N°. 510. Woensdag 23 October. A°. 1861. Eenige denkbeelden over noodzakelijke hervorming of herziening van het kiesstelselalsmede over ver- pligt onderwijs. IEIDSCH DAfiBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-0 regels 0.75. Iedere regel fineer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u: 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. 1 Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige werkdagen 5 u.; vaD Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand, Ri^ks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, '9morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr. vttn Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nnr. I. Onder gelijkheid voor de wet versta ik de rechtmatige deel- gerechtigheidop volstrekt gelijken voet met anderen betreffende de beoordeeling van de wetten van den Staat en het bestuur over het volkwaartoe ik behoor. Daaruit volgt, dat een recht volgens de Grondwet aan allen toegekend, niet mag uitgeoefeud worden door slechts eenige duizenden, die men kiezers noemt en zulks ten koste of ten nadeele van het gelijke recht van het grootste deel van het volk. Wat is nu bij ons te lande het merkteeken van de bekwaam heid, om kiezer te kunnen zijn? Dat is de censusof wel het bezit of de eigendom. De eigendom of het bezit is een materieel, onbeschaafd, nietsbeduidendtoevallig, een den mensch niet aangeboren, of eenig de minste waarde verschaffend bewijs. Dit als kenmerk of waardebewijs van den mensch aanne mende, verliest bij het noodwendig door het beoefenen van deugden alsedelmoedigheid, belangeloosheid, eerlijkheid enz. enz. Hij verkrijgt het zeker door bepaalde ondeugden alsbedrog, vleijerijgierigheid, woeker, diefstal, enz. enz. Volgens dien maatstaf dus, zouden de vermaardste mannen als; Socrates, Rousseau en andere dergelijken geen kiezers zijn, terwijl een Cartouche en andere beruchte dieven en roo- vers het wel zouden zijn. Er volgt dus uit, dat de verkiezingswet slecht is, en zij gevolgelijk veranderd en verbeterd moet worden, te meer om dat zij het kenmerk der kenmerkenhet teeken der teekenen of de eeretitel der eeretitelen: - het teeken of bewijs van ver standsontwikkeling die eeretitel der menschheiddat merk teeken Gods, gestempeld of afgedrukt op het voorhoofd van ieder schepselmensch genaamd- niet genoeg eerbiedigt. De wet zocht een waarborg en heeft recht die te zoeken een onderpand bijvoorbeeld, door den burger aan den Staat of de Stad aangeboden of gegevenalvorens hem zijn aandeel van magt of gezag tot het algemeene welzijn toetevertrouwen maar, in plaats van dien waarborg of dat onderpand in den mensch zelf te zoekenzocht men het buiten of naast hem en vond het, zoo men meende, in zijn opbrengst of belas ting, in zijn grondeigendom en in zijn geld. Dat mag dan toch wel zeer materialistisch genoemd wor den maar, even als alle materialistenbedriegt zij hier de keuze, en geeft zij in waarheid geen anderen waarborg, dan voor slechts een enkel soort van maatschappelijk belang, na melijk; de rijkdom of het bezit. Zij levert geen waarborg op, noch voor ware zedelijkheid, die zelfs in armoede even zuiver kan zijn, noch voor ver stands- of geestesontwikkeling, even waardeerbaar bij blij ken van belangeloosheid, noch voor eerlijkheid, even vaak bij het volk te huis, noch voor het vernuft, die Gods gave, vaak door de Voorzienigheid even goed, zoo soms niet meer toebe deeld aan de kinderen van behoeftigen, dan aan de zonen uit rijke gezinnen. De achting of eerbiedaan het Opperwezen verschuldigd moet men Hem in zijn schepsel toonen. Tot ieder, die den leeftijd van verstand bereikt heeft, die werkelijk toont geestes- of verstandsontwikkeling te bezitten schatbare of waardeerbare zedelijkheid te achten moest men zeggen //Gij zult deelnemen aan het recht en aan de uitoefening van maatschappelijke rechtenniet om den wille van uw bezit of vermogenmaar omdat ge waarde hebt als mensch. Gij zult burger en kiezer zijnomdat God u tot mensch gevormd heeft. Uw bewijs van oppermagt is uw redelijke ziel, maar niet uwe velden, noch uwe woningen, noch uw vermogen; ook is het merkteeken, dat gij draagt, onuitwischbaar als uw naam van mensch." En van den tijd af, dat bet zoo zal zijn zal de maat schappij niet meer bureaucratisch beheerscht worden. Het tegenwoordige kiesstelsel materialiseert de m^atsch^ppif

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1