Een Sigarenmaker, Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. Bascules voor Spoorwegen, Bak-Ovens, Kneed-Machines De directeur van het bureau van statistiek te Berlijn (3e beer Dietriciheeft den uitslag beleend gemaakt van zijn onderzoek aangaande de tegenwoordige bevolking van den aard bol. Zij wordt door hem geschat op 1238 millioen; verdeeld naar de verschillende rassen, als volgt: het Kaukasische 369, bet Mongoolsche 552, het Ethiopische (negers) 196, het Amerikaansche (indianen) 1 en het Maleische 200 millioen. Naar de godsdiensten is zijn verdeeling aldus: Christenen 335Joden 5 Aziatische godsdiensten 600 Mahomedanen 160 en het Polythëisme 200 millioen. Yan de Christenen be- booren 170 millioen tot de Eoomsche80 millioen tot de Protestantsche en 76 millioen tot de Grieksche kerk. Als een kenmerkende karaktertrek der Berlijners wordt verhaald, dat niet minder dan 4000 personen visitekaarten bij den Franschen krooningsgezant hadden overgereiktin de hoop van door hem uitgenoodigd te worden. Uit Mannheim wordt zeer over het verval van den vroe ger zoo aanzienlijken tabakshandel geklaagd. Veel heeft daartoe bijgedragen de verhooging der inkomende rechten op Duitsche tabak en sigaren in de Noord-Amerikaansche staten, alsmede de tegenwoordige verwarde toestand aldaar. De daardoor ver oorzaakte daling der prijzen heeft zeer gevoelige verliezen in het Badensche te weeg gebragt en reeds het sluiten van ver scheiden fabrieken ten gevolge gehadwaardoor een te Mann heim die wekelijks een millioen stuks sigaren fabriceert. De regen heeft reeds een goede werking voortgebragt zoodat de waterstand van den Main weder aanmerkelijk aan bet toenemen is. Vermoedelijk zal dit ook weldra op den Rijn Neckar en Moezel het geval zijn. Uit Parijs wordt berigt dat Koning Otto van Grieken land te naauwernood te Athene teruggekeerdbijna het slagt offer van een moordaanslag is geweest. De toestand, waarin Griekenland zich bevindt, is zeer hachelijk. Het Grieksche volk toont zich vooral zeer ongeduldig, om tot de oplossing van een vraagstuk te gerakennamelijkdat betrekkelijk de troonsopvolging. Daar de Koning geen kinderen heeftmaakt men zich bezorgd over de aanwijzing van een erfgenaam voor de kroon. De Grieken willen geen woord meer hooren over een Duitsch vorst en vooral niet over eendie door zijn tra- ditiën aan Oostenrijk verbonden is. Een weduwe te Toulouse, Mevrouw Borneau, is dezer dagen oud-overgrootmoeder geworden, daar haar achterklein dochter van een zoon bevallen is. Die oude dame telt 95 jaren. Men meldt dat Ledru Eollin lijdt aan een uitzetting van het hart; zijn toestand verwekt bezorgdheid. Op de Londensche tentoonstelling van het volgend jaar zal men een shawl aantreffenuit menschenhaar vervaardigd. Vrijdag 11. hield de heer Bourne voor de leden der ka mer van koophandel te Manchester een voordragt over het wenschelijke van katoenplantagien op Jamaica aanteleggen. Hij had vroeger 13 jaren in de West-Indien doorgebragt en reeds geruimen tijd een plan betreffende die kuituur voorgesteld. Zijn mededeelingen omtrent de geschiktheid van een beter en goedkooper katoen dan de Amerikaansche, door middel van vrijen arbeid op Jamaica te verkrijgenmaakten veel indruk en verschillende kapitalisten verklaarden zich bereid pogingen in dien geest aantewenden. Te Stockport neemt de armoede ontzettend toe. Van de 16000 katoenwevers werken slechts 4000 geheele dagen2000 vijf dagen in de week, 7000 drie of vier dagen, terwijl 3000 geheel zonder werk zijn. Men heeft berekend dat in het dis trict van Manchester en Preston meer dan 100,000 wevers zonder werk zijn. Een welbekend koopman te Glasgow, die in den jong- sten tijd sterk in katoen speculeerde, heeft daarbij in eenige