Binnenlandseh Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. met}, van dat huwelijkspaar, dat zooveel ontberingen en op offeringen zich hebben getrootst, om, waartoe zij zich jegens de ouders verbonden, getrouw natekomen en, hebben zij daar door de middelen verkregen om op een middelbaren leeftijd zich de rust van het leven te verschaffen, 't wordt hun hartelijk gegund door die het beginsel waardeeren van iedere poging, om door eerlijkheid en vlijt zich huizen te bouwen als kasteelen. Die het goed begrijpen erkennen in hunne kinderen eene niet on- voordeelige ruiling te hebben verkregen voor de schoolgelden die zij betaalden en eene onverliesbare schat te bezitten die tegen zulke opofferingen wel kan opwegen. Waarin die schat bestaat o iedereen zal het erkennen dat de school de kweekplaats is voor de maatschappijgelijk onze kinderen de nakomelingschap, waarvan wespreken. Herdenken we onzen schooltijd dan zijn we niet onverschillig ten aan zien van onze schoolmakkers, die wij in rijper leeftijd in de Maatschappij soms in zeer verschillende toestanden ontmoeten. In de school waren we allen gelijk en dat beginsel werd op de school van Madame Malan bovenal gehuldigd. Geen voorrang dan alleen het privilegie, dat ijver, kennis en zedelijkheid gaven. Geen verschil in stand waar alleen de aanspraken van zedig heid en verstand golden. Vaart dan welgeachte Stadgenooten die uw verblijf gaat vestigen aan gindsche zijde der Alpen. Leef gelukkig en onder de indrukken van dien Geest, die zich open baart in elke luchtstreek en onder een blaauwen zoowel als bij een bewolkten hemelzaligheid en hemelvreugde in het harte werkt. De taak, die de nieuwe hoofdonderwijzeres wacht der school, waarvan de behoefte zich eerst heeft doen gevoelen toen het vertrek van Madame Malan ter sprake kwam, is niet gemak kelijk maar de gunstige getuigenissen die bekend geworden zijn van de bekwaamheid en uitnemende geschiktheid der ge gadigden tot dé gewigtige betrekking, geven hoopdat het be sluit van den Gemeenteraad getuigen zal van zijn oprechte zucht om het belang der gemeente en dat der ingezetenen naar ver mogen te behartigen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Ei kenkroon de heer J. J. Meijer, civiel gezaghebber op Borneo. Z. M. heeft benoemd tot ads. voor de dienst ter kuste van Guinea den heer F. W. Alvarez en op verzoek eervol ontslag en pensioen verleend aan den kap. W. F. A. Beekman van het 5de reg. inf. De oud-minister Rochussen is deze week naar Z. M. op het Loo vertrokken. De Minister van Binnenl. Zaken heeft tot surnumerairs bij den waterstaat benoemd de kweekelingen van de Delftsche Academie W. T. Leemans en W. H. Hubrecht. Iu de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van Zaturdag 26 dezer, zijn ingekomen de navolgende verzoekschriften, als: twee adressen, houdende verzoek om het wetsontwerp wegens den aanleg van den spoorweg van Leiden naar Woerden niet aantenemen tenzij de uitsluitende bepaling der aan de Iiollandsche Spoorwegmaatschappij ver leende concessie vervalle, als: van den raad der gemeente Stomp- wijk c. a., en den raad der gemeente Zoetermeer; een adres van den gemeenteraad van Nieuwveen, houdende aandrang op de aanneming van het bovengenoemde wetsontwerp. Bij de opening der stembriefjes voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland bleek, dat waren ingekomeu 348 briefjes; van onwaarde 3, bleven dus geldig 345. Hiervan hebben zich verklaard voor den heer J. W. van der Schooren 212, voor Jhr. J. Westpalm van Hoorn tot Burgh 90, zoodat eerstgemelde heer gekozen is. Z. M. de Koning van Pruissen heeft den heer D. Split- gerber, consul te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van den Rooden Adelaar 3de kl. In de Belgische