Bui ten land sell INieuws. gemeld, dat aldaar in den tuin van J. van Waveren een partij narcissen Grand Monarque dit jaar voor de tweede maal in bloei staat, met een menigte volwassen bloemtrossen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Iiage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd leTrouvère, groote opera van Verdi eu M'sieu Landry, operette. Het bestuur der Stads-armeriinrigting te Zwolle heeft 11. Zaturdag aanbesteed het breiwerk, dat door arme kinderen op die inrigting verrigt wordt. Vier gegadigden deden zich op als aannemerswaarvan vier tegen het genot van een jaar- lijksche subsidie uit de gemeentekas van 400 tot 600. Het werk is gegund aan den heer A. Cierenberg, die geen subsidie had bedongen. Bij de Herv. gemeente te Lutten is beroepen Ds. F. J. Herman te Delftshaven. Men meldt ons uit Curasao van 6 Oct.: We hebben bier nu een raagt van schepen. Vijf oorlog schepen, waaronder maar een kleintje, de schoener Atalante, de Zeeland, de Djambi, de Cornelis Dirks en de Vesuvius, met omtrent 1000 man en 150 stukken. We vernemen, dat die schepen hier eenigen tijd gestationeerd zullen blijven en van tijd tot tijd gezamenlijk een kruistogt doen. Van kapers in deze wateren hebben we nog niet verder vernomen en de Amerikaansche koopvaardijschepen onder Amerik. vlag zijn veilig binnengekomen zoodat we ook weer wat proviand ge kregen hebben, want het was voor eenige weken daarmede bitter gesteld. Jammer nu maar, dat al die zeeluibehalve de officie ren, voor deze zijn veelal goed ingerigte dusgenaamde koffij- huizenals zij verlof hebben om van boord te gaanniets vinden, waar zij zich eenigzins goed en fatsoenlijk kunnen ophouden. Voor cantinesvoor militairen en matrozen is helaas niet gezorgd. Een menigte tjappen of gemeene kroe gen met gemeene rhura of genever zijn er wel, maar ook die sluiten des avonds te 9 ure en dan kunnen de matrozen die wij hebben tot den anderen morgen te 5 ure, wanneer zij niet naar boord willen gaan, op straat zwieren en temet eens pooijeren uit een flesch gekochten sterken drank. Indien zij de hkotten niet gaan opzoekendie ook hier allerlieder- lijkst niet ontbreken. Gelukkig, dat er nu geen gele koorts is, anders werden door dat nachtbreken op straat de slagt- offers weder in menigte bereid, zooals in vorige jaren. Men rigt in zoovele plaatsen zeemanshuizen op; zou een dergelijke zoo noodige inrigting ook hier van gouvernementswege niet opterigten zijn Militairen en zeelieden zijn toch geen honden om ze op straat te laten loopen en slapen. De eer van onze natie moeten ze ophoudenmoeten ze ook in hun betrek king geëerd en als menschen behandeld worden. Veel, zeer veel kwaad zou door zulk een inrigting voorkomen worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 43°. Vrijdag morgen te 6 uur 38°, te 8 uur 42°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 2 uur 46°, te 4 uur 42°. Omtrent den nieuwen Sultan van Turkije had men zich vele illusien gevormd. Vooral de dames dweepten met hem sedert het sprookje in omloop kwam, dat hij een Circassische schoone, die men hem ten geschenke zond, had teruggezon den, met de boodschap, dat hij reeds één vrouw had, en geen andere behoefde. Nu verneemt men, dat Z. H. een wel voorzien serail heeft, en dit nog dagelijks vermeerderten dat hij zelfs niet van de vrouwen van zijn voorganger kan schei den, zoodat hij er nu 1100 heeft, dus 100 meer dan Salomo. Stonden de finantien van het Rijk nu nog maar zéé, dat men het als een huishoudelijke zaak des Sultans kon beschouwen, maar de Turksche Gladstone weet van armoede geen raad. De Koning van Pruissen heeft aan een deputatie der studenten van Berlijn, welke hem geluk wenschte met zijn troonsbestijging een antwoord gegevenhetwelk blijkbaar de strekking heeft, om den indruk uittewisschen die zijn beiden zoo sterk naar het droit devin riekende aanspraken te Ko ningsbergen hebben achtergelaten. //Ik beD," zeide de Koning o. a. //voor alle gematigden en zedelijken vooruitgang en ik zal dien steeds trachten te bevorderen*'" Ook bij andere gelegen heden