N°. S12. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. I; LEID8CH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, L)eift, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 in. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtl naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 tt. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en lFethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen hnize op den O udeD Singel'smorgens van 910 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nor. Z. M. beeft den stations-chef te Utrecht, den heer C. A. Deventer, Zondag een prachtig gouden horologie en ketting vereerd. De hooge premie van 100, die onlangs door Z. M. is vastgesteld voor de vrijwillig aangeworvenen bij het te Arnhem gestationeerde regement rijdende artillerie, heeft reeds die gunstige uitkomst opgeleverd, dat de werving bij gemeld corps zeer gunstig is en dat zich reeds een groot aantal per sonen als vrijwilligers daarbij verbonden heeft. Wij constateren met genoegen een berigt uit Luxemburg- inhoudende dat de directeur van finantien een wetsontwerp tot afschaffing van het. zegel op de advertentien bij de Kamer zal indienenwaarbij althans aan het overtreden van het rechtbe- ginsel //non bis in idem" een einde gemaakt, en de handel ten minste eenigermate in de kosten van advertentien verligt zal wordenofschoon ook die verligting weinig blijft beteeke- nenzoo lang een drukkende zegelwet op de dagbladen zelve de uitgevers dwingt hun beperkte ruimte duur te verkoopen zoo lang dus handel en nijverheid daardoor, tot geen gering bezwaar voor hen en voor het algemeenslechts schaars van het eenige middel om zich te openbarenzullen kunnen ge bruik maken. Intusschen doet het ons goed te zien, dat de Koning-Groot hertog er op bedacht is om zelfs in Luxemburg de banden losser te makenwelke den bloei en de ontwikkeling der eigenlijke levenskrachten van de journalistiek belemmeren. //Wat zal, door den Koninklijken wenk, opgewekt, het vrij zinnige Nederlandsche ministerie nu doen?" Met 1 November a. s. wordt een rijkstelegraafkantoor te Delft met beperkten diensttijd geopend. De jongens van Mettray hebben te Zutphen allerliefst gezongen, 't Was voor allen een verrassing. Ten half elf kwam "het bataillonzooals de aanvoerder kommandeerde, met de muziek aan het hoofd eu de vaandels ontrold op het terrein aan. Het deed een aardig effect plotseling, toen Z. M. den eersten steen gelegd had, die kinderstemmen het lied te hooren zingen, dat op de bekende wijze van //Janmaat" van Kichard Hol, door Dr. J. P. Heye gedicht werd. Het luidt als volgt: "De jongens van Mettray aan Zijne Majesteit Koning Wil lem III, den eersten steen leggende van de spoorweg-IJsselbrug (Zutphen 22 October 1861.) Te voet is goed Te paard is beter Maar wie Nu door de wereld koom', En sufF noch droom', Die moet met Stoom Daarom, Jongens van Mettray! Nu ge uw Zutphen feest ziet vieren, De' éérsten steenop de éérste steê (Grondpilaar vati Heil en Vreê!), Onder 't wappren der banieren Leggen ziet, door 's Konings hand Klinke ook Uw lied door het Land! Te voet is goed Te paard is beter; Maar 't Land, dat Vuur noch Water schroomt, En suft noch droomt, Dat moet door-Stoomd! Wat Ge dezen Winter deê, Koning! hebben we óók vernomen! En nu ziet ons heel Mettray Hoe Ge 't Stoompaard van de vreê Weg-baant, over de IJsselstroomen! Dubble Dwinger van den vloed, God zij met U wat Ge doet! Geev' Godes gunst Aan Volk en Koning Dat ook 't Cement, Hier neergelegd Hen altoos hecht' In Liefde en Recht! Waar dan 't Zwaard, met scherpe sneê Vorsténglorie moog' doen pralen Hóóger glansen ziet Mettray Om 't Truvveelblad van de Vreê, In Uw Koningshanden stralen! Stoombevleugeld voegt het zaam, Neêrlands Heil Oranje's Naam! Moog' dat Ons Land Der Wereld toonen! En blijk' Mettray! aan ons het meest, Dat we op dit Feest Ook zijn geweest! 8 October 1861.' Ter wille der Jongens gedicht Dr. J. P. IIEIJE. is**» -Ni crv i t b - (- v'L W

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1