Buitenlandsch Nieuws. van hun kerkelijke bediening ontzet, wegens weigering om het Synodaal reglement op de diaconien nateleven. Woensdag 11. zijn de zittingen der najaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Nederl. Herv. Kerk geopend door den waarnemenden president Dr. F. J. A. A. Junius. Beroepen bij de Herv. gem. te Arkel den kandidaat W. de Meijer. Aangenomen hetj beroep naar Rhenen door Ds. J. W. Gezelschap, te Garderen; en naar Oudeschoot door Ds. W. C. van Senden te Donkerbroek. Beroepen bij de Christelijke Afgesch. gem. te Dalfsen Ds. J. W. Dragt te Aduard aangenomen het beroep naar Alphen aan den Rijn door Ds. W. J. Weijeuberg te Bolsward, en bedankt voor dat naar Joure door Ds. G. Schevel te Ambt Vollenhoven. Een Regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 13 September 1861, luidt: //Niets bijzonders." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Zaturdag morgen te 6 uur 41°, te S uur 44°, te 12 uur 51°, 's namiddags te 2 uur 53°, te 4 uur 49°. Koning Frans voorziet geregeld in de vacatures, die ontstaan onder het corps zijner vertegenwoordigers bij de buitenlandsche hoven die het koningrijk Italië nog niet erkend hebben. Zoo heeft hij voor eenige dagen den graaf Cito, voormalig secretaris der legatie bij de ambassade te Parijs, benoemd tot zijn vertegenwoordiger aan het hof te Munchen. Volgens een authentiek overzigt heeft het Italiaansehe leger nog lang niet den effectiven stand van 327,000 man bereikt, op welken Fanti het wilde gebragt zien. In het ge heel ontbreken daaraan nog 100,000 man. Berigten uit Palermo, door de liberale dagbladen van Turin medegedeeldverzekeren dat de ligting van rekruten overal in Sicilië zonder moeite en met de gewenschte uitkomst heeft plaats gehad, ofschoon de bevolking er vroeger van de gedwongen krijgsdienst zeer afkeerig was. Bij gelegenheid dat de deputatie, uit den boezem der studenten benoemd, bij den Koning van Pruissen was toege laten daags na de krooningvoegde hij haar o. a. deze woorden toe: //Gisteren zyt gij getuige geweest van de plegtig- heid, waarbij de hoogste waardigheid en magt in mijn hand zijn gesteld. Houdt u echter verzekerd dat hoe groot de pracht was welke mij omringde, tot welk standpunt van aardsche grootheid ik was opgeklommen mijn hart zich in ootmoed boog voor Hemdoor wien alle magt wordt gegevenwant dit is mijn beginsel: wij allen staan in de hand van God." Men meldt uit Pruissen dat de Koning de bals niet zal bij wonen, welke de otticiele vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland zullen gevendaarentegen zal hij den 26sten bij lord Clarendom en den 28sten bij den hertog van Magenta het diner gebruiken. Van wege de Pruissische regering is openlijk gewaar schuwd tegen het gebruiken der kleurmiddelen door koflijhan delaars en koftijverwersom aan slechte koffijsoorten het uit- zigt te geven van Cheribon en andere Javasoorten van goede kwaliteit, welk misbruik sedert eenigen tijd zeer algemeen is geworden. Er is tevens gewezen op de straffen tegen de over treders der wet op dit punt bedreigd. Johannes Czerski bevond zich onlangs te Meisenheim waar een vrije godsdienstige gemeente tot stand kwam en wilde aldaar een voordragt houden. Het plaatselijk bestuur verklaarde dat zij zulks toelaten zou wanneer de bijeenkomst geen gods dienstig karakter had. De mannen namen toen sigaren mede, en begonnen te rookenwaarop Czerski mogt predikeu. Er is in een der jongste zittingen van den Ministerraad te Parijs gesproken over bet plan om een garde voor den Kroonprins te organiseren. Zij zal bestaan uit manschappen met zorg gekozendie reeds lang in dienst en waarvan de antecedenten gunstig zijn. Bij het Ministerie van Oorlog vond het plan eenigen tegenstandmen ondersteld echter dat het zal worden verwezenlijkt, wanneer het militaire huis van den Prins zal zijn zamengesteld. De maarschalk Vaillant zal als dan tot gouverneur van den Prins worden benoemd. Men spreekt van de aanstaande reis van de Keizer der Franschen