Buitenlandsch Nieuws. voor de noodlijdenden door de overstroomingen op Java is thans in 't geheel de som van 69,900 naar Indie overge maakt. Men verneemt met genoegen, dat een groot aantal in gezetenen van Nederlandsch-Indiebij gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van den heer van Hoëvell, aan dien moedigen en trouwen verdediger hunner belangen een bewijs van hoogachting, sympathie en erkentelijkheid hebben gegeven. Een commissie, bestaande uit Indische notabiliteitenheeft zich Maandag te zijnen huize te 's Hage vervoegd om den geacbten afgevaardigde geluk te wenschen en hem de verze kering te brengen van de warme belangstelling der ingezete nen van Nederlandsch-Indie. Woensdag morgen is te Haarlem plotseling in de kracht des mannelijken leeftijds overleden Mr. M. F. de Moraaz Imans, rechter in de arrond.-rechtb. en lid van den Gemeen teraad aldaar, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland en van andere instellingen waarin hij een hoogst nuttige plaats vervulde. De invoer van buitenlandsche aardappelen in Nederland duurt voort; zij zijn zeer goed en de prijzen van dat levens middel worden er van lieverlede lager door. Ziedaar een ge volg van den vrijen handel, waardoor dadelijk uit destreken, waar overvloed is, wordt aangevoerd, daar waar gebrek dreigt te komen en zoo doende het evenwigt wordt hersteld. Enge land voert nu uit, dat anders zooveel tot zich uit Nederland trekt. Uit Enschedé wordt berigt, dat 40 stoomschoorsteenen reeds onophoudelijk rooken5 zijn er nog in'aanbouw, ter wijl te Oldenzaal een kolossale wordt gebouwdnog een te Almelo en een met 5 stoommachines te Nijverdal. In Twenthe leven thans ruim 40,000 personen van de katoenindustrie. Op één dag hebben zich niet minder dan 30 jongelin- den aangebod. n voor de betrekking van eersten stuurman op een schip naar Oost-Indie, dat te Rotterdam voor eenige dagen zeilree lag. De heer Maurice HagemanMuziekonderwijzer te Gro ningen is door Z. M. den Koning van Hanover vereerd met een kostbaren brillanten ring, vergezeld van een vleijen- den brief. In de gemeente Zuid-Beijerland is Dingsdag morgen een hevige brand uitgebarsten in de bouwhoeve, toebehoo- rende aan A. van der Linde. - Het gebouw met den daarin aanwezigen voorraad granen en nog eenige schelften op de werf zijn door de vlammen vernield. Men denkt aan misdaad. Naar men verneemtheeft er Zaturdag avond onder de gemeente 's Gravesande op den publieken weg een aanranding van een vrouw plaats gehad. Drie personen hebben haar be roofd en mishandeld. Een persoondie toesnelde om haar te ontzetten, werd mede door de aanranders mishandeld. Men is hen op het spoor gekomen en zij zijn thans naar het huis van burgelijke en militaire verzekering te 's Gravenhage over- gebragt. In de vorige week had te Groningen het volgende be droevende voorval plaats. Eenige leerlingen van de school der paters redemptoristen, in de Heerenstraat, hadden de onvoor- zigtigheid op eenig door hen nat gemaakt kruid, dat niet spoedig ontbrandde, een kooltje vuur te leggen, en daar dit niet hielp, uit een flesch er droog kruid optewerpen, toen eensklaps al het kruiddat in de flesch was die een der jongens boven het vuur hieldontbrandde en de flesch met een zwaren knal uiteen spatte. Veertien jongens hebben daarbij min of meer zware brandwonden bekomenterwijl een hunner buiten de andere wonden aan een der oogen zoo ernstig ge wond is, dat er vrees bestaat, dat hij het oog zal verliezen. Beroepen bij de Herv. gemeente te SteenwijkerwoldeDs. H. E. Stenfert Kroese te Zwartsluiste Heemskerk (Noord- Holland), de heer C. Leffef, kand. te Utrechtdie dat beroep heeft aangenomente Bruchem en Kerkwijk (Gelderland), wegens het overlijden van Ds. J. van Schaick, de WelEerw. heer Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, pred. te Oud-Alblas; te Hattem (Gelderland), Ds. G. A. Rademaker, pred. te Meeuwen en Haagoort. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Woudsend (Friesland), door Ds. A. P. A. du Cloux, pred. te 's Grevelduin-Capelle. De Gemeenteraad van Leiden heeft besloten den plaat selijken ontvanger te magtigenom geen verder gevolg te ge ven aan zijn ingestelde vordering, tot betaling eener som van ƒ2192,25^wegens twee naar buiten uitgevoerde partijen gedistilleerd, waarvan verzuimd is de billetten bij den uitvoer te doen afschrijven. Gisteren avond omstreeks 5 uur viel een jeugdige knaap in het water bij de Lange Vrouwensteeg. De heer G. J. Dozy, student aan onze Hoogeschool, dit ziende, sprong, geheel gekleed, den drenkeling na en had het geluk na veel moeite en groote krachtsinspanning het kind te grijpen en aan zijn ouders, die reeds alle hoop hadden opgegeven, terugtegeven. Door regenten der armenbakkerij alhier is benoemd tot bakker voor die inrigting Cornelis Huismanbroodbakker op de Koepoortsgracht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 53°. - Donderdag morgen te 6 uur |52°, te 8 uur 55°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 2 uur 59°, te 4 uur 53°. Uit Venetie wordt het volgende berigt: »Door een on bekende hand in de duisternis des avonds onder het venster van een koffijhuis in Campo Marzio nedergelegd sprong den 10 dezer te half negen ure een uit papier en ijzerdraad kun stig zamengestelde granaat met groot gedruischen verbrij zelde al de vensterruitenzonder verdere schade aanterigten. Een half uur vroeger had zich de Aartshertog Albrecht met zijn gevolg in dat koffijhuis opgehoudenom het vertrek van den spoortrein naar Verona aftewachten." Het hoedenmakersgild te Berlijn heeft het voornemen opgevat om bij de aanst. inhaling des Konings van Pruissen een voorstelling te geven van de eensgezindheid van Duitsch- land, door één hoofd en één zin te volgen waarbij het hoofd op zinnebeeldige wijze door een hoed zal worden voorgesteld. Die hoed met de kleuren van Pruissen zal 25 voet middel lijn hebben en op een stang worden gedragen en onmiddellijk onder den grooten hoed komt een aantal kleine hoedenzoo vele als er onafhankelijke staten in Duitschland zijnherken baar aan de nationale kleuren. In het huis gemerkt N°. 67 der Oranien burgerstraat, te Berlijnis sedert eenige dagen een bruine granietplaat ge steld met een Latijnsch opschrift, luidende (vertaald) aldus: «In dit huis woonde Alexander von Humboldt van het jaar 1842 tot aan zijn overlijden op den 6den Mei 1859." De Morning Post meldt nu, dat een overeenkomst tot interventie in Mexico op het punt is van gesloten te worden tusschen EngelandFrankrijk en Spanje. 'Het Mexicaanscbe gouvernement, zoo zegt genoemd blad, is lang genoeg inhei bezit geweest van de noodige geldenom alle vreemde schul den te voldoenmaar die fondsen zijn op het onverantwoor- delijkst verspild. Een zoodanige berooving van den eigendom der Mexicaansche fondsenhouders in Engeland is niet langer te dulden en wanneer een gedrag van dien aard niet tegen gegaan werdzou er weldra geen zekerheid hoegenaamd meer in de internationale transactiën bestaan en een gevaarlijk pre cedent voor onwillige regeringen gegeven worden. Na voorts te hebben gezegddat tot dat einde een gecombineerd eskader naar de golf van Mexico zal worden gezonden dat de voor naamste havens blokkeren en deze welligt tijdelijk in bezit nemen zal - zoo als Vera Cruz, Tampico en nog een paar anderen - geeft de Morning Post ophoe de geallieerde mo gendheden verder denken te werk te gaan. Zij zullen namelijk beslag leggen op de inkomsten van de douanen in gezegde ha vens. Hare consuls of andere ambtenaren zullen die invorde ren en gezamenlijk in iedere haven een internationale commissie vormen. Geen schip zal in die havens mogen in- of uitgeklaard worden, zonder goedkeuring van de consuls, die zeiven de in- en uitgaande rechten zullen heffen. De mogendheden stel len zich al verder voor, om een gedeelte van die inkomsten, waarschijnlijk 50 pCt., voor de vreemde schuldeischers af 'e zonderen en het ander gedeelte aan Mexico te laten waarmede men voort zal gaantot dat de schuld betaald zal zijn. EeB

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2