bladen wordt geklaagd over de belera- merènde maatregelen, waaraan de invoer van steenkolen uit Belgie op onze grenzen is onderworpen. Men noodzaakt de schippers de gansche lading ten behoeve der verificatie te lossen hetgeen ongetwijfeld aanzienlijke kosten en groot op onthoud veroorzaakt. Bovendien moet de aaDgifte in hectoli ters plaats hebbenterwijl de kolen in Belgie meestal bij het gewigt worden geleverd. Die belemmerende maatregelen worden alleen toegepast op de ladingen steenkolen, die uit Belgie en niet die uit Duitschland worden aangevoerd. Maandag 11. werd voor de arrond.-rechtb. te 's Hage behandeld de zaak van een dienstbode uit Pijnacker, aange klaagd wegens mishandeling harer 74jarige meesteres, die van het afleggen van getuigenis tegen de aangeklaagde werd ver schoond uithoofde van haar hoogst zenuwachtigen toestand, veroorzaakt door allerlei bedreigingen, wanneer zij de waarheid spreken zou. Uit de verklaringen van 24 getuigen en de be kentenis van de beklaagde bleek, dat zij met den 65jarigen echtgenoot in ongeoorloofde betrekking stond en herhaaldelijk de vrouw had mishandeldgeweigerd eten te geven en 's win ters in een koude kamer opgesloten. - Het O. M. eischte de veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag. De heer Loosburgemeester van Autwerpen en eere voorzitter van het dezen zomer aldaar gehouden letterkundig congres, is door de maatschappij Arti et Amicitiae te Am sterdam tot eerelid benoemd. Naar men verneemt openbaren zich onder de militairen in de gemeente Veere vele ziekten waarvan verscheiden van typheusen aard; men heeft opgemerkt dat de manschappen, die onlangs uit het kamp zijn teruggekomen, het eerst wor den aangetast. Ds. C. Iiooijer te Zalt-Bommel heeft om redenen van gezondheid zijn emeritaat gevraagd. Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde gemeente te Huizen, Ds. A. P. A. du Cloux, thans te 's Grevekluin Capelle. Zondag avond werden de verpleegden in het Evangelisch Luthersch Weeshuis onthaald op broodjes en chocolademelk, bij gelegenheid van de ophanden zijnde echtvereeniging van Ds. Heyen die op deze wijze de kinderen en ouden van dagen in wier godsdienstige behoeften ZEerw. met trouw en ijver voor ziet, in zijn vreugde deed deelen. De kinderen hadden zich beijverd, om de zaal eenvoudig maar keurig met groenen bloemen te versieren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 42®, te 10 uur 40°. Woensdag morgen te 6 uur 36°, te 8 uur 40", te 12 uur 48°, 's namiddags te 2 uur 50°, te 4 uur 46°. Koning Victor Emanuel heeft aan het beeld van den H. Januarius een parelsnoer van 15000 gulden waarde geschon ken, omdat het bloed van dien martelaar even als onder de regering der Bourbons wel heeft willen vloeijen. De heer Lesseps heeft te Turin medegedeeld, dat binnen 18 maanden de Middellandsche zee in gemeenschap zal zijn met de Roode zee. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de zaak der studenten nog niet geëindigd is. Bij voortduring hebben er arrestatien van kweekelingen der hoogeschool plaats. De ontevredenheid is zelfs overgeslagen tot de kweekelingen der militaire school en men verneemt dat een comité van openbare veiligheid is opgerigt onder het presidentschap van den grootvorst Michael. Uit Koningsbergen wordt gemeld dat de graaf va" Vlaanderen aan de echtgenoot van den bankier Oppenheim, ten huize van wien hij gedurende de krooningsdagen heeft gelogeerd een prachtigen armband ter waarde van verschei dene duizenden thai, heeft geschonken. Voor de feesten, welke door den buitengewonen Fran* schen gezant, den Maarschalk Mac Mahon, te Berlijn worden gegevenzal de banketbakker Krangler aldaar alleen voor ƒ1400 aan gebak en ijs leveren.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2