buitenlandsch ïNieuws. grond der nog bestaande reserves van het Koninklijk besluit van Maart 1852. Door een aantal leden der Nederduitsche Herv. gemeente te Leidengrooter dan dat zich ooit tot het uitbrengen van hun stem of het inleveren van stembriefjes aanmeldde, is dezer dagen een adres aan den Minister voor de zaken der Herv. Eeredienst ingezonden, waarbij zij verzoeken, dat de bestaan de toestand van het beheer der kerkelijke fondsen mag wor den gehandhaafd en de daarmede belaste gemeente-commissie uithoofde van betoonde orde en trouw wordt beschermd tegen de pogingendie aangewend worden om haar te brengen onder de heerschappij van een onwettig reglement. Bij de op heden Maandag door HH. Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding der leverantie van school- meubelen en scboolbehoeften voor de stadsscholen op de Oude- vest, op het Pieterskerkhof, op de Aalmarkt en op de Bree- destaatzijn aannemers geworden de Timmerlieden Holtz en Scbreuder van het 1ste perceel voor ƒ1260 en van het 3de perceel voor 1325, alsmede den Timmerman A. A. Smits, van het 2de perceel voor ƒ1070. Vrijdag en Zaturdag had het vergelijkend examen plaats ter vervulling der betrekking van hoofdonderwijzeresse der school voor meer uitgebreid lager onderwijs eerste klasse. Het examen werd ten overstaan van Burgemeester en Wethouders en in tegenwoordigheid van een commissie uit de plaatselijke school commissie, afgenomen door den districts-schoolopzienerbijge staan door Dr. L. A. te Winkel, en wat het examen in de levende talen betrof, door de HH. Reinders, Perrin en Dr. Sicherer, leeraars in die talen aan het Stedelijk Gymnasium alhier. Na afloop van het examen werd, op de bij de wet be paalde wijze, het drietal aldus zamengesteldA. J. W. Ren- sen te BarneveldC. D. Schuch te Alphen; M. C. Berghuis te 's Gravenhage. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag 's namiddags ten 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 40°. Zondag 's morgens te 6 uur 37°, te 8 uur 40°» te 12 uur 49°, des namiddags te 2 uur 50°, en te 5 uur 47°, 's avonds te 8 uur 42° en te 10 uur 39". Heden Maandag morgen te 6 uur 36°, te 8 uur 43°, te 12 uur 51°, te 2 uur 53° en te 4 uur 4S°. Het hof van Rome is zeer verontwaardigd over het ge drag der Engelsche regering, die de abt Passaglia onder hare bescherming heeft genomen door hem aantestellen tot secreta ris van den Engelschen consul en hem een] pas als Engelsch onderdaan te verschaffen. Men verzekert stellig dat Pruissen en Belgie weldra Victor Emanuel als Koning van Italië zullen erkennen. Iiet is thans beslistdat nu ook op den linker Mainoever een spoorweg naar Mainz zal aangelegd worden. Voor het directe vervoer van vrachtgoederen uit Nederland en den Mid delrijn zal een linie door de bespoediging van het transport en de geringe kosten wezenlijke voordeelen opleveren. Op den Spoorweg van Keulen naar Koblentz wilden dezer dagen drie heeren een coupé binnenstappen die hun door den Conducteur als een rookcoupé was aangewezen. De eerste had naauwelijks zijn voet op de trede der coupé gezet, of een] vrouwenstem liep den indringer op schellen toon tegen: //hier mag niet gerookt worden." De conducteur, als scheidsman geroepen, verklaarde dat in die coupé mogt gerookt worden maar de dame gaf niet toe en sprong met haar beide kinderen uit den wagen, een coupé eischende, waarin niet mogt gerookt worden. De tijd drong, want bet laatste sein was reeds gegevende drie heeren beklommen den wagen en het eerste wat zij hoorden was: '/Goddank dat ik ze kwijt ben." :t Was de uitboezeming van den echtgenoot der dame, die onmiddelijk een sigarenkoker uit zijn zak haalde, de hee ren een fijne manilla presenteerde en hen hartelijk dankte, dat zij hem voor een tijd van zijn wederhelft hadden verlost, die door het verbod van rooken hem het leven zoo ondrage lijk maakte. Hij amuseerde zich perfect met zijn reisgenoolen tot Koblentzalwaar hij bij de aankomst de beleefdheid had