N°. 489. Zaturdag 28 September A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLA ■v ';3> Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cent9. Prijs der Advertentiën': 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en'Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 ra.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 7 u. 30 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.—10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft den heer E. Hérittekanselier van het Fransch consulaat te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van den Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot adj.-commiezen bij het depart, van Marine de eerste klerken W. G. F. DornbachS. Wolf- son", A. L. C. Furnée en F. K. C. de Jongh van Arkel; tot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtbank te Deventer Mr, J. H. van Delden en tot vice-president der comm. van admini stratie over de gevangenissen te Zwolle Mr. G. D. Ribbius, adv.-gen. bij het Prov. Gerechtshof in Overijssel. Z. M. heeft het verzoek van Dr. J. W. E. de Manlid van den Gemeenteraad van Oud-Beijerlandom gratie van de opgelegde gevangenisstraf, afgewezen. De Kamer van Koophandel te 's Gravenhage heeft zich ook bij adres tot de Tweede Kamer gewend en haar bezwa ren te kennen gegeven tegen het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Leiden naar Woerden. - De Kamer komt er tegen op, dat de verleende concessie thans schijnt te worden gesplitst, daar de weg van Schevenin- gen naar 's Hage er bij behoort en daarvoor geen onteigening wordt gevraagdterwijl er ook niet de minste waarborg is voor het leggen van een smal spoor van Leiden op 's Hage zoodat het onteigeningsontwerp niet in het algemeen belang kan heeten. Op gelijke gronden hebben eenige ingezetenen van Scheve- veningen hun bezwaren tegen de onteigeningswet bij de Tweede Kamer ingebragt en gevraagd, dat de lijn van Scheveningen op Woerden als een geheel beschouwd blijve. Omtrent het nieuwe reglement voor de Delftsche aca demie, bij besluit van 7 September jl. vastgesteld, verneemt men het volgende: Er zal een raad van toezigt zijnbestaande uit personen die uitmunten in het onderwijzen van hoofd vakkendoch niet tot het personeel der academie behooren. De directeur is voorzitter van dien raad. De eind-examens wor- en aoor den directeur der academie, ten overstaan van dien raad, afgenomen. Het admissie-examendat veel moeijelijker zal zijn, wordt, gelijk dit jaar reeds geschied is, eveneens af genomen door docenten der academie, onder presidium van den directeur. Tijdelijk zou men, wegens het nog niet gere geld middelbaar onderwijs, aan de academie een voorberei dende cursus verbinden, ter opleiding voor het admissie-exa men. De programma's der lessen worden door den Minister vastgesteld. Den docenten zal het privaat-onderwys niet meer vergund wordendaar dit zal worden overgelaten aan eenige toegevoegde leeraren, die eenigzins, gelijk elders, als répéti- te trs zullen werkzaam zijn. Alleen aan de kweekelingen van de Indische dienst zal gelegenheid worden gegeven, desvèr- kiezende in een Indisch hotel verzorgd te wordenterwijl overigens het stelsel van kazernering niet wordt toegepast.' Zaturdag jl, is aan den Helder een Engelsch schooner- schip gearriveerd; het vaartuig wordt door kenners van sche pen hoogelijk geroemdvan wege het schooneprachtige en solide dat men er jantreft, zoowel in vorm, tuig als inrig- ting. Het dek is gewapend of liever versierd met 5 koperen en 6 ijzeren vuurmonden. Het ijzerwerk dat aan lucht of water is blootgesteld, zoo van het vaartuig, kettingen en ankers is alles gegalvaniseerd, zoodat niet het minste roestplekje te vinden is. De bemanning bestaat uit 20 personenallen zwaar gebouwde mannen, het meerendeel met baarden als sapeurs en gekleed in uniform. De strekking van dit vaartuig is alleen om te dienen tot pleizierjagt voor een Engelsche familie, bestaande uit twee heeren en twee dames, die er verschillende toertjes mede makengepasseerd jaar was Amerika het doel der reis, en thans heeft men het noordelijk deel van Europa als Rusland, Noorwegen enz. bezocht. Men zegt dat de kosten van dit vaartuig aan de bemanning, onderhoud enz. 's maan delijks ruim 500 (/GOOO bedragen. Aan de gaz-fabriek te Groningen is voor de tweede maal een proef genomen met nieuwe gazbecs. Zij beantwoor den aan de verwachting en bezorgen 40 a 50 pCt. meer licht. Des namiddags na den branddie te Zuid-Beijerland ge woed heeft, werd een 17-jarig jongelingVerschoor genaamd en arbeider bij den bewoner der afgebrande hoeve, gevat, omdat men vermoeden kreeg op brandstichting. Al spoedig heeft hij zijn schuld beleden. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Alphen aan den Rijn, Ds. W. J. YVeijenberg te Bolsward. Bedankt voor het beroep naar Nijkerk op de Veluwe door Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, pred. te Oud-Alblas. Ds. H. C. G. Schijvlietpred. te Loosduinenheeft voo1'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1