N°. 528. Woensdag 13 November. A0. 1861. Verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad Misschien is de openbare bekendmaking van een ophanden zijnde verkiezing en de oproepingsbrief met het daarbij behoo- rende stembriefje, om zich naar de stembus te begeven, door menig kiezer met een zekere mate van wrevel of malaise ont vangen. In den laatsten tijd is al meer en meer de belang stelling in het verkiezingswerkook bij hen, die zich vroe ger groote ijveraars betoonden, afgenomen. Van waar dat verschijnsel? 't Is toch onbegrijpelijk, dat zij, wien het recht is toegekendom mede deeltenemen aan de verkiezing van mannen, die als hunne Vertegenwoordigers de openbare be langen zullen behartigen of op het regeringsbeleid invloed moeten uitoefenen, onverschillig zich kunnen betoonen ten aanzien van de uitkomst der keuzedie immers altijd in zekere mate afhankelijk is van de wijze, waarop zij van het kiesrecht gebruik makenWanneer dat recht niet bestondniet was toe gekend of weder ontnomen werdzou menen met den mees ten grond klagen, over schromelijke miskenning van de rech ten en vrijheden der burgerij;-nu dat recht sedert eenige jaren op een onbekrompene wijze bestaat, wordt het schaarsch ge waardeerd, gelijk zooveel waarvan men de hooge waarde eerst schat bij het gemis. Misbruik gaat gepaard met alleswat voor een edel, nuttig, zelfs heilig en onmisbaar doel werd bestemd; maar het mag niet leiden tot afschaffing. Bovendien, gelijk elk rechtzoo is ook het kiesrecht een voorname pligt, waarvan de betrachting een zedelijke prikkel heeft en de verwaarloozing een onberekenbaar nadeel baart. Omdat bij de verkiezingen zooveel hartstogtelijkheid zich open baart, mag de bedaarde en kalme kiesgeregtigde zich niet van de stembus verwijderd houden. Er steekt waarlijk geen eer in zulk een gedrag en die meentdat hij zijn verzuim verdedigen kan door een beroep op zijn vrijheid, om al dan niet te kie zen, vergeet, dat de ware vrijheid geacht wordt te bestaan in gehoorzaamheid aan de wet. Evenwel, de misbruiken en onaangenaamheden die uit de verkiezingen voortvloeijenzijn niet gering te schatten- 't is daarom goed er naar te strevendat zij worden voorkomen. Dat kan alleen geschieden door een kalme en zelfstandige over tuiging wat pligtmatig en betamelijk is. Kiesvereenigingen, waar tot zulk een doel sommigen bijeenkomen, zijn uitmun tend, zoo er wederkeerige welwillendheid en geen hartstogte lijkheid heerscht. Een onpartijdig en onbevangen oordeel kan zeer wel zamengaan met een groot verschil van beginselen en meeningen, wanneer men slechts een eerlijk gemoed, dat voor overtuiging vatbaar is, ter vergadering medebrengt. Elke stem trouwens die zich rondborstig en vrijmoedig laat hooren- op welke wijze ook- kan invloed uitoefenen langs den weg van redelijke overtuiging. Wij hebben bet niet noodig geacht de onze te verheffen bij gelegenheid der gewone verkiezing voor de aftredende raadsleden - nu er twee plaatsen in den gemeen teraad zijn opengevallen, kan het welligt nut doen voor iedereen te openbaren wat men in dat belang bij het gebruik maken van zijn kiesrecht bij zich zelf heeft overwogen. De gemeenteraad verloor twee bekwame rechtsgeleerden- is het goed uit dien achtbaren stand weder een keuze te doen Gewis, ja! Wat men ook zegge of bewere, onze burgerlijke belangen vertrouwen we veilig hun toe, omdat zijj, bekend met onze rechten en pligteiv, een helder inzigt en doorgaans een onpartijdigen blik hebben in de zaken van verschillenden aard waarin hun raad wordt gevraagd en hun hulp verlangd maar ook de meeste kennis van de wetten waaronder wij leven. Heeft al nu en danhier en daar, de een of andere zaak grond op geleverd, om de advocaten of de rechtsgeleerden in een minder gunstig daglicht te plaatsenvergeten toch mogen wij het nooit, dat de beste waarborgen voor onze burgerlijke, maatschappe lijke, staatkundige vrijheid liggen in de onafhankelijkheid der rechterlijke magt en de onpartijdigheid der beoefenaren van het recht. Bezitten zij daarbijwat waarlijk te veel uit het oog ver^. loren wordt, een goed getuigenis van onberispelijkheid in han del en wandel, - gaven ze blijken, dat ze hun eigen huis wiel konden regeren, want zoo iemand zijn eigen huis ni^t weet LEIDSCH DAGBLAD. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.7». Iedere regel [meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en] Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgenB van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. I.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1