Buitenlandsch Nieuws. men, hebben de beste uitkomsten opgeleverd. Deze vondst is te belangrijker, omdat in Amerika de kinaboomen zeer ver minderen de aanvoer in Europa dus wel kon belemmerd wor den en Java thans zelf de grondstof bezitom in de be hoefte van dit voor Indie onontbeerlijk geneesmiddel te voor zien. Ook voor Britsch-Indie zou de uitkomst van gewigt zijn. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag 's namiddags ten 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 44°. Zondag 's morgens te 6 uur 41°, te 8 uur 45°, te 12 uur 54°, des namiddags te 2 uur 56°, en te 5 uur 51°, 's avonds te 8 uur 47° en te 10 uur 42°. Heden Maandag morgen te 6 uur 38°, te 8 uur 41°, te 12 uur 51°, 's namiddags te 2 uur 52° en te 4 uur 49°. Het berigt van het dagblad Italiadat Victor Emanuel zich weldra naar Napels zal begeven, is onjuist. Het is wel de moeite waard de omstandigheid te ver melden, dat de Sardinische tabaks-regie, door tusschenkomst van een firma in Karlsruhe, van de Oostenrijksche Regering, inlandschen tabak gekocht heeft, om zich te schikken naar den smaak der Lombardische verbruikers. Van verschillende zijden wordt een niet zeer gunstige schildering geleverd van den inwendigen toestand van Rus land vooral wat betreft de gistingwelke zich sedert eeni- gen tijd vertoont onder de lijfeigenen en de pogingen door de geheime genootschappen in het werk gesteld om de menigte opteruijeu door allerlei oproerige geschriften. Hetgeen aan die berigten veel van hun geloofwaardigheid ontneemtis het feit, dat de Keizer een langdurige en uitgestrekte reis onder neemt. Ware de toestand zoo gevaarlijk als door sommige bladen wordt geschilderddan zou de Keizer reeds voor ge- ruimen tijd naar de zetel van zijn bewind zijn teruggekeerd. Volgens berigten uit Constantinopel, was de magt van den nieuwen Kapudan-pacha zoo groot, dat de Ministers daar door geheel op den achtergrond zijn geraakt, 's Lands uitga ven zijn met de benoeming van genoemden titularis ook aan zienlijk toegenomen. Het gevolg van een en ander is, naar luid van berigtendat men de toekomst met zorg te gemoet gaat. Dingsdag avond is te Koningsbergen een hevigen brand uitgebarstenwaardoor een tal pakhuizen met graan en spiritus gevuldalsmede een stalling werden in den asch gelegd. De Koning van Pruissen heeft bij gelegenheid zijner krooning, een uitgebreide amnestie uitgevaardigd. Over de stemming in Hongarije loopeu de berigten zeer uit elkander. De partij van den landdag hoopt het. beste, en is tot lijdelijken tegenstand besloten. De fractie Teleki heeft zich geheel en al aangesloten aan de liberalen onder de lei ding van Deakzij ziet in den ellendigen toestand vau Oos tenrijks finantien haren besten bondgenoot. Voor eenige dagen overleed te Weenen de baron de Silbersteineen man van een aanzienlijk vermogen. Bij uitersten wil heeft hij 200,000 flor. vermaakt aan de universi teiten aldaar en een gelijke som aan die te Praagtot onder steuning van onbemiddeldemaar bekwame studenten bene vens 40,000 flor. aan een zeer verdienstelijke tooneelspeelster Mejufvrouw Zollnet. De Keizer van Oostenrijk heeft uit zijn eigen fondsen f 500 gegeven tot het bouwen van een Evangelische kerk te Ferdinandsberg. Op een dorp nabij Charleroi hebben dezer dagen negen pareu hun vijftigjarig huwelijksfeest gevierd. Zij hebben zich op dien dag met hun kinderen en kindskinderen en hun ver der talrijk nakroost aan een algemeenen feestdisch vereenigd. De heer Guizot wekt de aandacht door zijn werkde Christelijke kerk en maatschappij in 1861,* de bekende his torieschrijver verdedigt bepaald zijn vroegere meeningover de zaken in Italië uitgesproken, die van zoovele kanten werd aan gevallen; kan hij al niet overtuigen, hij hoopt dan toch door dit nader schrijven beter begrepen te worden. De Napolitaansche emigranten-aristocratie te Parijs heeft aan Frans II een prachtigen eeredegen geschonken die 16000 frs. kost en waarvan de kling opzettelijk door kenners in het vaderland van don Quixote is aangekocht. De Keizerin van Frankrijk