N°. 491. Dingsdag 1 October. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. 1 LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- ruers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën) 1-6 regels 0.75. Iedere regel [meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. S oortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.j 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd deJZondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 30 m., 'smiddagste 12 u.,'snamiddags te 3 u.45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.—10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Hemelumer 01- depharst enNoordwolde Mr. B. J. Buma en tot plaatsverv. kantonrechter te Rotterdam Mr, J. B. L. Wentholt, procu reur aldaar. De Staatscourant behelst het Koninklijk besluit nopens de organisatie der Koninklijke Academie te Delft. Artikel 1 van het nieuwe reglement voor de Academie luidt dus: //De Koninklijke Academie is bestemd ter opleiding: 1°. tot civiel ingenieur voor: a, de waterbouwkunde; bde burger lijke bouwkunde; c, de scheepsbouw; dde werktuigkunde; e, het mijnwezen; 2°. voor de nijverheid en het fabriekwezen 3°. voor denijk der maten en gewigten4de voor de bur gerlijke'.dienst in Nederlandsch-Indie. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van hedenis ingekomen een wets-ontwerp tot vaststel ling van de begrooting der Algemeene Landsdrukkerij voor 1862. - Verzonden aan de afdeelingen. Wijders is uitgebragt het eindverslag over het wetsontwerp betrekkelijk den Raad van State en isna discussie besloten den dag der beraadslaging over dat ontwerp nader te bepalen. De Regering zelve heeft op eenig uitstel aangedrongen. Op de lijst der in het vorige zittingjaar der Kamers onafgedane onderwerpen, komen o. a. voor: 1». voorstel van de heeren van Nispen van Sevenaer, van Akerlaken Dullert Heemskerk Bzn., van Hoëvell, MeeussenPoortman Sloet tot Oldhuis en van Zuylen van Nyevelt, tot afschaffing van den accijns op het geslagt. Dit voorstel werd reeds in de zitting van 1857 1858 aangeboden. De beraadslagingen daarover werden ook in de afgeloopen zitting niet gehouden. - 2°. Voor stel van dezelfde heeren, tot amortisatie van schuld. Reeds aangeboden in de zitting van 1857—1858. Het voorloopig verslag is in de afgeloopen zitting onbeantwoord gebleven. Binnen kort wordt in de residentie verwacht, Mgr. Nardi ook wordt aldaar verwacht Zijn Exc. Mgr. de kardinaal Grasselini. Maandag 23 September vierde de baron van Hoëvell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalte 's Graven- age woonachtig, het feest van zijn 25-jarige*echtvereeniging. Een commissie van voormalige ingezetenen uit Neêrlandsch- Indie begaf zich tot hem, om een bewijs van hulde te bren gen, namens een zeer groot aantal personen in de overzee- sche bezittingen gevestigd. Zij gaven te kennenhoevelen in Indie deel namen in zijn vreugdeomdat zij in hem den man zagen, die onvermoeid sedert jaar en dag, ondanks verguizing en miskenningeen doel voor oogen hield en dat doel in vele opzigten bereikt heeftnamelijkhet welzijn van Indie. Zij verklaarden, dat men in hem zag den hervormer van zoovele misbruiken, den edelen strijder voor vooruitgang en verlich ting, wiens streven.zij op prijs stelden en wien zij de krachten toewenschten om nog veel in het belang onzer Nederlandsche koloniën te kunnen doen. Meer dan een dagblad heeft berigt dat van die commissie ook lid was de heer T. Schill, en dat den heer van Hoëvell als bewijs van hulde een wissel groot 4000 was aangeboden. Intusschen is de heer Schill sedert twee maanden in Duitschland en bevindt zich daar nog, ter wijl de historie van de wissel is gelogen en uit de lucht gegrepen. Aangenomen door Ds. W. Diemer te Sluis in Vlaan deren het beroep naar de Christelijke Afgescheidene gemeente te Stadskanaal in Groningen. Ds. L. de Geer te Baarn heeft het beroep naar de He rv. gemeente te Doesborgh aangenomen. Naar wij vernemen is hier ter stede een adres aan de Tweede Kamer in omloop, waarbij dringend verzocht wordt, dat de Kamer hare goedkeuring hecht aan het wetsontwerp tot onteigening van gronden voor den aanleg van den spoor weg van Leiden en Woerden. Heden Maandag heeft de heer Mr. J. W. Schuurman nieuw benoemd president bij de arrondissements-rechtbank te Leiden den bij de wet gevorderden ambtseedvoor het pro vinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, afgelegd. Menigeen is nieuwsgierig naar het plandat men heeft met het graven en metselen in den grond op het plantsoen bij de Hoogewoerdspoort. 't Is ons aangenaam die nieuws gierigheid eenigermate te kunnen bevredigen door de me- dedeeling dat de Leidsche Regering plan heeft aldaar den 3den October aanstaande te laten werken de kunstig in- gerigte en smaakvol versierde fontein die bij geleg^Eeicl der academische feesten, in Junij 1860, in het /midden van het plein der Ruïne was geplaatst en waarvoor^de com- -;v •e r Vf

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1