Buitenlandsch Nieuws. Koophandel en Fabrieken- ja de Leidsche burgerij als een eenig man, de Hooge regering op de gevolgen van dien maat regel oplettend maaktopdat de bevordering van het algemeen belang uit het rechte oogpunt wordt beschouwd. - De openbare vergadering van de afdeeling der Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, Don derdag avond te 's Hage gehoudenwas niettegenstaande regen en wind druk bezocht. De Voorzitter opende met een woord van herinnering aan veel belangrijks, dat hij onlangs te Lon den zag in betrekking tot de zaak van drank en drankgebruik. Hij wees kortelijks op hetgeen die wereldstad verbazendst heeft voor den bezoeker in groote drukte en beweging, en gaf verder eenige bijzonderheden met een beschrijving dier zoo genaamde genever-paleizen j met de verleidelijke pracht en pronk van spiegelglas en gaslichtzoo jammerlijk in tegen stelling met al de ellende van zoovele bezoekersdie al deze pracht komen betalen met hun stuiversen de akeligste toon beelden van de vruchten van dien ombeschaamüen drankhan del daar voor oogen stellen. Hij wees verder tevens op de krachtige pogingendoor de voorstanders der afschaffing binnen Londen aangewend, gewis tot zegen voor velen en beloofde nader nog daarop terugtekomen. De heer de Vletter, hoofdonderwijzer te 's Gravesandetrad daarna op, en boeide meer dan anderhalf uur de aandacht zijner hoorders met de meeste belangstelling. Hij gaf naar aanleiding van een oude prent, //de trap der jeugd," een onderhoudende en leerrijke omschrijving van hetgeen de drank van de wieg- tot aan het graf - op die prent met de tientallen der jaren des ouder- doms geïllustreerd - te beschouwen geeft. Hij wist een popu- lairen toon aanteslaandie gaarne gehoord wordten toonde van de kraamkamer af hoe de drank, al is het ook met bran dewijn of zoet likeur, reeds daar het kind pijnlijk en schade lijk is, door het drankgebruik van bakers en bezoekers bij die gelegenheid, ter eere der jonggeborene, maar al te zeer gebruikelijk en onze volksgewoonte niet tot eere. - Met de ken nisgeving van eenige nieuwe leden en de afschrijving tevens van 17 anderen uit de registers als ontrouwe leden, werd de vergadering met een woord van dank aan den spreker beslo ten en bij het verlaten der zaal traktaat N°. 40 uitgereikt. De stad Leiden ziet zich weldra weder gewikkeld in een procedure met den Staat der Nederlanden, uit hoofde de Alge- meene Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige Wees- en Momboirkamers rekening en verantwoording eischt van de in der tijd uit de kas der Leidsche Weeskamer geligte gelden van onbeheerde boedels en onafgehaalde of niet gerecla meerde legaten en erfenissen, die ter Weeskamer waren gede poneerd en onder verpligting om de genoten voorschotten, die ten behoeve der Stad in de stadskas zijn gestort en gebruikt, nog al een aanzienlijk bedrag uitmakende, ter beschikking van de Algemeene Commissie van liquidatie te stellen. Op Vrijdag en Zaturdag den 8sten en 9den November 1.1. had alhier in de Stads-Gehoorzaal het vergelijkend examen plaats van de sollicitanten voor de betrekking van hoofdon derwijzer der openbare school voor minvermogenden alhier. Het examen werdten overstaan van HH. Burgemeester en Wet houders, afgenomen door den districts-schoolopziener Dr. E. van der Ven, die daarin werd bijgestaan door de, HH. Dr. L. A. te Winkel, prof. R. Fruin en Mr. J. G. de Sain, leden van de plaatselijke school-comraissie. Van de 27 sollicitanten wier stukken op den bepaalden tijd in orde waren bevonden namen 16 aan het examen deelterwijlna het gehouden examen in de theorie een zestalbestaande uit de HH. van Eek, van Ef verenvan der Harst, Lancel, Lingbeek en Mei jer, tot het examen in de praktijk werd toegelaten. Op de bij de wet bepaalde wijze werd na afloop hiervan het drietal aldus gevormd: A. van. der Harst, te 's Gravenhage J. van Efverente Woerden, J. P. D. Lancel], te Leiden. Een telegram van den consul-generaal der Nederlanden te Alexandrie van den 6 Nov. luidt: De Engelsche mail is te Alexandrie zonder de Java-mail aangekomen. In het Bataviaasch Handelsblad leest men onder het opschrift: luitenantshuwelijken het volgende ingezonden stuk: Van af de schepping der wereld is het streven van ieder man geweest, om, op zekeren leeftijd