heeft een afkeer van Prins Napoleonin 't bijzonder, nadat hij de uitdaging van den rid derlijken hertog van Aumale niet heeft aangenomen. Onlangs zeide zij tamelijk luid tegen een barer hofdames, toen de Keizer zijn neef aan Koning Willem III voorstelde: *C'esi une belle journée pour le Prince Napoleonc'est la première fois qu'il a vu un Nassau (un assaut) de prés Prins Napoleon is te Parijs teruggekeerd, en heeft den Keizer veranderden diens meeningen omtrent de politiek van den dag hemelsbreed verschillend gevondenvan die welke door Z. M. gehuldigd werden op het tijdstip toen zijn neef hem vaarwel zeide. De Prins is openhartig, en wanneer hij meent iets te zeggen te hebbenwindt hij er geen doekjes omen in vertrouwden kring verklaart hij openlijkdat hij in den Keizer den staatsman van vorige dagen niet meer her kent dat Z. M. door zijn omgang met Koningen en vorsten bedorven is geworden, en dat hij voor zich gelooft, dat dieu invloed hem teruggebragt heeft tot de denkbeelden die Z. M. vóór Orsini's aanslag was toegedaan. De Keizer schijnt, naar Prins Napoleon's meeuing, thans meer dan ooit, eerbied voor verkregen en geërfde rechten te koesteren, en aan de herstel ling der nationaliteiten zijn invloed en ondersteuning te heb ben onttrokken. Z. K. H. vindt daarvan het bewijsniet alleen in 's Keizers genomen besluit om de Fransche troepen voorloopig in Rome te houden, maar ook in den weg dien hij met het kabinet van Turin volgt, t. w. 't voortdurend opwerpen vau hinderpalen, die Victor Emanuel 't voortschrij den beletten. Ook 't geduld waarmede Z. M. den Koning van Pruissen, heeft aangehoord, toen deze rondweg verklaarde, dat hij den Koning van Italië vooreerst niet erkennen zoude krasse taal die door regeringsambtenaren en regeringsbladen tegen Engeland gevoerd wordt, een en ander heeft den Prins overtuigd, dat des Keizers weg niet meer de zijne is, want dat hij vooruit wil en Z. M. zoo al niet den //pas retrogade" maken, dan toch stellig stilstaande wil blijven. Men meldtdat eerlang een zeer hevige critiek van het werk l'Histoire des Girondins het licht zal zien; het opmer kelijkste hierbij is, dat de heer de Lamartine zelf de schrijver is van die critiek op zijn beroemd werk. Te Londen is dezer dagen een persoon uit den fatsoen lijken stand gearresteerd, beschuldigd van quadrigamie (vier voudig huwelijk). Vier vrouwen had hij achtereenvolgens ge huwd en verlaten. Het huis te Stratford aan den Avinwaar Shakespeare de laatste 20 jaren zijns levens doorbragt, zal den 25sten dezer aldaar in publieke veiling worden gebragt. De waarde van die bezitting wordt geschat op 1500, In de Times wordt het voorstel gedaan dit gebouw als nationaal monument voor rekening van den staat aantekoopen, opdat het niet in handen van speculanten of sloopers gerake. Woensdag in den vroegen ochtend is aan het spoorweg station te Brighton een in aanbouw zijnde ijzeren overdekking met een vervaarlijk geraas ingestort. Ware het ongeval weinig tijd later gebeurd dan zouden zich arbeiders en huurkoetsen op en onder de plekwaar de zwaren ijzeren balken zijn nedergekomenhebben bevonden en zou de omvang der ramp niet te berekenen ziju geweest. De uitgaven van het bondgenootschappelijk bestuur te Washington beloopen thans 1,200,000 dollars daags of 438 millioen dollars 1,095,000,000) in 't jaar. De staatsleening gaat goed. Blijkens de jongste berigten uit Nieuw-York werd de blokkade der zuidelijke havens en zeegaten allengs strenger. Ook aan de monden van de Mississippi waren door de zee- magt der Unie batterijen aangelegd; de havens van Pensacola, Nieuw-Orleans, Mobile enz., waren geheel gesloten. Het aan tal schepen, welke door de Unie tot de blokkade worden ge bezigd, was tot omstreeks vier honderd met een bemanning van ruim 25,000 koppen geklommenen was nog bestendig toenemend door het aanbouwen van nieuwe vaartuigen en door de aankomst van schepen welke van buitenlandsche stations terug ontboden waren. Dientengevolge was voor de kapers

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2