de drie heeren op een fijue flesch te regaleren in afwach ting der komst van Mevrouwdie eerst met een volgende trein had kunnen vertrekken. Een gerucht datzoo het schijntniet van allen grond ontbloot is spreekt van de aanstelling van generaal F. M. L. Urban, als opperbevelhebber in Hongarije. Men kent dezen man uit den Hongaarschen bevrijdings-oorlog 1848/49, eu uit zijn beruchte proclamatien in Verona (gedurende den laatsteri Italiaanschen krijg) en men kan dus ligt bevroeden dat deze benoeming met een verklaring in staat van beleg gelijk zoude staan. Berigten van den Midden-Rijn betreffende den wijnoogst melden datwat betreft de hoedanigheid van den wijnhet uitzigt allergunstigst is, maar ten aanzien van de te verwach ten hoeveelheid even zoo ongunstig. In sommige wijnbergen zal weinig of niets verkregen worden. De gemeenteraad van Antwerpen heeft aan den beroemden Belgischen schilder Leys de vervaardiging opgedragen van eenige geschiedkundige muurschilderingen, bestemd tot versie ring der wanden van de groote zaal van het stadhuis. Daar voor worden 200,000 frs. toegekend. Men meldtdat de Fransche regering aan Oostenrijk voorstellen heeft gedaan met betrekking tot Venetie, hierin bestaande, dat eene of andere Turksche provincie is aange boden tot vergoeding van den afstand van Venetie. Een aantal afdeelingen der Vereeniging van St. Vincentius a Paulo in Frankrijk zijn onmiddellijk overgegaan om haar bestaan door een aanvraag tot erkenning te verzekeren. Men beschouwt dit als een gelukkige omstandigheiddaar die ver eeniging vooral des winters veel onderstand aan behoeftigen verleent. Te Parijs loopt een gerucht, dat de president der Ame- rikaansche Unie de bemiddeling van Rusland heeft aangeno men in de geschillen tusschen de Noordelijke en Zuidelijke staten. In de laatste jaren van de Restauratie werd den Minister van Marine een proces-verbaal voorgelegd, waarbij de verdwij ning werd geconstateerd van een stuk geschut aan boord van een oorlogsbrik als //opgevreten door de ratten." De Minister hierover verwonderd, zoo als men zich kan voorstellenschreef eigenhandig onder dit vreemde document: //Goedgekeurd om de zeldzaamheid van het geval." Een voorval, dat in zeker opzigt gemakkelijker zou zijn te verklaren, maar toch ook tot de zeer buitengewone behoort, heeft thans te Toulon plaats gehad: 59000 kilogrammen gra nen van Taganrog, welke voor rekening van het departement van Marine waren bezorgd op de Vallei van Dardennes om aldaar te worden gemalenzijn geheel verdwenen waarschijn lijk ook door die vernielende diertjes opgeknabbeld, wier kna gende tand zelfs de zakken niet heeft gespaardwaarin deze goederen vervat waren. Maar de zee-prefect was ditmaal niet zoo goedgeloovig, en heeft een enquête doen instellen, ten gevolge waarvan de meesterknecht van de molens de vlugt heeft genomen, met achterlating van eenige negatieve sporen, niet alleen op de graanzolders, maar ook in zijn geldelijk beheer. Het tekort is echter dadelijk door het bestuur der molens aangezuiverd, terwijl het gerechtelijk onderzoek wordt voortgezet. De graaf van Aberdeen die het grootste gedeelte van het jaar wegens gezondheidsredenen in Egypte doorbragtlaat een gedeelte van zijn paleis te Londen in een ambachtsschool veranderenalwaar 60 jongelingen op zijn kosten tot verschil lende ambachten zullen worden opgeleid. Aan die inrigting worden gevoegd leeskabinetten en badhuizen waarvan het kos teloos gebruik aan de armen van die wijk zal worden ver gund. Volgens berigten uit Macon, bevindt de heer de Lamar- tine zich in den besten welstandniettegenstaande men het gerucht had verspreid dat hij ernstig ziek was. De dichter heeft thans alles in gereedheid gebragt voor de uitgave zijner kompleete werkenwaarvan de 20 eerste deelen het licht zullen zien. Voor wijlen John Fielder, tijdens zijn leven Parlementslid voor Oldham, en die zich in het verbeteren van den toestand

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2