Buitenlandsch Nieuws. aangeprezen, om het cijfer der in omloop zijnde muntbilletten te vermeerderen en dat in gelijke evenredigheid het fonds tot waarborg der verzilvering dier aankoop van inschrijvingen op de grootboeken der nationale schuld te vergrooten. Hoofd stuk IX B. (Financien). Daarbij heeft men onder anderen gevraagd of de regering voornemens is, een nieuw wets ontwerp op de brievenposterij uitgaande van het beginsel van uniformport, intedienen. - Hoofdstuk XII (Onvoor ziene uitgaven) De specificatie van het gebruik in 1860 van de daarop ook toen gebragte som van 100,000 gemaakt, heeft de overtuiging versterktdat die tonne gouds jaar op jaar tot andere einden besteed wordt dan waarvoor zij worden toegestaan. Men gaf het denkbeeld aan om het cijfer van 100,000 op de helft te brengen. Middelen. Daarbij is de herziening van de meeste belas tingwetten ter sprake gebragt. Uit het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van den arbeid der gevangenen voor 1S62 blijktdat eenige leden meenden te wetendat ten behoeve der departementen van Oorlog en van Marine meerdere arti kelen vooral van kleeding. en ligging, door gevangenen zouden kunnen worden aangemaakt. Hiertegen hebben zich evenwel andere leden ernstig verzet. De arbeid in de gevangenissen moest niet ten koste van de particuliere nijverheid worden uitgebreid. Hij moest zich daar hoofdzakelijk bepalen tot be zighouden der gevangenen en zooveel mogelijk tot verschaf fing van gelegenheid, om eenig ambacht of handwerk aante leeren, dat den ontslagene eenig middel van bestaan of ver dienste kan verschaffen. Gisteren middag, na afloop van de Zitting der Tweede Kamer, is de gewone Ministerraad gehouden, die zeer lang geduurd heeft. Uit dt rekening en verantwoording, gedaan door de commissie van onderstand voor noodlijdenden, ten gevolge van den watersnood te Zalt-Bommelblijkt, dat de ontvang sten hebben bedragen 156,984, en voor de restitutiën van andere commissiën 11,916 te zamen 168,900; de uitga ven waren 166,383, zoodat het batig slot bedroeg ƒ2517. De verzakking der Waalkade te Nijmegen blijft bij den lagen waterstand der rivier de Waal aanhouden, waardoor de nieuw opgetrokken muren aan hevige scheuringen onder worpen zijn, terwijl alle moeite, die daartegen aangewend wordt vruchteloos blijft. De burgemeester van Alblasserdam Mr. J. van Laker- veld Bisdom werd 11. Zondag bij zijn 25-jarig huwelijksfeest verrast door een geschenk van een aantal ingezetenenals blijk van erkentelijkheid voor zijn ijver en strikte rechtvaar digheid. Dezer dagen heeft een arme weduwe op de Botersloot te Botterdam een pakje gevonden dat 800 aan bankbil- ten bleek intehouden. Zij bezorgde dat pakje in behoorlijke orde bij den eigenaar, die haar eerlijkheid met 100 be loonde. Uit het verslag van het Hoofdbestuur der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid over het met 1 Julij jl. ge ëindigd 44ste jaar van haar bestaan ontleenen wij de vol gende bijzonderheden: De ondersteuning aan hulpbehoevende huisgezinnen heeft bedragen 3159.64 het beloop der inschrijvingen en giften was niet meer dan ƒ1516.56. De kosten van onderhoud en herstel van de 33 arbeiderswoningen, staande in de Looijer- straatklommen in dat jaar tot een bedrag van 1808.37^ de huurpenningen braglen ƒ923.95 op, terwijl ƒ64.561 is be taald voor kosten op het innen der huurpenningenhet uit zetten der wanbetalers enz. Het verschaffen van arbeid, door de vervaardiging van klee- o o deren voor de Overzeesche bezittingenheeft de uitbetaling van 29829.15£ mogelijk gemaakt. Het voordeel op zulke bestellingen van het Ministerie van Koloniën verkregendat als zuivere winst de middelen verhoogtwaaruit de ondersteu ning als hulpbehoevende gezinnen werd gevonden beliep 2440.20£. Het Algemeen Overzigt van het Bataviaasch Handels blad is ditmaal weinig belangrijk. Het vermeldt het vertrek van den heer Pahud, en voegt er bij, dat deze bij het afscheid zeer aangedaan was. Verder wordt