maanden tijds 50000 verdiend. Hij heeft de beurs verlaten om nu rustig te gaan leven. Indien men geloof kan slaan aan de berigten uit Ame rika, dan zijn de in Pensylvanie gelegen oliebronnen, om zoo te zeggenonuitputtelijk. Een agent aldaar neemt op zich maandelijks 20,000 vaten, of, zoo dit verlangd wordt, het dubbel er van te leveren. De opbrengst der bronnen kanbij de tegenwoordige wijze van bewerking, reeds een half millioen vaten in het jaar bedragen. De stad Jefferson in Noord-Amerika werd in groote op schudding gebragt door de aankomst van een vrouwelijke aide- camp, namelijk, de echtgenoot van kolonel Ellis, overbreng ster der depêches van generaal Hunter en van haar echtgenoot. Zij droeg een half amazonen en half militair kostuum en be reed een krachtig paard, gevolgd door twee ordonnancen. Zij had in tien uren 45 mijlen afgelegd, zonder zich een oogen- blik rust te gunnenen was geattacheerd aan het eerste re- gement cavallerie van Missouri. Men verzekert dat de Schach van Perzie bepaald heeft dat voortaan zijn leger op Fransche wijze zal worden uitge rust. Uniform en equipement zullen geheel aan die bij de Franschen in gebruik gelijk zyn. Alleen de Persische muts zal als hoofddeksel worden behouden. Ook de Schaeh zelf zal de Fransche uniform aannemen. Eene fatsoenlijke ouder- looze BUEGEEDOCHTEE van de E. C. Godsdienst, welke door sterfgeval van haar Oom bui ten betrekking is geraaktwenschte zoo spoedig mogelijk bij fatsoenlijke BUE- GERS in een Toehuls geplaatst te wor den zij ziet minder op Salaris dan op goede behandeling. Hierop reflecterende adressere men zich met franco brieven onder Letters S. T. aan het Bureau van dit Blad. door omstandighedenonafhankelijk van zijnen wil, buiten betrekking geraakt zijnde, zag zich gaarne weder als zoodanig ge plaatst liefst hier ter stedekunnende voldoende bewijzen overleggen van be kwaamheid en gedrag. Heeren Sigaren- Fabriekanten hierop reflecterende, worden beleefdelijk uitgenoodigd zich franco te adresseren onder Lett. H. W. aan het Bureau van dit Blad. IJZEREN BAKOVENS, BASCULES, ZA- GENVIJLERSKNEED MACHINES ENZ. ENZ., van ALEXANDER en DITPRET, te Goijet bij Namen. J. VAN BERKEL te Gouda, uitslui tend Agent voor Nederland van bovenge melde Fabriekadverteert dat bij hem zijn te bezigtigen MODELLEN van groote dienstig voor een wigt van 20,000 Ne- derlandsche ponden alsmede van kleinere Basculesbeide van eene nieuwe en zeer verbeterde Constructie voorts dat bij hem voorhanden zijn MACHINES tot het SCHERPEN VAN ZAGEN, geheel nieuw Model en van welker deug delijkheid men zich kan overtuigenzoo mede ook TEEKENINGEN van IJzeren in diverse soorten en verdere WERKTUI GEN tot verschillend gebruik. BURGEMEESTEE EN WETHOUDERS der Gemeente Leiden zijn van meeningiu het bijzijn der Commissie van Fabricage in het openbaar aan te besteden 1°. Het onderhouden en repareren der Huizingen, Bruggen, Beschoeijitigen en andere werken langs het Delftsche Jaagpad van de Naaktesluis tot aan de Knipbrug. Voor den tijd van vijfjareneindigende den 31sten December 1866. 2°. De leverantie van de benoodigde Brand- en Lichtstoffen ten behoeve der gemeentegedurende het jaar 1862. En zulks op het Raadhuis binnen ge melde Gemeente, op Maandag 18 Novem ber 1861, des middags ten 12 ure. De Bestekken zullen van heden af, dagelijks (uitgezonderd des Zondags) ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing lig gen van 's voormiddags ten tien tot 's namiddags ten een ure; alsmede voor het eerste perceel aan de Stads-Timmer- werfvan 's voor middags ten tien tot 's na middags ten zes ure; terwijl door den Stads-Architect de verlangde ophelderingen en aanwijzingen worden gegeven. VAN

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3