Het bestuur van de zoo teregt genoemde Nederlandsche kolonie Mettray bad //de jongens" vergezeld en met alle leden onderhield zich Z. M. geruimen tijd. Na den afloop der pleg- heid marcheerden de //jongens" weder naar buitenvoorafge gaan door hun muziekcorps, dat een marsch speelde, die de algemeene goedkeuring verwierf. H. M. de Koningin heeft op het berigt van de onge steldheid van Z. K. H. den Prins van Oranjehare terug komst bespoedigd en is reeds heden Donderdag namiddag van Stuttgard in de residentie teruggekeerd. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft heden een rustigen en kalmen nacht doorgebragt. De ziekte zal naar men ver wacht, haren gewonen loop hebben. Het dagblad van Zuid-Holland deelt mede, dat de heer Mr. P. P. van Bosselid en laatstelijk voorzitter van de com missie voor de werkzaamheden tot voorbereiding en uitvoering van den aanleg van de staats-spoorwegen zijn ontslag uit die betrekking genomen heeft. Aanstaanden Zaturdag zal in het locaal Diligentia te 's Hage door de onderwijzers-zangvereenigingmet medewer king van die uit Rotterdam, 'sHage, Delft en hetWestland, een groote uitvoering worden gegeven. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Let- telbert en Enumatil (Groningen) de heer W. J. Coenenkand. bij het prov. kerkbestuur van Gelderland en hulpprediker te Heusdente Middelwolde en te Leek (Groningen) de heer Dr. A. Boon, kand. te Groningen; te Nijkerk Ds. D. Bres- s«r, Theol. Dr. en pred. te Strijen. Aangenomen het beroep naar Oudeschoot (Friesland) door Ds. VV. C. van Senden, predikant te Donkerbroek c. a., naar Maartensdijk door den kand. S. L. ten Hove. Bedankt voor het beroep naar Bruchem en Kerkwijk (cl. Zalt-Bommel) door Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, pred. te Oud-Alblas- voor dat naar Lutten aan de Dedemsvaart door Ds. A. B. Damsté, pred. te Enter. Wij vernemen met genoegen dat aan Dr. J. A. van Dissel, toen hij dezer dagen zijn standplaats, Hattem verliet om zich in Neerlands Oost-Indië te vestigen, door eenige in gezetenen van Hattem en omstreken is aangeboden een cadeau in zilver als blijk van achting en erkentelijkheid voor hetgeen hij voor deze gemeenteen vooral voor hare behoéftigen heeft gedaan. De Engelsche Economist besluit een uitvoerige aankondiging van het bekende werk van J. W.'B. Money//Javaof hoe een Volkplanting bestuurd moet worden, enz." met deze woorden: #In waarheid moeten wij toestemmendat de Nederlanders ons in het beheer der Indische volksplantingen de loef heb ben afgestokendeels omdat zij uit een Oostersch gezigtspunt regeren, andersdeels uithoofde van de betrekkelijk kleine op pervlakte, waarop de proef genomen is, ten derde omdat zij een officiële aristocratie hebben die. niet tot de grondbezitters behoorten voornamelijk door den financiëlen goeden uitslag van hun cultuurstelseldat bun een overschot van inkomsten oplevert en aan de bevolking in het algemeen een zoo groote welvaart, dat daardoor onder alle klassen de misdaden ver- mihderd zijn en tevredenheid verspreid is." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 43°. Donderdag morgen te 6 uur 41°, te 8 uur 44°, te 12 uur 55°, 's namiddags te 2 uur 58°, te 4 uur 54°. Cuitenlandsch Nieuws. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat twee Fransche werklieden onlangs op de jagt gingen en niet terugkeerden zoodat men dachtdat zij waren vermoord. Het laatst waren zij in jagtcostuum bij het dorp Buyukdere gezien en men had opgemerkt dat zij zeer afgetrokken waren. De ware reden van hun wegblijven echter was, dat zij een schat van eenige honderdduizenden francs waarde hadden ge vonden, bestaande in prachtige wapenrustingen, zwaarden, helmenen gouden en zilveren Grieksche en Romeinsche munt en een veertigtal Latijnsche en Grieksche handschriften. Een der gevonden helmen is van goud en zilver, versierd met edelgesteenten, De ontdekking had op de volgende wijze plaats. Zij waren aan het jagen op een plek tusschen Therapia en Buyukdere, welke met hoog gras begroeid en door oude muren omgeven was. Eens klaps hoorde de eene jager een geweer afschieten en