N°. 494. Vrijdag 4 October. A0. 1861. X I*e 3de October //Sommigen oordeelen, dat Oranje voor de privilegiën het zwaard heeft opgevatterwijl anderen de zege van een zuiver der godsdienst, anderen het handhaven der verdrukte nationa liteit het beginsel zijner daden achten. Geen der drie gevoelens is juist. Oranje was niet bekrompen genoeg, om een afsluiting onzer natie te willenen den natuurlijken band te verbreken die de volken aaneenhecht en hun wederzijdschen invloed ver zekert. Evenmin wilde hij de privilegiën ongeschonden handha ven: zijn geschiedenis bewijst, dat hij, even'weinig als Philips, zich om hen bekommerde, als staatsbelang het eischte. - Ook de zuivere godsdienstvorm te doen zegevieren was zijn streven niet, want juist ómdat hij boven de partijen stond en niet in een bepaalden godsdienstvorm de waarheid zag, werd hij door de ijveraars van alle partijen gelasterd." - Zoo is het oordeel van Prof. Brill, naar men verzekert- een man, van wien men niet kan zeggendat hij door een ongebreidelde vrijzinnigheid is aan getast en die evenmin het oordeel verdient van onverschillig heid omtrent den geest en de strekking van het protestantisme. Niet in het anti-papisme of in de bestrijding van het R. Ca- tholicisme moet het hoofdkarakter van het protestantisme be staan, en hoewel het waar is, dat de staatspartijen in Neder land steeds door godsdienstige onverdraagzaamheid zijn in het leven geroepen en gehouden- toch is het niet te ontkennen dat er steeds edele en rechtschapen mannen gevonden werden, die zich boven de staatspartijen wisten te verheffenen uit ware beginselen niet in een bepaalden vorm het wezen der godsdienst zochten. Er is voor onzen tijd zeer veel aan gelegen, dat zulke beginselen en meeningen wortel vinden in het hart der Natie en voortgeplant wordennu bijna in elk kerkge nootschap van eenige uitgebreidheid en invloed zich de zaden van verdeeldheid en wanorde openbaren. Men droomt van een kerk der toekomst en ofschoon velen die zich daarom ver- moeijennog niet het rechte bewustzijn bezittenvan welken aard die kerk der toekomst zijn zalmaar die als in een duisteren spiegel aanschouwen j - toch ligt in menig hart het verlangen LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer 12j. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbuiligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 n., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Sonthampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2-r7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot). naar #en tijd, die uit wanorde en verwarring, orde en waarheid schept. Wij zien door een spiegel in een duistere rede en in de onderscheiden godsdienstvormen komen de hoofdele menten meer op den voorgrond, die tot het wezen behooren. Elke 3de October moet ons nader brengen tot dien tijd, omdat gezag en overlevering zich oplossen in een emancipatie van iedereen voor zichzelven strijdende, de hoop bestaat, dat men zich op een verrassende wijze vereenige daarwaar alleen de hoofdzaak of het wezen der ware godsdienst hulde ontvangen zal. Zoo de 3de October 1574 ons de waarborg gaf van het behoud van privilegiënin oude charters en perkamenten beschreven, gewis dan pastte in onzen tijd geen feest meer, dat daaraan waarde toekennen zou. Waar zijn de rechten en vrijhedendie als gunsten en privilegiën der eene stad werden geschonken en der andere onthouden Aïïe gemeenten van Ne derland liggen onder de heerschappij van één wetdie voor allen gelyke bevoegdheid eischt en aan allen dezelfden pligten oplegt. Zoo de 3de October 1574 ons wijzen moet op de vruchten en zegeningen van een zuiverder godsdienstwaar vindt men in Nederland een ongeschonden overblijfsel van hetgeen Wil lem van Oranje of Leiden's ontzet zou hebben verzekerd? Wat is waarheid? Die vraag wordt gedaan overal, ook daar, waar men meent nog de waarheid van vroeger te bezitten. Nergens vindt men vastheidzekerheid, bestemdheidrust eenstemmigheidwaar zich een deelgroot of klein binnen enge wanden heeft afgesloten: een strijd van begrippen is door den 3den October 1574 evenmin onmogelijk gemaakt als beslist. De 3de October 1574 schonk aan Leiden een wonderbare verlossing uit den bangsten nood waarop niet meer gerekend werd, en die daarom, ofschoon zij niet afweek van de eenmaal vast gestelde natuurwettenin de geschiedboeken van dien tijd en in het hart van elk weldenkend Leidenaar staat aangeteekend als een wonder van Gods almagt, liefde en trouw. Uit dit oogpunt beschouwd verdient die dag in dankbare herini te blijven. Die dag gaf evenwel na de uitredding aan^Neder-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1