Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. zij maakt er eene maatschappij en commandite van in plaats van baar te maken tot wat zij wezen moest: een daadwerke lijke burger vereering. Zij vergoodt het geld en verlaagt de ziel. De wet zegtieder die een zekere som in de belasting be taalt, zal kiezer zijn, hij zij dan waanzinnig, verkwister, lui aard, of domkop, en hij, die dat bedrag niet betaalt, bijv. de buurman van den boven aangehaaldenzal dat niet zijn, al stond hij ook bekend als beschaafdfatsoenlijk arbeid zaam zedelijk of verlicht man. - Alzoo geeft een toevallig iets: bijv. één raam meer in de belasting aangeslagen of een bij optelling voor belasting meer der verkregen cent, aan den een het voorrecht om over het lot van het vaderland mede te mogen helpen beslissen, aan den ander het voorrecht van te mogen zwijgente betalen en te gehoorzamen. Daarin schuilt dus een reden tot ergerniseen onrechtvaardigheidonzin ja zelfs schandeen roept gevolg lijk om herstel of wraak. Dit bepaald bewust of bekend on rechtvaardige, hetzij door toeval of door den aanslag teweeg gebragttot wet verhevenwekt de verontwaardiging van het gezond verstand. Een onrechtvaardigheid is een slechte basis of grondslag voor een bestuur. Het beneemt de achting dergenendie moe ten gehoorzamen, de waardigheid dergenen, die gesteld zijn te bevelen. Bestaat er, onafhankelijk van de noodzakelijkheid om de Kamer, die de begrootingswetten helpt stemmenen alle verscheidenheid van bezit of eigendom vertegenwoordigt bestaat er niet redelijke noodzakelijkheidom niet alleen dat bezit of eigendom, maar ook alle andere toestanden te doen vertegenwoordigen in diezelfde Vergadering, die ook de wetten maakt? Het bezithet kapitaal of de eigendom is dat dan het eenige belang der tot een maatschappij vereenigde menschen Moet men van al het andere afstand doen {Ingezonden. Bij Koninklijk besluit is aan J, G. E. G. Stierlingge wezen arrondissements-ijker der maten en gewigten verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van 800 's jaars. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Heerenveen J. L. van Schaykgepensioneerd ambtenaar aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, tot kap. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. Jhr. G. J. G. Klerck, van het corps, en hem tevens, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, het non-activiteit te verleenen buiten bezwaar van de schatkist. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot commies bij het Departement van Justitie Mr. S. M. S. de Ranitz, advocaat te 's Gravenhage. Door de Commissie voor de Staats-spoorwegen zullen eerlang te 's Gravenhage de volgende aanbestedingen worden gehoudenI. Op Donderdag 31 October het bouwen van de landhoofden en pijlers voor de brug over de rivier de Maas te Venlo. De gegadigden worden verwittigddat art. 10 sub. 2° van het bestek voor dit werk is gewijzigd in dier voege, dat de termijn van oplevering van het gedeelte van het werkdaar bedoeld, thans wordt bepaald, in plaats van op 1 Augustus 1862 op 25 October 1862, welke laatste termijn in hetzelfde artikel sub. 3° is voorgeschreven voor de oplevering van het daarbij bedoelde gedeelte van het werken datin verband hiermede met wijziging in zoover van art. 11 van het bestek de termijnen van betaling worden vastgesteld: na de eerste oplevering van de aannemingssomna de 2de oplevering (op 25 October 1862) en na de 3de oplevering IT. Op Donderdag 31 October: het bouwen eener ijzeren draai brug over het kanaal, van Apeldoorn naar Dieren. III. Op Donderdag 31 October: het maken der kunstwegen van den spoorweg binnen de stelling van den Helder. En IV. Op Donderdag 28 November: het leveren van 241,700 stuks hou ten