Binnenlandsch Nieuws. te regeren, hoe zal hij voor de]gemeente zorg dragen? - dan verdient vooral hun de wel vereerende maar] toch ook moeijelijke taak van volksvertegenwoordiger te worden opge dragen Z. M. heeft aan Mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als Minis ter van Buitenlandsche Zakenonder dankbetuiging voor zijne aan den Koning en aan den lande bewezen dienstenmet be noeming tevens tot Kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw, terwijl de tijdelijke waarneming van dat departement aan Mr. M. P. H. Strens, Minister voor de zaken der K. K. Eeredienst is opgedragen. Men verneemt dat de ritmeester de Fremery en den lsten luitenant Teding van Berkhout, beiden van het 5de reg. dragonders, in rang zijn overgeplaatst bij de Koninkl. Militaire Academie te Breda, ten einde bij gemelde inrigting werkzaam te zijn. Heden Dingsdag tegen den middag heeft de heer Strens, Minister voor de Zaken der Koomsch-Katholieke Eeredienst, reeds zijn functien als Minister van Buitenland sche Zakenad interimaan dat Departement aanvaard. Aan de leden van de Tweede Kamer is dezer dagen rondgedeeld een geschriftdat te Amsterdam is uitgegeven getiteld: //Moeten Neerlands handel, scheepvaart, scheepsbouw en nijverheid en onze eigen commissiehuizen in Indie te gronde gaan? een vraag, beantwoord naar aanleiding van het voorloopig ontwerp-tarief voor Oost-Indie, dezer dagen aan de kamers van koophandel en fabriekendoor den Minister van koloniën ter beoordeeling toegezonden." Men verneemt, dat het grootste aantal der onderofficie ren die in de vorige maand te 's Gravenhage onder presidium van den heer generaal-majoor Hardenberg zijn geëxamineerd voor de rangen van 2den luitenant-kwartierm. en 2den luit.- administrateur van kleeding en wapening bij het leger hier te lande en 2den luit.-kwartierm. bij het Oost-Indisch leger, aan de vereischten van het examen hebben beantwoordzullende voor het leger in Oost-Indie de benoemingen tot bovenge- melden rang spoedig plaats hebben. De heer Aleph. Mosselmante Brusselheeft onlangs een geschrift uitgegeven//sur la reorganisation des établisse ment de jeu, autorisé par 1'Etat", welk geschrift het betoog en daarop berustend ontwerp bevat, dat een volkomen af schaffing van de door den Staat geautoriseerde kansspelen onmogelijk en onraadzaam is; en dat het diensvolgens doel matiger en staatkundiger is die spelen beter te leiden de voor- deelen, en meer aan enkele boekhouders toekomende, als 't ware om te slaan over den Staat en de bevolking zelve. Hij wil daartoe banken oprigten met aandeelen tot 10 gulden, welke renten zouden geven tot een hooger bedrag dan de spaarkassen, en gelegenheid bieden tot winst bij wege van een loterij, en met een reservefonds. Hij heeft dit ontwerp aan Z. M. den Koning onderworpen en deze aanvrage aan het Gemeentebestuur van 's Gravenhage gedaan tot oprigting van zoodanige bank te Scheveningen. Hij voorziet dat deze badplaats daardoor in belangrijkheid grootelijks zou toenemen zonder dat men de nadeelen zou hebben van de banken, die op andere badplaatsen bestaanen dat het lage bedrag der aandeelen, die zouden worden uitgegeven, een algemeen voor deel aan de werkende klasse zou verschaffen. De uitgifte dier aandeelen zou alleen in Nederland geschiedenlater wanneer het benoodigd kapitaal aldaar niet volteekend wierdzouden aandeelen buiten 's lands geplaatst mogen worden. Donderdag 11. is in de afdeeling Koophandel der Maat schappij Felix Meritus te Amsterdam de heer Molinari als Spreker opgetreden. Hij begon zijn onderwerp over de afschaf fing der gemeente-accijnsen in Belgie met eene beschouwing der administratie van de gemeenten en toonde aan, dat de accijn- sen vroeger het voornaamste middel warenwaarmede zij in hare uitgaven konden voorzien. In Belgie is het tegenwoordig regerende stelsel ingevoerdhetwelk echter van dat in Enge land verschilt. Men schafte