; zij zal worden vergezeld door hare jongste dochter, de erfprinses van Thurn-Taxis. Wat de Keizerin betrefthaar uiterlijk verraadt volstrekt niet meer dat zij gedurende geruimen tijd ziekelijk is geweest. Zij heeft enkele malen den schouwburg bezocht, maar leeft voor het overige zeer stil. De tuin, behoorende tot het paleis hetwelk de Keizerin bewoont, is sedert eenige dagen niet meer voor het publiek toegankelijk; dit geschiedt ten einde aan de Kei zerin de gelegenheid te verschaffen om zich met hare kinde ren in de vrije lucht te bewegen, zonder daarbij steeds door vreemde personen omringd te zijnhetgeen haar somtijds hin derlijk zou kunnen wezen. De directeur eener waschinrigting te Rijssel heeft zich ver- pligt gezien oorlog tegen de crinoline te voeren en is over winnaar gebleven. De man namelijk had een twaalftal dame tjes als strijksters in zijn dienst. Langzamerhand was 't hem opgevallendat met iedere week de crinolines zijner gedien stige geesten in omvang toenamen, en de dag kwam, dat hij zijn twaalftal niet meer bergen kon in 't vertrek, waar te voren wel voor vier-en-twintig plaats was. Weinig lust heb bende om zijn inrigting uit te bouwen of de deuren te ver- breeden, waagde hij den grooten coup, en gaf de strijksters de keus tusschen haar ontslag en haar crinoline, 't Is ligt te begrijpen hoe 't voorstel ontvangen werd; booze woorden, tra nen, bedreigingen, eindelijk een staking van 't werk, een op- roertje in optima forma. Toch hield de man vol en hij eindigde met het spel te winnen. Drie dagen later kwamen ze allen terug, echter gedécrinoliniseerd! Delalot Sevintrappister monnik in de Abbaye de la Grace de Dieu, heeft een uitvinding gedaanwelke waarschijn lijk een revolutie zal maken in de wijze van verlichting en verwarming zoowel wat de openbare als de bijzondere gebou wen betreft. Hij heeft een geheel nieuwe batterij uitgedacht, veel goedkooper dan die van Bunsen. Door middel van zijn photo-elektrisch apparaat verkrijgt hij licht beneden den prijs van het gas en door zijn thermo-elek- trische batterij verkrijgt hij warmte voor een tot heden toe onbekenden lagen prijs. Verscheiden dezer toestellen zijn reeds gemaakt en één is in volle werking in de Abbye de la Grace de Dieu.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2