Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. woorden. Waken wij te meer, naarmate de vormen veler oogen kunnen misleiden en veler handen onopgemerkt kunnen binden. Geen nood, - men speelt slechts een comedie en 't is jam mer, dat er nog zijn die zich als figuranten laten gebruiken. Wij willen in een slotartikel deze stelling bewijzenhet nieuwe reglement kan geen, doel treffentenzij met medewerking van de Synode en de Hooge Regering ingevoerd. - Die nu met de 'gemeente spelenweten ook welof moesten en konden het weten, dat alles een bloote vertooning is. Z. M. heeft benoemd tot ridder der Militaire Willems orde 4de kl., A. van der Velde, 2den ziekenoppasser aan boord van 's Rijks schroefstooraschip Samarang in Neerl.-Indie. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. W. Wijnaendts als burgemeester van Hillegom en aan den tweeden luit.-kwartierm. J. J. Simons, van het 5de reg. infanterie, en benoemd in plaats van laatstgen. den sergeant A. B. Siegelaar, van het reg. grenadiers en jagersvoorts bij het 5de reg. dragonders tot paardenarts 1ste kl. J. E. C. Schook van de 2de kl. J. N. L. Weissenbruch eu van de 3de kl. J. J. Hinze, kweekeling bij 's Rijks veeartsenijschool en eindelijk pensioen verleend aan W. W. van Rijsoortcon troleur voor de comptabiliteit te Rotterdam. Z. M. heeft bij besluit van 21 September Hoogstdeszelfs goedkeuring en tevredenheid betuigd aan alle zoo ambtelijke als bijzondere personendie zichin welke betrekking ook ter gelegenheid van den jongsten watersnood verdienstelijk ge droegen en het hunne toebragtenhetzij tot herstel, hetzij tot leniging der geleden rampenhetzij tot voorkoming van meer onheilen. De zilveren en bronzen baret, benevens de zilveren en' bronzen medaillebij besluit van 24 Maart 1861 inge steld, zijn aan een zeer aanzienlijk getal personen verleend. Nopens de reis van Z. M. onzen koning naar Parijs, waarvan in de laatste dagen in de Fransche dagbladen mel ding is gemaakt, wordt thans te 's Hage verzekerddat die reis voortgang hebben zal en dat Z. M. de koning voornemens is op Zaturdag, 12 October, tot dat einde deze residentie teverlaten. In een algemeene openbare vergadering der arr.-rechtb. te 's Hage heeft de plegtige installatie plaats gehad van den nieuw benoemden rechter in die rechtbankden heer Mr. J. G. Kist. De nieuw benoemde werd het eerst toegesproken door den heer officier van justitie, Mr. de Brauw, die hem met zijn benoe ming geluk wenschte. Ofschoon de heer Kist niet op de voor- dragt der rechtbank vermeld stond, zoo meende de heer offi cier toch, dat de nieuw benoemde, die bekend staat als een grondig rechtsgeleerde, door zijn aanstaande ambtgenooten met genoegen en welwillendheid zou worden ontvangen. De heer president der rechtbank, Mr. Bijleveldherdacht eerst in eenige treffeuOe woorOen het overlijden in dez-r dagen van den deur waarder bij de rechtbank, den heer van de Watering, en sprak daarua den heer Kist harteiijk toe. De heer Kist bedankte voor de welwillende woorden tot hem gerigt, waarna ook de heer Faber van Riemsdijk, namens de orde der advocaten, den heer Kist met zijn benoeming geluk wensshte. Met den lsten Oct. wordt het logement en de restauratie aan het gemeentebadhuis te Scheveningen gesloten. De sluiting der baden in open zee zal, naar men verneemt, tegen den 8sten of lOden, naar gelang van de weersgesteldheid, plaats hebben. Tot conrector aan het gymnasium te Brielle is benoemd de heer C. W. M. Montijn, kand. in de letteren. Zondag 11. had de predikant van Andelst Dr. van Does- burgh in den aanvang der voormiddaggodsdienstoefening het voorgebed geëindigdtoen hij plotseling door een hevige on gesteldheid werd aangetast en het bewustzijn verloor. Van den predikstoel afgedragen en in'een nabijliggende woning gebragt werd tot zijn behoud het mogelijke aangewenddoch vruch teloos in den namiddag was hij een lijk. - Beroepen bij de Herv. gemeente te Bruchem en Kerk wijk Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, te Oud-Alblas. De Kerkeraad der Waalsche gemeente te 's Gravenhage