N°. 317. Donderdag 31 October. A0. 1861 Hoofdonderwijzers en Hoofdonderwijzeressen. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 n. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtl naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 ti.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sin. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 10 2 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8-1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Weldra zal de gemeeuteraad van Leiden een gewigtige taak te vervullen hebbenwaarvan de uitslag in menig opzigt hoogst belangrijk is. 't Schijnt bij een oppervlakkige beschouwing en ren vlugtig oordeel eenigermate overdreven, wanneer zooveel waarde wordt gehecht aan de keuze van den hoofdonderwijzer of de hoofdonderwijzeres eener openbare schoolmaar een die per inzigt in al wat die keuze beteekent en vergezelt zal ras de overtuiging gevendat niet zonder grond die taak van groot gewigt wordt geacht. - In waarheid- er is een naauw verband tusschen opvoeding en onderwijs endie het verband miskent tusschen huis en school, hij zal de wrange vruchten vroeg of laat ondervinden van een miskenning, die aan ouderlijke zorg of aan bloote verstandsontwikkeling overlaat, wat de taak van ouders en onderwijzers beiden moet uitmaken. Vaak wordt de gewigtige betrekking van onderwijzer niet recht begrepen en daardoor zoo weinig gewaardeerd. De maatschappij in haar geheel en elk lid daarvau in het bijzonder heeft behoefte aan bekwame onderwijzers, die een bepaalde leiding en vorming het jeugdig geslacht geven. In onzen tijd en onder de werking eener nieuwe wet op het lager onderwijs is vooral de betrekking van hem of van haar, die aan het hoofd eener school van gewoon of van meer uitge breid lager onderwijs staat, van hoog belang. De spreukIe style c'est rhotnme vindt ook hare toepassing op de schoolwant de onderwijzer is het alles beheerschend en bezielend element der school en, wat men ook bij wet, reglement of verordening zou willen bepalen, beperken of regelen, het individualisme van den onderwijzer maakt den geest en de rigting van het onderwijs uit. Hoe onafhankelijker dat individu staat en werkt, hoe zuiverder en vruchtbaarder de geest en de rigting zich open haren. Uit dit oogpunt beschouwd verdient de openbare school de voorkeur boven de bijzondereomdat de laatste in haar aard en uithoofde van het eigen belang zich nimmer kan loshouden van de gunst of de begunstiging der oudersdie zoo ongeregeld wisselvallig en luimig zich betoonen kan. Boven dien als het openbaar gezag voor voldoend onderwijs zorgen moet en in alle behoeften voorziet, kan de veronderstelling gelden, dat het zij onberispelijk en volledig. Niet met onverschilligheid integendeel met booge belang stelling mag dus de keuze van den Gemeenteraad worden tegemoet gezien. Waarborgen voor een gewenschte vervulling van die taak zijn reeds gegeven door de zeldzame zorgdie aan het vergelijkend examen is besteed; want niet elk gemeente bestuur kan over den bijstand van zulke examinatoren be schikken als de Leidsche Gemeenteraad. Het onderzoek van zulke wetenschappelijke mannen als de docenten van een gym nasium voor de verschillende vakken van meer uitgebreid lager onderwijs is veelbeteekenend. 't Is evenwel niet genoeg, want de eerste keuze betreft nu de benoeming van een hoofdonderwij zeres die aan het hoofd zal staan eener school, waarvan de behoefte werd] erkend dadelijk en bovenal, nadat het plan bekend was geworden, dat Madame Malan in 1861 de be trekking van Institutrice eener bloeijende jongejufvrouwen- school zou nederleggen. Zonder iets aftedingen van de waarde, die de overige instellingen van dien aard bezitten, is het toch niet te ontkennen dat sedert een aantal jaren de roem van die school was gevestigd en zich heeft staande gehouden. Vele, misschien wel alle oudersdie hun dochters aan die leiding en vorming toevertrouwden, zijn geneigd en gereed te erken nen, dat hun de ouderlijke taak grootelijks werd verligt dooi de beginselen van ijver, orde, netheidingetogenheidgehoor zaamheid en godsdienstigheid die [op de school werden inge prent en aldaar wortel schoten maar zich daardoor in het huiselijk leven evenzeer openbaarden en, even trouw aangekweekt en met zorg behandeldniet nalaten konden de ouderlijke taak te steunen en gemakkelijk te maken. Madame Malan heeft met haar echtgenoot een deel der ouderlijke zorg over genomen en de roeping begrepen waarin zij geplaatst zijn toen de Hoogste Wijsheid hun de oudervreugde alleen wilde doen smaken van kinderen die zij niet. hun eigen mogten noemen. Voor die een opmerkzaam oog en een gevoelig hart bezitten, kan het Diet onverschilig zijn het vertrek te verne-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1