naar Brussel en 's Gravenhageom aan de Koningen Leopold en Willem III een tegenbezoek te brengen. De Moniteur meldt, dat uit een rechterlijke instructie gebleken is, dat de damescongregatie der H. Unie te Douai vrijwillig heeft deelgenomen aan het ontvoeren van jeugdige Israëlitische meisjes. Deze feiten konden de opheffing der con gregatie na zich slepende regering heeft zich echter bepaald tot het ontnemen van het karakter van wettig erkend zedelijk ligchaam. Deze maatregel, welke van kracht en gematigdheid tevens getuigt, zal aan de geestelijke congregatiën herinneren, dat haar karakter, haar doelhaar regelen haar niet ont heffen van de verpligting om aan de wetten des lands te ge hoorzamen. In particuliere brieven wordt gemelddat de Fransche krijgsmagt over eenigen tijd een expeditie tegen Hue, de hoofdstad van Annam, zal ondernemen, dewijl er geen ander middel schijnt te zijn om de Fransehe nederzetting in Cochin- china voor de aanvallen der Annammers te beveiligen. De Patrie meldt, dat verschillende gevallen van gele koorts zijn voorgekomen aan boord van een op de rivier te Bordeaux liggend schip. De noodige maatregelen van voorzorg zijn genomen. De abt Sabatier, deken der theologische faculteit te Bordeaux is bij den krijgsraad opgetreden als verdediger vau een jong soldaat, beschuldigd van desertie, met dit gevolg, dat zijn pleidooi vrijspraak ten gevolge had Wanneer men aan de berigten uit Londen geloof kau slaandan is men in Engeland niet zonder zorg over een beweging in de noordelijke staten van Amerika ten gunste eener inlijving van Canada. Zooveel schijnt althans zeker, dat de Engelsche regering het raadzaam acht versterkingen naar Canada te zenden. In de nabijheid van Manchester heeft om eeu prijs vau 2 oC tusschen zekeren Pugh en zekeren Richards een vuistge vecht plaats gehad, ten gevolge waarvan vijf personen wegen» ^doodslag" naar het hof van gezworenen zijn verwezen. Ri chards kwam daarbij om het leven. Pugh en de vier secon danten zijn gearresteerd. In de omstreken sprak men daags te voren over niets dan ovér den verwachten strijd, doch van een poging om dien te verhinderen was geen sprake. Op een onlangs te Charlestown gehouden verkoopiug van slaven is gebleken, dat dit artikel zeer in prijs gedaald is In 1860 werd nog betaald voor een 56jarige neger 600 doll,, voor een 45jarige negerin 500 doll., voor een 34jarige negerin 700 doll, en voor een familie van zes leden per hoofd 650 doll.; - nu slechts golden zij 315, 315, 400 en 405 dollars, De graaf de Chambord is den 9den dezer te Beyrutk aangekomen. Den volgenden dag is hij naar Jaffa vertrokkeu, om zich van daar naar Jeruzalem te begeven. Blijkens berigten uit Bombay van 27 Sept. waren in onderscheidene gedeelten van Indie uitgestrekte proeven geno men met het zaaijen van Mexicaansche-en New-Orleansche katoen, die de beste uitkomsten hadden opgeleverd. Volgens de verklaring van een zich daar bevindenden fabriekant uit Man chester was deze katoen in geen opzigt minder dan de in Engeland verwerkt wordende Amerikaausche en zouindien de aanplant krachtig werd ondersteundGroot Brittanie voortaan al zijn benoodigde katoen uit Indie kunnen trekken. Een walvischvaarder van de Scbetlandsche eilanden, kapt. Maclenchar, heeft in de Hudson-baai op 63° 37' N. B. tusschen de eilanden Mansfield en Southampton een zoogdier ontdekt, dat bij de geleerden onbekend was. Dit beest gelijkt eenigzins op een zeekoemaar is veel grooter en weegt I60U Ned. ponden. Het kan op het land en in het water leven i maar over dag is het op het land en des nachts in het water, zoodat als in die streken de lange nachten komen, het meestal in de diepte der zee zich bevindt; het heeft 8 pooten, ieder met 5 vingers waartusschen zwemvliezen. Het beestdoor kapt. Meclenchar gevangenis een wijfje en geeft somtijds een' akelig geluid, het leeft van kleine zeevisschen. De kapt. heeft het mede genomen naar de Schetlandsche eilanden.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2