gekomen, zijn lot aan dat van een lieve vrouw te verbindendus met haar 's levens zorgen en genoegens te deelen. En waarlijk, hij, die zelf standig een keuze heeft mogen doen en geslaagd isis ge woonlijk een zeer gelukkig mensch in 's werelds tranendal. Ik zeide zoo evendie zelfstandig een keuze heeft mogen doen want hij die in het kiezen eener vrouw niet onafhankelijk is hoort men gewoonlijk na een echtverbindtenis al spoedig klaag liederen aanheffen. Men late zich derhalve bij het kiezen eener vrouw niet binden of verleiden door ijdel schoon of door aardsch slijk, ook wel geld genoemd. Zoek u een vrouw, die aan een edel hart vlijt, orde en huishoudelijkheid paart; in één woordzoek dat edel wezenaan hetwelk men gewoonlijk den naam van goede vrouw geeften laten vergankelijk schoon en rijkdommen u niet verleiden. Ieder burger van den staat is vrij in het kiezen eener vrouw; het is dus zijn eigen schuld, wanneer hij daarbij blind is te werk gegaanzich afhankelijk maakt van uitwendige omstan digheden en zich derhalve later over zijn keuze moet bekla gen. Alleen wijLuitenants, zijn niet vrij in het kiezen eener levensgezellinimmers het Gouvernement wijst ons aanonder welke dames wij onze vrouwen moeten zoeken, namelijk onder dames met geld. De civiele ambtenaar, ieder burger die met ons op denzelfden trap staat, is het vrijgelaten zelf een vrouw te zoeken en hij mag zich dus een gelukkig en aangenaam leven verschaffen; en kassian! een Luitenant kan dat niet! Men ziet gaarne dat de Luitenant zich in gezelschappen ver toont, en als een eersten spring-in-'t-veld op théedansants zijn beenen geen rust laat. Maar ei lieve! is dat verlangen wel billijk Laat hij zich op vele receptiën zien dan stelt hij zich aan twee dingen bloot: ten eerste dat men van hem zegt: hij loopt receptie's af, en dat is nog minder, maar ten tweede: dat hij tot over de ooren verliefd wordt op een dame, die er zeer goed uitziet, een fatsoenlijke opvoeding heeft genoten, een goede huisvrouw belooft te wordenin één woord, dat hij verliefd wordt op een dame, die hij gaarne zou willen vragen om Hymen's bootje mee intestappenmaarhij mag haar niet vragen omdat het gouvernement heeft gezegd: fik wil het niet want,zij heeft geen geld!" Arme Luite nant! Hij gaat naar zijn woning terug, komt binnen, pikiert of er geen middel is om zijn aangebedene tot vrouw te kun nen krijgenmaar komt tot het resultaat, dat er niets aan te doen isdan een huizenleener in den arm te nemen en dit wil hij niet, want dan zou hij het gouvernement moeten be driegen. Hij pikiert verder: //het is toch zoo'n góed lief meisje zij is zuinig; en wij zouden met een beetje overleg toch goed van ons tractement kunnen leven." Maar niets zit er op voor den trouwlustigen luitenant, dan zich bepaald voortenemeu niet meer op receptiën te gaan en onder een paitje of potteke bier zijn leed aan zich zeiven te klagen. Het minste inconve nient dat hij ontmoet maakt hem wrevelig; hij wordt onaan genaam voor anderen en krijgt ten slotte alle eigenschappen van een ouden vrijer en men noemt hem een lastige Mijnheer in den Haarlemmerhout. Komtgoede luidie uw invloed kunt doen gelden doet eens eene propositie om de barre bepalingen op de huwelijken van officieren af te schaffen geeft ons de gelegenheid om een aardiglief deerntje tot levensgezellin te krijgenwij zullen ons laten zien op receptiën want wij zullen in de gelegenheid gesteld worden ook familien te ontvangen wij zullen gaarne dansen, want wij zullen op danspartijen illusiën vormen, die eenmaal verwezentlijkt kunnen worden. Wij zullen In die verrij ken met Europesche telgen en eerlang ziet ge in de huwe lijk annonces der courant niet alleen controleurs commiezen, ja klerken maar ook luitenants optreden Een trouwlustige. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag 's namiddags ten 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Zondag 's morgens te 6 uur 37°, te 8 uur 40°, te 12 uur 44°, des namiddags te 2 uur 43°, en te 5 uur 41°, 's avonds te 8 uur 39° en te 10 uur 41°. Heden Maandag morgen te 6 uur 43°, te 8 uur 43°, te 12 uur 4S°, te 2 uur 48° en te 4 uur 43°. Donkere wolken pakken zich zamen boven het groote Russische Rijken reeds van verschillende zijde is voorspeld

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2