berigt, dat met ingenomen heid de Koninklijke eeregift is toegejuicht der decoratie aau ambtenarendie zich bij den watersnood onderscheidden of schoon men het betreurde, dat die onderscheiding alleen aan de -hooggeplaatsten onder hen is te beurt gevallen. Daarop volgt de mededeeling dat in Bandjermasin de vijand steeds stoutmoediger wordt en meer en meer op Gouvernements grondgebied doordringtterwijl de onophoudelijke daden van moed en trouw der onzen daar met onophoudelijke overrom peling, aftogten en mislukkingen worden beloond. Verder be helst het overzigt niets der vermelding waardig, of het moest zijndat de heeren officieren meer en meer klagen, dat het Gouvernement hen verbiedt te trouwen met een schoone zon der geld, en dat hier een equestrisch en acrobatisch gezel schap van den heer Bislev van Singapore is aangekomen dat het publiek zal vermaken door zijn toeren en ook door vertooning van een reuzen-panorama van de Mississippi. Volgens bijzondere berigten uit Banjermassing zou het den ads.-resident van Martapoera gelukt zijn, om in den loop der maand Augustus een spion van den vijand in de benting aldaar te doen arresteren. Hij deelde vele bijzonderheden van den vijand mede en heeft aangenomen de verschillende schuil hoeken van den vijand aantewijzen. Ook is het de politie ge lukt vier der voornaamste moordenaren te arresteren die bijna alle schuldig zijn aan den moord van de familie Wijnmalen. Volgens berigten van Singapore bestaat er weinig kans, dat de eerste October-mail naar Europa zal kunnen worden geexpedieerddoch wordt het uitzigt geopend dat de gewone halfmaaudelijksche mail met een verhooging van briefport zal worden gecontinueerd hieromtrent is echter nog niets officieel bekend. Wat het laatste gedeelte van dit berigt betreft, de halfmaaudelijksche mail wordt, gelijk bekend isnadat die eeu keer niet verzonden werd met verhoogd briefport gecontinueerd. Bevestigt het eerste deel van het berigt zichdan hebben wij in November slechts ééne mail uit Batavia te wachten. Door den gouverneur-generaal van Neerl.-Indie is o. a. benoemd tot controleur 1ste klasse bij de landelijke inkomsten en cultures te Ambarawa Mr. B. J. van Dijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 41°. Dingsdag morgen te 6 uur 42°, te 8 uur 46°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 2 uur 49°, te 4 uur 46°. Naar men verzekert heeft de Prins Carini, gezant van Koning Frans II te Koningsbergen, een niet zeer glansrijke rol gespeeld. Herhaaldelijk is het gebeurddat hij geen plaats kon nemeu aan de tafel der buitengewone en gewone gezanten en zich moest vergenoegen met aantezitten nevens de staats dames. Hetgeen echter den verdreven Napelschen Koning het meest heeft getroffenis het verleenen van de orde van den Zwarten Adelaar aan den buitengewonen gezant van Koning Victor Emanuel, den generaal graaf della Bocca. Uit Konstantinopel wordt berigt, dat van de 837 officieren voor korten tijd op non-activiteit gesteld, ruim twee derde gedeelten weder in active dienst zijn overgegaan. Aan al de Pruissische Prinsendie den titel voeren van Prinselijke genade, is naar aanleiding der krooning door den Koning het predicaat van Doorluchtigheid geschonken. Op den ochtend van den krooningsdag kwam te Ko ningsbergen een oude invalide aan de poort, welko naar het plein van het paleis voert. Daar hij geen toegangbillet had riep de schildwacht hem luid toe: //terug." De oude snorbaard rigtte zich trotsch op en zeide: //terug? Heden is het de 18 October; 48 jaren geleden heette het op dezen dag: voor waarts." De oude ging voorwaarts en kwam ongehinderd op het plein. Zaturdag overleed te Berlijn in den ouderdom van 83 jaren de beroemde Friedrich Karl von Savigny, kanselier der orde Pour le mérite, ridder der orde van den Zwarten Ade laar. Hij zag het levenslicht te Frankfort aan den Main ten jare 1779; aanvankelijk hoogleeraar in de rechten te Marburg,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2