N°. 502. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LËIDSCH MKBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- nier9 Vijf Cent9. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12i Cts. Geboorte*-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. Uitgezonderd de Zondagen. Postbuiligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 15 m. Ooat-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot officier der orde van den Eiken kroon Mr. P. C. Byleveld, burgemeester van Zalt-Bommel. Z. M. heeft herbenoemd tot plaatsvervangend kanton rechter te Noordwijk, Mr. C. C. van der Schalk. Z. M. de Koning is Zaturdag nacht ten half drie ure met gevolg uit de residentie naar Frankrijk vertrokken. Z. M. zal 20 dezer terugkeeren. Prins Frederik der Nederlanden werd 11. Donderdag van Muskau te Berlijn verwacht. Er schijnt thans werk te worden gemaakt van een be hoorlijke regeling der medische politie. De Minister van Bin- nenlandsche zaken toch heeft het verlangen te kennen gege ven, om ter voorbereiding, van een wet op de volksgezond heid te worden ingelicht, in welke gemeenten verordeningen op huizen van ontucht enz. bestaan en sedert wanneer die in werking zijn. Eeeds sedert geruimen tijd heeft men niets naders ver nomen omtrent den nieuwen telegrafischen toestel van den Amerikaanschen prof. Hughes, waarmede in Frankrijk op last der regering herhaaldelijk proeven zijn genomen, die, blij kens de in der tijd door ons medegedeelde bijzonderheden allezins naar wensch zijn uitgevallen en zoowel het meer doel matige als het minder kostbare der inrigting in het helderste licht stelden. Even als toen in Frankrijk en Belgie werd ook hier te lande de wensch geuit, dat de gouvernementen daarop de aandacht mogten vestigenten einde zich die re sultaten ten nutte te makeu terwijl men later vernamdat onze Minister van Binnenl. Zaken twee deskundigen naar Parijs had afgevaardigdwier verklaringen dienaangaande hoop gaven op de invoering van die toestellen hier te Lande. De wensch van het bedoelde stelsel in Nederland in praktijk te zien brengenwordt thans verlevendigd ten gevolge eener mededeel,ing van het Parijsche Bulletin des Lois. Dit blad bevat namelijk een Keizerlijk deoreet, waarbij ten behoeve van het ministerie van binnenlandsche Zaken een buitengewoon crediet wordt geopend van 300,000 francsstrekkende om den eigendom te koopen van den door den heer Hughes uit gevonden telegrafischen toestelen volgens dit stelsel een zeker aantal van die toestellen te doen vervaardigen. Hieruit blijkt dus, dat het Fransch Gouvernement handen aan het werk slaat, om van het bedoelde stelsel, hetwelk trouwens in Amerika reeds de beste resultaten heeft opgeleverd voordeel te trekken. Mogt het evenzoo ook hier te lande zijn. Bij de ophanden zijnde discussien der Tweede Kamer over de afd. Telegrafie op onze Staatsbegrooting voor 1862, is het thans ook ongetwijfeld het meest geschikte tijdstip om er de aan dacht op te vestigen. In de heden Vrijdag gehouden Zitting van den Hoogen Baad, heeft de adv.-gen. Gregory conclusie genomen in de bekende zaak van het leggen der trottoirs te Rotterdam. De Adv.-gen. heeft geconcludeerd tot verwerping der voorziening in cassatie van den burgemeester van Rotterdam, voorname lijk op grond, dat door het Hof feitelijk was uitgemaakt dat de geïntimeerde, de heer van Winkel, het bewijs had gele verd, dat in 1576 de eigendom van zijn huis zich uitstrekte tot de helft der straat, waaruit adv.-gen. afleidde, dat mede bewezen was dat ook de grond, waarop de stoep en het hek van het huis stondenin dien eigendom geacht moet worden begrepen te zijn. De uitspraak is bepaald op 8 November. Vrijdag avond is te Amsterdamwaarschijnlijk door het inslaan van den bliksem een ontploffing ontstaan in het ge bouw waar de zuiveringskisten geplaatst zijn van de Holland- sche gazfabriek over de Reguliersgracht. Twee spuiten zijn daarbij in werking geweest, het dak en een gedeelte muur zijn uiteengeslagen. Men verneemt dat de voordragt van candidates voor de betrekking van burgemeester van Heusden bestaat uit de hee- ren J. Verhoeven en S. Beest; anderen meenen dat de heer Kretschmar benoemd zal worden. De heer Pape, die zich vroeger insgelijks als kandidaat had gesteld, heeft die kandi datuur ingetrokken. In de laatste Zitting van den Delftschen Gemeenteraad is ter sprake gebragt het oprigten van een standbeeld voor Hugo de Groot. Donderdag 11. heeft de aftredendé rector-magnificus aan de Groninger Hoogeschool, Prof. J. van Deen zijn waardig heid overgedragen aan Prof. H. C. van Hall, met een rede voering over de werking der natuurkrachten en het dierlijk organisme in het algemeen en over den invloed der ele^twcf- teit op de stofwisseling in het bijzonder. Ds. A. F. Reitsma te Groningen heeft 11. Diflg'sdag de l r'v* r*S

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1