heeft in plaats van Ds. Secretan tot pred. beroepen Ds. Paul Wust te Engollin in Zwitserland. Menigeen nam oprecht deel in den diepen rouw, waarin een geacht huisgezin gedompeld werd door het verlies van het geliefde hoofd en van meer dan een liden wie een recht geaard hart in zich omdraagt, treurt met de edele vrouw, die zoo zwaar beproefd wordt, en alleen in een kalm en levendig geloof de kracht vindt, om met de beschikkingen der Hoogste Liefde eenswillend te zijn. Meenigeen zal even zeer door innig mededoogen getroffen zijndie kennis draagt van het niet minder betreurenswaardig overlijden van een voormalig stadgenoot, die kortelings te Gouda zich had ne dergezet. Dr. H. R. de Breuk stierf, daags voor hij den 41- jarigen leeftijd had bereikt, aan de gevolgen eener hevige ziekte, Na zooveel wederwaardigheden te hebben ontmoet, mogt bjj zich bevinden aan den aanvang van een nieuwen werkkring bij het Goudsch gymnasium, - een betrekking, welke meenigeen, die hem gaarne gelukkig had gezien, hem wel had toege- wenscht, bij zijn intrede in de maatschappij, na het volein- digen zijner academische studiën. Hij ondervond wel het wis selvallige van het aardsche levenvan de vriendschap en de vijandschapdie er in de wereld heerscht. Soms hoog verbe ven en opgetild, later verguisd, belasterd en vernederd, was hem het lot thans weder gunstig. Als doctor in de bespiege lende wijsbegeerte en letterenin den laatsten tijd nog yeel meer als Nederlandsch improvisator, was hem de toegang tot wetenschappelijke kringen geopend enna de proeven, die hij gaf van de talenten die hij bezatzou hem een blijde toekomst wachten. Hij is aan zijn weduwe, kinderen, naast- bestaanden en vrienden ontvallenen buiten bereik van de pijlen der boosaardigheid, die hij in zijn leven niet altijd ongedeerd kon ontgaan. Moge zijn plotselinge dood veel ze delijk goed werken en zijn weduwe en kinderen ondervinden, dat er balsem is voor het gewonde hartook van een zijde, die verrast en vergoedtwat in leed en verlies leniging be hoeft. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. - Woensdag morgen te 6 uur 52°, te 8 uur 54°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 55°, te 4 uur 56°. Te Parijs houdt men het voor zeker, dat de Koningen van Pruissen en van Nederland in de eerste dagen van Octo ber te Parijs zullen komen. Te Nizza is een gerucht, dat Ko ningin Victoria aldaar den winter zal doorbrengen. Sedert eenigen tyd worden onder de protestanten in Frankrijk collecten gedaan tot oprigting van een kerkgebouw in de hoofdstad van Sicilië, die vooral steun vonden in den predikant Athanase Coquerel. Men verneemt thans, dat tot die oprigting door de Italiaansche regering vergunning is verleend. Dr. Albrecht Vogel, buitengewoon hoogleeraar in de theologie aan de universiteit te Jena, is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de exegese van het Nieuwe Testament bij de evangelische theologische faculteit te Weenen. Dr. Gustar Linker, gewoon hoogleeraar in de klassieke letterkunde aan de universiteit te Krakau is verplaatst naar de academie te Lemberg. De Rijnprovinciën zijn thans zoozeer door reizigers be zocht, dat de directie der Keulen-Dusseldorper stoomboot maatschappij het noodig heeft gevonden meermalen daags ge lijktijdig twee booten in dienst te stellen. Zondag avond stierf te Keulen na langdurig lijden de hoogst verdienstelijke Dombouwmeester Ernst Friedrich Zwir- ner, Koninklijk geheim Regerings bouwraad, in het 60ste jaar zijns werkzamen levens. Wat de Dombouw en de geheele Duitsche bouwkunst in den voortreffelijken man verliezen kun nen de mannen van het vak alleen waarderen. Hij was bet, die door zijn berekeningen en plannen den moed tot een grootsche onderneming wekte, en het is gewis een zeldzaam geval, dat de werkelijke kosten van den bouw zijn berekenin gen niet overtroffen hebben. Bovendien bezat hij een allerbe minnelijkst karakter en vond er zijn grootst genoegen in aü' deren aan zich te verpligten. Was het hem evenmin alf

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2