de accijnsen af en besloot tot de vestiging van een gemeentefonds, bestaande uit de helft der opbrengst van de posterijen, van die der belasting op de koffij en 34 pCt. van die op het gedistilleerd bierwijn azijn enz. Daarentegen zijn die accijnsen verhoogd. Dit nu is een algemeene belasting, waarin alle gemeenten deelen. Aan de 1,200,000 inwoners der steden wordt 11 millioen en aan de 3,500,000 van het platteland slechts 4 millioen van het ge meentefonds uitgekeerd. Dit is het gebrek van het Belgische stelsel, dat spreker aan geen land zou aanraden. In vele lan den waar geen accijnsen bestaanheeft men een betere ver deeling der belastingeninzonderheid in Engelandwaarin de inkomsten der gemeente hoofdzakelijk bestaan in plaatselijke en bijzondere belastingen. Sommige hebben monopoliën zooals van gazfabricagewaterleveren enz. De regel, waarnaar men de plaatselijke belastingen vaststeltis die naar de opbrengst der onroerende goederen. Vervolg later). Uit een verslag nopens de verblijfplaats voor jeugdige ontslagenen uit de gevangenis te Leidenwaarvan mededeeling is gedaan op de laatstelijk gehouden algemeene vergadering van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen, blijkt dat de bestuurders dier inrigting steeds met groote bezwaren te kampen hebbenom de daarin opgenomen personen in 's lands dienst geplaatst te krijgen. Toen het voor- uitzigt om dit doel te bereiken geheel was vervallen en daar mede ook het oorspronkelijk hoofddoel der inrigtingbeproef den bestuurders eenige knapen buiten 's huis op verschillende ambachten te zenden. Die proef gelukte wel, doch daardoor kan de zedelijke en goedsdienstige opvoeding der opgenome- nen (het hoofddoel der inrigting) niet genoegzaam worden waargenomen. Hierin moest worden voorzienen ten einde het oorspronkelijk doel niet optegeven en geen middel onbe proefd te laten om de kweekelingen in 's lands dienst, bovenal in zeedienstte doen opnemenwerd voorgesteld de verblijf plaats interigten tot een ambachtsschoolbestaande in een smederij en timmerwinkel. Dit plan is door de algemeene ver gadering goedgekeurd en tot uitvoering aangenomen. Men verwacht hierdoor goede uitkomstenin het belang der jeug dige personen, die daardoor in staat zullen worden gesteld, binnen 's huisnuttige ambachten te leerenom later als werklieden of bazen in de maatschappij terugtekeeren. De nieuw benoemde surnumerairs bij den Waterstaat, de heeren Leemans en Hubrechtzullen in dienst worden gesteld bij den heer van der Kunhoofdinspecteur en den heer Conrad, inspecteur van den Waterstaat. Wij vernemen, dat de heeren P. L. Tichler, P. H. Ba ron Taets van AmerongenProf. C. G. CobetMr. C. W. Hubrecht en Mr. G. G. van Buttingha Wichers voor de be noeming tot leden eener nieuwe gemeente-commissie van bet Ned. Herv. kerkgenootschap hebben bedankt; maar de heeren S. A. Meerburg, Prof. J. H. Stuffken en H. Zaalberg die hebben aangenomen. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigen middelenten behoeve dezer gemeente geheven gedurende de maanden October 1860 en 1861]alsmede van die opbrengst over de 10 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Oct. Zuivere opbrengst over de 10 eerste maanden. 1860. 1861. 1860. 1861. Geslagt (opc. inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) Turf (id.) Steenkolen (id.) Brandhout (id.). 1992,77 6793,27 303,12 6288,?2» 2071,50 -/ 1973,29 -/ 887,87» 495,15 1830,03» - 6574,59' 133,23» 5797,22» '1957,50 v 2701,37» 1602,37» 418,70 18190,30 -/ 59569,68» 2230,91 56926,19 18580,65 11571,84 -/ 4370,20 3410,75 17894,63' 60279,11' 2328,47' 58702,25' 14881,2/' 11773,62 6948,17' 3408,10 ƒ20805,20 ƒ21015,04 ƒ174850,52» ƒ176215,65 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 41 te 10 uur 40°. Dingsdag morgen te 6 uur 38°, te 8 uur 4o", te 12 uur 46°, 's namiddags te 2 uur 47°, te 4 uur 44°.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2