dwarsliggers in 32 perceelen. Keizer Napoleon heeft den heer Mr. Messchert van Vollenhoven, burgemeester van Amsterdam, benoemd tot, rid der van het legioen van Eer. De versche visch- of kustvisscherij werd in 1860 in Zuid-Holland uitgeoefend te Scheveningen met 123 bommen en schuiten, te Katwijk met 44, te Noordwijk met 7. De uitkomst van de steurharingvisscherij was voor Scheveningen zeer gunstig, voor Katwijk en Noordwijk minder voordeelig, ofschoon slechts 290 reizen met bomschuiten gedaan werden tegen 387 in 1859, omdat het goede saisoen zeer kort duurde. Het aantal steurharingente Scheveningen aangevoerd be droeg 16,075,000, ter waarde van f 336,602; voor Katwijk 5,836,000, ter waarde van 95,873, en voor Noordwijk 604,000, ter waarde van f 11,027. De prijs van den steur- haring was zeer hoog. De hoeveelheid zout, welke alleen in de provincie Zuid-Holland voor de zeevisscherij verbruikt werd, beloopt niet minder den 2,924,179 ponden. Voor Schevenin gen en Katwijk was het jaar 1860 echter bij uitstek ramp spoedig wegens de bekende stormen. Zondag nacht, omstreeks 3 ure, werd te Oosterland brand ontdekt in de meekrapfabaiek van den heer L. van Vessem. Toen de brand ontdekt werd, stond het stamphuis, dat van het overige gedeelte der fabriek afgescheiden is, reeds in vollen vlam en is geheel in den asch gelegd. Zoo spoedig moge lijk was de brandweer ter hulp gesnelden aan den ijver van deze is het te danken dat de eest en de koude stoof behou den zijn gebleven. Tachtig balen racine, waarvan juist heden eenige zouden vervoerd worden, en de vaten meekrap, die zich daarin bevonden, zijn een prooi der vlammen geworden; ook de groene meede is erg beschadigd. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men verneemt, was het gebouw en hetgeen er zich in bevond tegen brandschade verzekerd. Vrijdag nacht omstreeks 10 ure is door den bosch wachter Hendrik van Zaakop het goed Stilliwald in de ge meente Wehl, toebehoorende aan Jhr. Mr. L. C. J. van Nispen, een wild zwijn, beer, geschoten, wegende 88 Ned. ponden. Dit voorval rangschikt zich onder de hoogst zeldzameter wijl- zich niemand herinnert, dat er een wild zwijn in die streken is gezien. Bij de op heden Dingsdag gehouden publieke aanbeste ding van 60 arbeiderswoningen is bij inschrijving in opbod tot nader approbatie het werk gegund aan de heeren M. v. d. Eist en Zoon te Oudshoorn, voor de som van 56,600. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 45°. Dingsdag morgen te 6 uur 47°, te 8 uur 52", te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 60°, te 4 uur 61°. Een der uitstekendste toonkunstenaars heeft dezer dagen in Italië een muzikaal wonder ontdekt, waarvan waarschijnlijk geen weerga bestaat; een zanger namelijk, die te gelijker tijd bassist, barytonist en tenorist is. De professor bevond zich op reis naar Rovigo en moest onderweg in een dorp overnachten, waar hij zijn intrek in een herberg nam. Naauwelijks was hij in zijn kamer gezetentoen plotseling uit een belendend yer- trek een overheerlijke basstem klonk, die Silva's aria uitErnaui zong. Toen deze zweeg verhief zich een onvergelijkelijk schooneba- ryton, die het welbekende //Lo vedrem o veglio audace" voordroeg. De toehoorder was nog in verbazing over de schoonheid dezer steramen verzonken toen een hoogeklinkende tenor van een zeldzame welluidendheid zich hooren' liet en met een grooten omvang van stem Edgars slot-aria uit de Lucia zong. De ver rukte professor kon nu zijn geestdrift niet langer bedwingen, maar stormde de kamer binnen om het zoo rijk begaafde drietal voor het gesmaakte genot de welverdiende hulde en dank toetebrengen. Maar wie schetst zijn verbazing, toen bij

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2