zag hij dat zijn makker in de grond zonk. Hij ijlde naar de plaats, waar zijn makker was verdwenenen vernam dat deze zich niet had bezeerddoch in een hol zatdat stikdonker was en waaronder, naar het geluid te. oordeelen nog een kelder moest zijn; waarschijnlijk was zijn geweer in dien kelder gevallen, daar hij het niet kon wedervinden. De jager, die boven stond raadde den gezonkene aan uit het hol te komen. Dit geschiedde, en vervolgens gingen zij beiden naar Buyukdere, om schoppen, lucifers en kaarsen te koopen, ten einde de plaats te onder zoeken. Den volgenden dag begonnen zij hun werk, en na veel puin te hebben weggeruimd, kwamen zij aan een trap, die naar een onderaardsche kelder geleidde. In dien kelder vonden zij een groote menigte wapenen en twee koffersde een vol met munten, de andere met manuscripten. Zij waren vijf dagen met graven bezig geweest en hebben vervolgens de goederen geladen in een Fransch schipdat in de haven van Buyukdere lag en naar Genua was bevracht, van daar zal het de beide gelukkige jagers naar Marseille overbrengen. Na te Parijs de goederen te hebben ten toon gesteld, zullen zij hetzelfde te Londen doen. 't Manifest van graaf Kuno Hahn-deman van de witte dassen en witte handschoenen - is overbekend. Minder bekend misschien is de omstandigheid dat het hem de ongenade van het hof te Schwerin op den hals heeft gehaald. De Mecklen- burgsche groothertog is wel geen radicaalmaar toch ook niet zoo behoudenddathij een documentals dat 't welk van den Basedowschen grondbezitter uitging, door de vingers kan zien, vooral nu de Kladderadatsch er zijn hooge aandacht op gevestigd heeft. Daar heb je me nu een gevolg van die verwenschte publiciteit in die krantendie een mensch geen baas in zijn eigen huis zouden latenals men er zich ten minste aan stoorde," zei de graaf in zijn edelen toorn; //tien duizend daalders geef ik, aan wien mij den vlegel noemt, die 't allereerst mijn manifest publiek maakte." 't Scheen geen doove gezegd, want naauw waren de woorden over zijne lip pen of een opzigter met witte das en witte handschoenen die, toevallig op bevelen van zijn genadigen heer wachtende, in 't vertrek aanwezig was, trad, in weerwil van't artikel van 's graven document waarbij het nemen van zulk een ongehoorde vrijheid verboden isnaar voren met de eerbiedige verzekering dat hij, en niemand anders, overtuigd van de hooge waarde van het stuk, het der pers bad overgegeven tevens, niet minder eerbiedig, de hand uitstekende, met het verzoek wel zoodra mogelijk de uitgeloofde tien duizend daalders te mogen ontvan gen." De booze wereld zegt dat de man in weerwil van's gra ven gehechtheid aan den overgeleverden deftigen vormkwade woorden genoeg kreegmaar ter uitbetaling van de hem eer lijk toekomende som verpligt zal wezen - oneerbiedig genoeg- eene regtsvordering tegen zijn hoogen meester in te stellen. De Deensche regering is voornemens het stelsel van de paspoorten geheel afteschaffen. De hooge prijs van honderdduizend francs van de loterij te Marseille is gevallen op het briefje van een officier, die, er geen waarde aan hechtende, het had gebruikt om zijn sigaar aantesteken. De maatregel, door het Fransche gouvernement jegens de vereeniging van St. Vincentius de Paulo genomen, doet luide klagten van de zijde der Catholieke partij opgaan. Een orgaan van die partijhet Journal de Bruxellesdeelt een brief uit Parijs mede, waarin met zoovele woorden wordt ge zegd, dat die maatregel een tegen het Catholicismus gerigte aanslag van 2 Dec. iseen nieuw verschijnselhetwelk aan duidt, dat Keizer Napoleon met het plan van een scheuring der kerk omgaat; dat hij een Westersch Keizerrijk wil stichteni een heerschappij van wereldlijken en tevens van geestelijken aarddat de stad Rom<j het uitzet voor den vermoedelijken erfgenaam der kroon van het nieuwe Westersche Keizerrijk moet wordenen dat de zoon des Keizers ten hove reeds met den titel van Koning van Rome begroet wordt. Een correspondent van de Londensche Timeszegt in een schrijven uit Washington van den 4den dezer: //Er be-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2