Buitenlandsch Nieuws. dekken. Op de wijziging, gebragt in de bezoldiging der land meters, der ingenieurs-verificateurs van het kadaster en der controleurs der directe belastingen en van het kadaster, wordt de aandacht gevestigd. Zij is gegrond op billijkheid en be draagt in het geheel f 9,400 meer dan de loopende begroo ting. Reeds ia den toelichtenden staat van dit hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1858 is gewezen op de noodzakelijk heid om de tractementen der landmeters te vermeerderen, en zijn de redenen opgegeven, waarom die vermeerdering destijds nog niet is voorgedragen. De toen aangevoerde drangredenen voor de verhooging hebben thansna een tijdsverloop van vier jarenslechts te meer gewigt verkregen. Op de begroo ting voor het aanstaande dienstjaar komen niet meer voor de kosten voor een entrepot-inrigting te Rotterdam in de nabij heid van het station van den Nederl. Rhijnspoorwegad f 75000. Voor de steeds aangroeijende behoeften van het postwezen is een bedrag van 17810 meer aangevraagd. Ten gevolge van de opheffing met 1 Januarij 1862 van de veri ficatie voor de comptabiliteit zal een som van 20,800 minder uittegeven zijn. Hoofdstuk XI (Depart, van Koloniën) beloopt 1,720,397,69. De Minister heeft daarop voor 1862 verschillende uitgaven doen uittrekken, welke hier te lande in het belang van Ne derl.-Indie werden gedaanzonder dat door het Indisch Be stuur daartoe bepaaldelijk de tusschenkomst van het Depart, van Koloniën was ingeroepen. Daaronder komen uitgaven voor: voor de Academie te Delft, voor den scheepsbouw, het boschwezenhet mijnwezen in Nederl. Indie, het koloniaal werfdepot Harderwijk, Kon. Mil. Academie BredaInvalieden- huis le Leiden en te Bronbeekenz. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Gra- venhage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd: le Chalet, opera comique, en la Muette de Portici. Door het Provinciaal kerkbestuur van Gelderland zijn na afgelegd examen als kandidaten tot de H. dienst toegelaten de heeren W. F. C. J. van Heel en T. H. van Dolder, beide van de Utrechtsche Hoogeschoolen door het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant de kandidaten D. C. Nijhoff en J.; W; de Vries, van de Leidsche Hoogeschool. Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente te. Lutten aan de Dedemsvaart Ds. A. B. Damsté, thans te Enter. Beroepen bij de Christelijke Afgescheiden gemeente te Doetinchem de kandidaat J. H. Donker en te Deventer. Ds. P. B. Bahler, te Hellendoorn. Men meldt ons uit Curasao: Er zijn hier dezer dagen berigten aangebragt van Venezuela, welke meldendat de generaal Paezdie zich tot dictator verheven heeft met een eigen partijdie noch tot het gou vernement noch tot de Federalisten behoortmet 4000 man tegen de hoofdstad Caraccas, waar ook de Nederl. Consul- Generaal resideert, is opgetrokken, ze heeft ingenomen en den gouverneur met de voornaamste gouvernementsgezinden gevangen genomen. Wat zijn oogmerk is, is nog niet duide lijk. Het is te wenschendat hij het door jaren langen oor log geschokte, ontvolkte en verwoeste land, dat anders heer lijk en vruchtbaar is, zal kunnen bevredigen. Verleden week hadden wij hier in de haven den tegenhan ger van het Zuid-Amerikaansche stoomschip Sumter, namelijk het Noord-Amerikaansche stoomschip Powhatankapt. David D. Porter, van 10 stukken en 1 stuk a pivot. Het kwam waarschijnlijk om te zien, of de Sumter hier nog was, dien het achterna jaagt. Na steenkolen en water ingenomen te hebbenis het na drie dagen weder vertrokken en heeft bij het verlaten der haven onze vlag gesalueerdhetgeen van het waterfort met even zooveel schoten is beantwoord. Door de gebroeders L. en W. Coenen, Violist en Pianist, zijn hier eenige concerten op het nieuwe Stadhuis (een prach tig gebouw, dat meer dan ƒ150.000 moet gekost hebben, en hetgeen hun door den Gouverneur kosteloosnamelijk eene zaal, was afgestaan) met niet veel succes, maar wel met groot verlies gegevendaar de drie concerten zeer sober be zocht waren. De Curaqaosche Courant heeft anders hun ver diensten wel opgehemeld, maar 't