heeft de Koning zich in dien zin uitgelaten. Er worden van Frankfort veel aardappelen naar den Be neden-Rijn uitgevoerd, maar de waterstand van den Main is dermate verminderd, dat die rivier voor zwaar bevrachte sche pen niet meer bevaarbaar is. Het bal, door graaf Karolvi den Oostenrijkschen gezant alhier gegeven naar aanleiding der krooningsfeesten is builen? gewoon prachtig geweest. Niettegenstaande het feest op Zon dag werd gegeven heeft de Engelsche gezant en de leden zijner legatie het bijgewoond. Uit de mijn te Lalle zijn Zondag 11. nog drie menschen te voorschijn gehaald die 13 dagen in een volslagen duisternis doorgebragt en geen ander voedsel genoten had dan het be dorven water in de mijn en eenige stukken van hun leder goed, om den honger te stillen. Ofschoon zij daarbij door don stand van het ingeloopen water, hetwelk tot 35 meters boven hun verblijf was gerezen, een drukking van 3£ atmosfeer bo ven de normale luchtdrukking hadden uittestaan en dus on ophoudelijk in de grootste benaauwdheid verkeerden bestaat er evenwel thans geen vrees voor het behoud van hun leven of van hun krachten. Te Hagen nabij Arnsberg is dezer dagen op een bui tengewone wijze feest gevierd. De architect der uitgebreide fa briek van de heeren Eiber gaf een maaltijd op den top van den 400 voet hoogen schoorsteen der fabriek, waarover een planken gebouw was ingerigt. De gasten werden in een oogen- blik door middel eener stoommachine naar boven geheschen, en na den afloop van het feest weer afgelaten. Die schoorsteeu is de hoogste in gansch Duitschland. De geruchten omtrent eene huwelijksverbindtenis tus- schen den Koning van Portugal en de tweede dochter van Koning Victor Emanuel schijnen zich niet te zullen verwe zenlijken. Het historisch vermaard geworden Paviljoen van Flora der Tuillerien heeft zijn bestaan geëindigd en is nu tot den grond toe gesloopt. Zoodra het terrein geheel geeiïend is, vangt de architect Lefuel zijnen arbeid aan. Een scherpe tegenstelling met de weelde van het Fran se he hof en de hoogere kringen vormt de ellende der arbei dende klasse te Parijs, die met den dag meer zigtbaar wordt, omdat ze met den dag ook klimt. Dagelijks zijn op de muren van den faubourg St. Antoine billetten aangeplakt, waarbij de heftigste bedreigingen worden gedaan wanneer de brood prijzen niet verminderd worden. Oproerige bewegingen zijn niet zeldzaam. De regering tracht een en ander zooveel mo gelijk verborgen te houden. Ook in de departementen heerscht dezelfde armoede en dezelfde wrevel. De berigten uit de fabriekdistricten vermelden nog geen verbetering van de lusteloosheid, die laatstelijk te Engeland heerschte; gedurende de afgeloopen week zijn slechts kleine bestellingen voor dadelijke behoefte ontvangen. Ofschoon de fabriekanten veel volk hebben ontslagen blijven zij voor hun goederen de vorige prijzen vorderen. De inwoners van Chattam zagen 11. Zaturdag ongeveer 150 vreemde militairen met vier officieren aan het hoofd de stad doorkruisen, 't Was een naar Neerl.-Indie bestemd trans port die overgevoerd moest worden met het Nederl. barkschip Constance, 't welk in aanzeiling was geweest met een Arne- rikaansch schip en te Sheernett was binnengeloopen tot her stelling van geleden schade. Zij bleven ongeveer 3 ure aldaar en bezochten de voornaamste militaire en maritime etablisse menten. Binnen 8 dagen zal het schip ongetwijfeld zijn reis naar Batavia voortzetten. Uit Tasmania of Vandiemensland een Britsche kolonie in Australië, is dezer dagen berigt ontvangen, dat aldaar in den bodem van het oostelijke deel des eilands nabij de zee, lagen steenkolen ontdekt zijn, welke, blijkens gedane proef nemingen goede en goedkoope brandstof in overvloed voor de stoomvaart in de Australische Zee schijnen te zullen ople veren. Dit is naar het oordeel der Times een gelukkige ge beurtenis voor het algemeen handelsverkeer. //De stoomvaart, zegt dat blad, //heeft alle verwachtingen, welke zij heeft op gewekt nog niet vervuld. Er zijnwel is waar, stoomboot-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2