BIJBELLEZING. Advertentiên. De HeerT. M. LOOMAN, GYMNASTIEKSCHOOL. Internationale Tentoonstelling VOORTBRENGSELEN NIJVERHEID KUNST, Leiden, 21 September 1861. van Rotterdam Augustus 1861. een van eenkomst van het Evangelisch Verbond te Genève, op Don derdak 5 Sept. werden gehouden. Prof. Malan opende die met gebedwaarin hij vooral de behoefte uitdruktom zich harte te vereenigen met de gevoelens vsn bekeering en verootmoedigingdie op deze vastendag (Trinidad) door' het volk te Genève worden aan den dag gelegd. De predikant Meille van Turin sprak over Italië en het Evangelie. Rome heeft meer kracht dan men weet, en zijn beginsel heeft zijn tijd nog niet uitgediend. In een vrijen staat is een vrije kerk noodig, zeide de groote Minister (Cavour), wiens verlies wij allen betreuren. Welk een schok voor het Pausdom is die algemeene glimlachwaarmede de banvloek tegen een grooten Koning ontvangen is. Welk een schok het niet opgevolgd verbod van het Roomsche consistorie, waarbij de priesters be volen wordt niet op onze nationale feesten te verschijnen. Al die gebeurtenissen zijn als het ware zoovele spleten, die in het gebouw des Pausdoms ontstaan zijn en waardoor het Evangelie zal doordringen. Maar wat al overdrijvingen heeft men ge bruikt? Het totaal getal der bekeeringen gaat het tiende ge deelte van het opgegeven getal niet te boven. Het woord van Garibaldi is een gezichtsbegoocheling: het kanon zal Italië vrij maken. Het zedelijk bestanddeel is lijdende bij de meeste Ita lianen. De Italiaansche bevolkingen hebben van het protestan tisme een afkeer. De staatkundige bemoeijingen verhinderen een ernstig nadenken. Het liberale gedeelte des volks wenscht de godsdienstige vraagstukken te ontwijken. Zeer talrijk zijn de bemoedigende vooruitzigtende partijen zijn gezind om een einde te maken aan hunne oude twisten; het verplaatsen der Waldensische godgeleerde school naar Florence de scheiding van kerk en staat begunstigt de godsdienstvrijheid. Graaf de Cavour beschouwde de vrijheid van geweten als het voor naamste voortbrengsel van de moderne beschaving en geloofde dat zij de bestemming heeft om de Christelijke kerk weder tot eenheid te brengen." In denzelfden geest spraken Prof. Mazarella uit Genua, de hoogleeraren Geymonat en Revel van Florence, de predikanten Schmidhein en Malan. 't Was de heeren Sanctis en Pilate niet vergund de bijeenkomst bij te wonen. Sedert eenige dagen heeft men meerdere levendigheid opgemerkt in de fabricatie der zoogenaamde Articles de Paris, benevens in eenige andere takken van fabrieks- en handwerks- nijverheid. In zijden en wollen artikelen was de handel meer geanimeerddoch katoen is geheel verlatendaar men vreest dat van 1 Oct. af de markt door het Engelsch fabricaat zal worden overvoerd. Zeker is hetdat de katoenfabricaten thans door Engelsche kooplieden tot zoo lage prijzen worden aan geboden, dat men tot de onderstelling gerechtigd is, dat de Engelschen met verlies verkoopen, om zich later van de Fransche markt meester te maken. OFFICIEEL NIEUWS. De Burgemeester van Leiden doet te wetendat de Patentbladen, over het dienstjaar 1861 en 1862, voor al de Wijken, ter Secretarie dezer Gemeente, op vertoon der aan- slagbilletten kunnen worden afgehaalddagelijks van des voor middags tien tot des namiddags één ure, en wel tot en met den 28sten dezer maand; terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de deurwaarder» der directe belastingen ter bezorging zullen worden afgegeven. van Amsterdam zal op DONDERDAG 26 September 1861, des avonds ten zeven ureeene houden in de ZAAL der Vereeniging voor Christelijke BelangenNoordeinde. J. COUVÉE