schijnt niet gebaat te heb ben. De bevolking schijnt hier van andere amusementen te houdenb. v. van tableaux vivantswelker directeur, naar men berekent, van hier met een winst van f 8000 vertrok ken is. Van de soliditeit van dien directeur, den heer Keiler, zijn hier wonderlijke geruchten verspreid en ook van de ze delijkheid van zijn troep, waarbij vele jonge meisjes waren, élèves van dien heer. De verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje is hier met buitengewone plegtigheid gevierd, daar er 's morgens pa rade is gehouden door het garnizoenanders geschiedt dit alleen op 's Konings verjaardag; 's avonds was er soiree bij den gouverneur, die niet druk bezocht was. Wij hebben Zaturdag en Zondag veel regen gehadnaar berekening een palmzoodat alles een frisch aanzien heeft gekregen en men reeds begonnen is maïs te planten. De zoutpannen echter, uit welke het zout nog niet gegaard was, hebben door den regen schade geledenmen spreekt wel van 14 pCt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 54°. - Vrijdag morgen te 6 uur 50°, te 8 uur 53°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 2 uur 6 3°, t» 4 uur 61°. Uit Hamburg wordt het volgende belangwekkend voor val gemeld, dat aldaar in den ochtend van 25 Sept. plaats gehad heeft. Toen namelijk de menagerie van den heer Kreutz- berg, die zich van daar naar Bremen begaf, op den weg van St. Pauli over den wal naar het Harburger veer op den Gras- brook, bij de Brookpoort aangekomen was, sprong de m'ajes- tueuse leeuw Prinz, dien het publiek dikwijls als een voor- treffelijken springer bewonderd haduit zijn hoken wel door een houten zijklep, welke door het regenachtige weder week was geworden en daardoor waarschijnlijk niet genoegzaam sloot. De wagen werd door drie paarden van den stalhouder Grund uit Altona getrokken. De leeuw sprong onmiddelijk op het handpaard toe en wierp dit neder, terwijl hij tanden en klaauwen in den rug, hals en keel sloeg. De andere paarden werden schichtig en draaiden het rijtuig zoo plotseling om, dat dit bijna omsloeg. De koetsier, die op het zadelpaard ge zeten was, werd zoodanig door schrik bevangen, dat hij niets kon uitvoeren. Zelfs de bedienden van den heer Kreutzberg bleven radeloos en roerloos op een afstand staan. De koetsier van een vooruitrijdenden wagen was gelukkig moediger en voorkwam daardoor gevolgenwelke nog rampzaliger haddeu kunnen zijn. Toen hij het woest alarm achter zich hoorde, hield hij zijn rijtuig stil, stapte af, en naderde onverschrok ken de plaats des gevaars. Een der bedienden van den heer Kreutzberg had om een touw geroepen, en scheen het koord van de zweep des koetsiers om den hals van den leeuw te willen slingeren. Juist wierp de tolbeambte Erichsen een met een ijzeren haak voorzien touwdat bij afladen van goederen gebruikt wordt, uit het tolhuisje. Genoemde koetsier greep het, naderde den leeuw, stak het eind touw met den haak onder den hals van den leeuw door, terwijl deze met de tan den in het vleesch van het paard wroette en gretig het bloed oplikte, en maakte snel door den haak een strik. Thans werd het touw door een der wielen van het rijtuig gestoken en ook door eenige andere mannen aan het andere einde aangetrokken, totdat de kop van den leeuw aan het wiel vastgeklemd was. Daarop werden nog kettingen aangebragt, met behulp waarvan de koning der dieren geheel gewurgd werd. Personen, welke het verschrikkelijk voorval uit de veilige schuilplaats van een huis aanschouwdenschetsten het als een indrukwekkend tooneel toen de leeuw met woeste levendigheid zijn offer aanviel en het brullend verscheurde. De doode leeuw werd thans in het hok getild en voor het gewonde paard een ander aangespan nen. De heer Kreutzberg zelf bevond zich nog te Hamburg, toen hem het voorgevalle ter oore kwam. Hij moet door het dooden van den leeuw een verlies van 5000 rth. geleden heb ben. Het arme paard werd naar een stal vervoerd. Zijn lig- chaam was geheel met meer dan honderd wonden bedekt, waarvan velen tot in het vleesch waren doorgedrongen; Jiet

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2