Binnenlandsch Nieuws. regeling en medewerking tot een eindschikking der bestaande geschillen betrof, slechts 146 personen van de 12000 gemeen teleden hun belangstelling zouden toonen. Uit hetgeen Prof. S. bijbrengt op bl. 39 zijner brochure maken wij de naar ons inzien zeer juiste gevolgtrekking, dat de pogingen van den kerkeraadom belangstelling in zijn zaak optewekkenhebben afgestuit op den weerzin der gemeente, om zich op een revo- lutionnair gebied te begeven. De kerkeraad had misschien ge hoopt meer steun te vinden in de gemeente- maar geen ondersteuning viel hem van die zijde ten deel dan van slechts enkelen, waaronder nog, die we niet gaarne als wetgevers op een of ander gebied zouden willen ontmoeten. We gelooven ten minste, als het bij onze verschijning in de kerkeraadska- mer had moeten komen tot een discussie met onze zes of ze ven gelijktijdig aldaar aanwezige gemeenteleden over de rede nen van ons tegen- en hun voorstemmen, de beslissing zeer curieus zou uitgevallen zijn. Maar 't was ook slechts om vóór stemmers te doen voor hen was een stoel gereed gezetde tegenstemmers konden dit wel staande af. //Een begin van uitvoering is dus aan het besluit tot het invoeren van het Reglement gegeven: moge de verdere voortgang voorspoedig en het einde goed zijn." Zoo besluit prof. S. zijn toelichting en verdediging der ontworpen herzie ning. En zeker een goed einde willen wij oprecht van alle be staande geschillen maar met een goed begin, 't Begin deugt niet, 't was revolutionnair. Het beginsel had een absolutisch karakter en het eind zal den last dragen. De notabelen, die benoemd zijn en nog zullen worden, mogen door de gemeen te-commissie niet worden erkend en missen een wettig middel om zich te doen eerbiedigen en loopen gevaar tusschen de kerkeraads- en de kerkrneesterskamer te worden verdrongen. De gemeente-commisie van het Nederduitsch Hervormde kerkge nootschap kan niet gehoor geven aan den eischom zich aan een willekeurig en onwettig vastgesteld reglement te onder werpen of zich het beheer te zien ontnemen. Wie heeft recht dat beheer aan andere personen optedragen? Waar is de be voegdheid der gemeente omschreven en erkend tot het uitoe fenen van een wetgevend gezag? Welke waarborgen bestaan voor een goed beheer, als 146 van de 12000 gemeenteleden zulk een gezag kunuen uitoefenen, 't Is er verre van af, dat wij zouden beweren, dat de meerderheid steeds gelijk heeft, maar zulk een onbeduidende minderheid zou op staatkundig- gebied, in verhouding met het getal stembevoegden, geen wet- telijken grondslag vinden, wanneer het aankwam op goedkeu ring van reglementen. Wij zien in de nieuw benoemde Notabelen, voor zoover zij die betrekking hebben aanvaard, mannen die bezield zijn met de zucht, om het geschil te vereffenen, 't Zal hun niet ge lukken, want als Notabelen komen zij in een valsche stelling. Elk gemeentelid kan vragen de intrekking van het Koninklijk besluit van 8 Julij 1820, waarvoor zeer gegronde redenen be staan en waartoe hoop gegeven wordt in de gezindheid der Hooge Regering, om zulke dispensatien opteheffen. Leiden behoeft niet misschien de eenige uitzondering te zijn op den algemeenen regel en waar men zich elders wel meê bevindt daaraan kan de Leidsche gemeente zich ook onderwerpen. Z. M. heeft benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij 's Rijks zeemagt den offic. van gez. 3de kl. J. Idsinga, bij 'sRijks Marinehospitaal te Willemsoord; - totjrentmeesters van het kroondomein te Hulst G. J. van Oosterhoudt, en te Schiedam B. Frieswijk. De bijeenkomst van Z. M. met Koning Leopold zal plaats grypen in het stationsgebouw van den Spoorweg te Luik op Z. M. terugreize uit Frankrijk. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning zich in deu nacht van Vrijdag op Zaturdag aanstaande ten 2| ureuit de residentie met extra spoortrein naar Rotterdam begeven, ten einde de reis naar Frankrijk voorttezetten. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd: Une nuit blanche, en le Toreador, opéra's comique en de eerste voorstel ling plaats hebben van la bonne d'enfants, opérette-bouffe. Dingsdag heeft aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken door de Commissie voor de Staatsspoorwegen de aan besteding plaats gehad: I. van het maken der grondwerken van den spoorweg binnen de stelling van den Helder. Daar voor waren vijftien inschrijvingsbilletten ingekomen, als de heeren: 1°. G. Hendricks te Geldermalsen 272,000; 2°. C. Kalis Wz. te Sliedrecht f 269,500; 3°. C. de Jong te Har- dinxveld 265,000; 4°. W. A. llartog te Sliedrecht 259,450; 5°. D. Thoon te Wachum 258,500 6°. P. Quant te Am sterdam ƒ249,500 7°. A. van Hasteren te Sliedrecht 236,000; 8®. G. Toorenvliet te Nieuwe Diep f 220,000; 9°. D. de Jongh te Ameide 217,600; 10°. M. Schouten Nz. te Nieuwe Diep 209,000; 11°. K. Kooij te Amsterdam 208,000; 12°. Gebr. Janzen te Nieuwe Diep f 189,900; 13°. G. van Tienhoven te Werkendam 178,000; 14°. J. J. Bekking te Lent f 170.800 en 15°. A. Visser Pz. te Sliedrecht 146,850, De minste was alzoo de heer A. Visser Pz. te Sliedrecht voor de som van f 146,850; II. van het bouwen eener brug over de rivier de Markbij het nieuwe veer. Daarvoor waren negen inschrijvingsbilletten ingekomen, als: 1°. F. van Dijk te Vrees wijk S7,8802°. Gebr. Janzen te Nieuwe Diep f 85,500; 3°. G. Dekker, te Sliedrecht f 79,490; C. van Wijngaarden IJz. te Werkendam 78,444; 5°. J. van der Made te Klun- dert 77,554; 6°. M. Vermaas te liellevoetsluis f 76,998; 7°. E. Wansink te Arnhem 75,500 8°. C. Boet te Rotter dam f 74,875 en 9°. K. Kooij te Amsterdam f 72,800. De minste inschrijver was alzoo de heer Klaas Kooij te Amster dam, voor de som van 72,800. Bij arrest van den Hoogen Raad van 23 Januarij 11,, was naar het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland verwezen, om aldaar op nieuw te worden behandeld en afgedaan de zaak van den Minister van finantien tegen de heeren de Lidth de Jeude, c. s., directeuren der groote Sociëteit te Tiel, beklaagd ter zake dat zij als zoodanig zouden heb ben verzuimd, voor het dienstjaar 1859/60 voor die ver- eeniging aangifte voor het patent te doen. Ingevolge een vroe ger arrest van het hof in Zuid-Hollandwaarbij het op nieuw hooren van getuigen en der beklaagden was bevolen had gis teren de behandeling dezer zaak voor dat hof plaats. Na het hooren der getuigen en beklaagden heeft de rijks-adv., de heer Mr. G. Delpratnamens de administratie de veroordeeling dei- beklaagden geëischt tot betaling der verschuldigde patentbelasting enz. Door den heer Mr. G. M. van der Linden werd de verdediging voorgedragen die tot vrijspraak concludeerde. Na re- en dupliek, bekwam de adv.-generaal, de heer Francois het woord, die, overeenkomstig den eisch der administratie, concludeerde tot veroordeeling der beklaagden. De uitspraak is bepaald op 25 November. Dezer dagen heeft te 's Hage een zelfmoord door ver giftiging met luciferskopper, plaats gehad. Een huishoudster bij een van de aanzienlijkste familien der residentie, die met de geldelijke administratie belast was en ruim twintig jaren bij deze familie in dienst was geweest, had sedert onderscheiden jaren de haar ter hand gestelde gelden niet uitbetaald, doch bij haar verantwoording de gekwiteerde rekeningen getrouw overlegd. Uit vrees voor de gevolgen, die uit haar vergrijp zouden voortvloeijenhetwelk thans door haren meester was ontdekt, heeft zij zich op deze treurige wijze van het leven beroofd. De heer Jhr. de Witte van Citters is door de gewes telijke onderwijzersvereeniging benoemd tot haren president, tot leiding harer werkzaamheden in het aanstaande winter- saisoen. Men spreekt van eene wijziging der wet op het armbe stuur, de strekking hebbende om de uitgaven of onderstand voor geneeskundige hulp onverhaalbaar te verklaren op het

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2