Az., Secretaris. Toegang vrijhoewel alleen de Leden van de plaatsen in het midden der Zaal kunnen gebruik maken tegen afgifte van hun Convocatie-Billet. De laatste zitting tot het inschrijven van leerlingen voor de Gymnastiekschool zal plaats hebben op Woensdag den 25 September 1861, des namiddags van 24 urein het gebouw tot Nut van H Alge meen. Belanghebbenden worden herinnerd aan de bepaling van Art. 6 van het Re glement voor de School, luidende: "Bij de inschrijving moet worden over gelegd de verklaring van eenen geneeskun digen dat de Leerling zonder nadeel de Lessen kan bijwonen." De lijst tot inschrijving wordt met dien geslotenen kunnen vóór 1 Januarij 1862 geen Leerlingen worden aangeno men. De Commissie voor de Gymnastiekschool, Namens dezelve, P. C. LEZWIJNSecretaris. te LONDEN, in 1863. De HOOFD-COMMISSIEbenoemd bij Z. M. besluit van 20 Julij 1.1. N°. 61 tot regeling en behartiging der belangen van Nederlandsche Nijveren en Kunstenaren op de Tentoonstelling die den lsten Mei 1862 te Londen zal worden geopend, heeft de eer alle hier te lande gevestigde Fabriekanten Landbouwers en Koop lieden alsmede de Nederlandsche Kunstenaren en bezitters van Kunstwerken door Nederlanders vervaardigd, uit te noodigen daartoe geschikte Voorwerpen te willen inzenden en hiervan aan een der Ondergeteekenden opgave te doen vóór 1 Oct. 1861. Het Reglement en de Inschrijvingsbilletten tot inzending van Nijverheidsvoort brengselen zijn, van 1 September 1861 af, verkrijgbaar behalve bij de Onderge teekenden, bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken, bij de Departementen der Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid, de Afdeelingen der Vereeniging ter Bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid en bij de Ver eeniging voor Volksvlijt te Amsterdam. Het Reglement en de Inschrijvingsbilletten tot inzending van Kunstwerken zijn, insgelijks van 1 September 1S61 af, verkrijg baar, behalve bij de Ondergeteekendenbijde Koninkl. Acad, van Beeldende Kunsten de Maatsch. Arti et Amicitiae, de Raad van Beheer der Musea te Amsterdam» de Maatsch. Pulchri Studio te 's Hage, de Acad, van Beeldende Kunsten en Tech nische Wetensch. te 's Hage, Rotterdam en Utrecht. De Hoofd-Commissie zal voor het vervoer der Voorwerpen heen en terug, voor de plaatsing, een goed toezigt ge durende de Tentoonstelling, en de Zee- en Brand-Assurantie zorgen, en de belan gen der Inzenders door alle haar ten dienste staande middelen trachten te bevorderen. Met het oog op de beperkte ruimte welke voor Nederland kon worden afgestaan, en op hetgeen de ondervinding bij gelegenheid der vorige Wereldtentoonstellingen is geleerdheeft de Commissie het noodzakelijk geacht vast te stellen dat alleen Voorwerpen zullen worden toegelaten, die de Nederlandsche Kunst- of Volksvlijt op eene waardige wijze vertegenwoordigen voor den Internationalen handel van ons Vaderland of onze Koloniën in gebruik of geschikt zijn of door keurigheid of sier lijkheid van bewerking, nieuwheid of doelmatigheid van constructie uitmunten. Door deze bepalingen vertrouwt de Commissie de medewerking van allen, die de roem van het Vaderland ter harte gaat, te zullen ondervinden, en Nederland op den grooten wedstrijd der Natiën eene waardige en eervolle plaats te kunnen verzekeren. De Hoofd-Commissie voornoemd, W. J. L. VAN OORDT, Voorz., Rotterdam. Dr. E. H. VON BAUMHAUER, Amsterdam. Mr. J. A. VAN EYK J. GROLL Haarlem. M. L. HERMANS 's Hage. W. POOLMAN, Gouda. C. ROCHUSSEN, Amsterdam. L. ROYER Dr. S. SARPHATI W. C. A. STARING, 's Hage.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3