Buitenlandsch Nieuws. worden kan. De zaak komt hierop neder: In het jaar 1809 is door de gemeente een reglement gemaakt op het beheer der kerkelijke goederen. Naar aanleiding van dat reglement is toen een commissie benoemdaan welke dat beheer is opge dragen. In 1819 is het provinciaal reglement op het beheer der goederen van de verschillende kerkbesturen door den Ko ning vastgesteld. Een artikel van dat Prov. Reglement bepaald, dat wanneer kerkbesturen zich door het Prov. reglement be zwaard mogten gevoelen, zij zich tot den Koning zouden kunnen wendenom de administratie hunner goederen op den ouden voet te blijven behouden. De gemeenten, die van deze bevoegdheid hebben gebruik gemaakt, zijn dus wat de admi nistratie hunner goederen betreftniet onderworpen aan het Prov. reglement. De bepalingen van het Prov. reglement om trent den verkoop of de belasting voor kerkelijke eigendom men zijn echter, ingevolge een later genomen koninklijk be sluit van 2 Dec. 1836, N°. 104, op al de Herv. gemeenten in de provincie van toepassing. Ten dien opzigte blijven zij dus aan het Prov. reglement ondergeschikt. Aan de Leid- sche gemeente was in der tijdop haar verzoektoege staan om de administratie op den ouden voet te blijven be houden. Thans echter is de kerkeraad van oordeel, dat het reglement op het beheer der goederen herziening vereischt. Dien ten gevolge heeft die raad eèn nieuw reglement ontwor pen en dit bij al de gemeenteleden in stemming gebragt, ten gevolge waarvan het reglement met een groote meerderheid is aangenomen. Daartegen nu verzet zich de gemeente-com missie; zij beweert, dat de in der tijd gegevene vergunning om de administratie op den ouden voet te blijven behouden, de verpligting in zich sluit, om het toen bestaande reglement te blijven naleven, en dat er geen verandering mogelijk is, dan onderwerping aan het Provinciaal Reglement. Ten gevolge van het onlangs door den kerkeraad voorgestelde reglement zijn dezelfde ledendie thans de gemeente-commissie uitma ken, uitgenoodigd zich met het beheer te willen belasten. Deze echter hebben eenparig bedankt en vastelijk besloten, om hun beheer niet aan de thans te benoemen commissie overte- geven. Beide partijen hebben zich tot den Minister van eere- dienst en den commissaris de Konings gewend en met ge spannen verwachting wordt de uitslag te gemoet gezien." Men leest in de Landbouw-Courant: Met onze aardappels schijnt 't dit jaar weder naar gesteld te zullen zijn. Zij zijn slecht en zoo duur, dat de Schotten er rekening bij vinden om ze herwaarts over te brengen. Een hoogst verstandige speculatie voorwaar, om voor die veel te dure aardappels, vleesch en graan interuilen, een nog al dwaze liefhebberij van ons om, 't koste wat 't wil, onze magen met duur gekocht water te vullen; 75.2 ten honderd van den aardappel is water en zoo wij zes gulden voor een mud beta len, dan ontvangen wij daarvoor 17.24 Ned. pond voedsel en 44.76 Ned. pond water. Pompwater is zeker goedkooper! In een Engelsche courant leest men over dat onderwerp een stukje, dat tegenwoordig wel behartiging verdient. Honderd pond aardappels bestaan uit: 1.4 S Stikstof houdende stoffen of vleeschvormers. 15.5 Zetmeel 0.4 Dextrine I 3.2 Suiker I 22 Pond vetvormers of 0 2# Olie 1 warmteverwekkers. 3.2 Cellenstof J 0.9 n Asch of delfstoffelijke bestanddeelen. 75.2 u Water. Wanneer wij nu eenige voedsels zamen vergelijkendan vin den wij op 100 deelen bij: Water. Yleeschv. Warm leg. Delfstoff. Aardappels 75.2 1.4 22.5 0.9 Rijst 13.5 6.5 79.5 0.6 Maïs 14 12 73 1. Rogge 13 13.8 71.5 1.7 Linzen 14 26.6 58.5 1.5 Tarwe 14 14 60.8 1.5 Garst 14 13 69.5 3.5 Havermeel 13.6 17 66.4 3 Erwten 14.1 23.4 60. 2.5 Een arbeider heeft dagelijks in zijn voedsel noodig 14 Ned. looden vleeschvormende bestanddeelenwanneer hij bij kracht zal blijven; en hieruit zal nu gemakkelijk opgemaakt kunnen worden, wat hem dat voedsel kost, wanneer hij zijn honger met een van die stoffen zoekt te bevredigen. De aardappels zijn daar op 5.20 het mud gerekend. Noodige hoeveelheid. Gemidd. prijs der hoeveelb. Nederl. pond. Gulden. Aardappels 9.36 0.70 Rijst 2.25 0.65 Maïs 1.15 0-47y Rogge 0.98 0.30 Linzen 0.63 0.271 Tarwe 0.93 0.22* Garstenmeel 1.07 02 21- Havermeel 0.81 0.221 Erwten 0.69 0.13 Aardappelen kosten aldus ruim tweemaal zooveel als bijna driemaal zooveel als tarwe en ruim vijfmaal zooveel als erwten. In plaats van vijf gulden het mudbehoorden zij niet meer te kosten dan omtrent een gulden nu de rogge omstreeks zes gulden geldt. En dan nog de wijd uitgezette aardappelmagen die geheel aan dat voedsel gewendniet te vreden zijn of ze moeten met stijfsel worden opgekropt; en evenwel orberen ze daarbij toch niet zooveel spieren verstrek kende stoffenals zij behoeven want elke aardappelmaag is zoo verruimddat zij dagelijks negen Ned. ponden aardappe len stouwen kan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 55°. - Dingsdag morgen te 6 uur 53°, te 8 uur 52°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 2 uur 62°, te 4 uur 60°. Yan het gouvernement te Napels is een medèdeeling ontvangen, volgens welke de bezwaren worden opgeheven,die door de Zwitsersche Protestanten in Italië waren ingebragt tegen de beperkingen waaraan zij bij de uitoefening van hun godsdienst onderworpen waren. De regering heeft zelfs het bouwen eener Protestantsche kerk te Napels toegestaan. De berigten uit Polen luiden sedert eenige dagen weer ongunstig. Niet dat het den generaal Lambert, den nieuwen stadhouder, aan goede voornemens ontbreekt, maar zijn maat regelen worden eensdeeh verlamd door de mannendie onder hem of hem ter zijde staan en anderdeels weet hij dikwijls zelf niet welke partij te kiezendaar de regering te St. Pe tersburg nog tot geen bepaald stelsel schijnt te zijn gekomen, Hoe dit zijhet is ontegenzeggelijk dat de spanning toeneemt. Ten bewijze daarvan kunnen twee documenten dienen die van de bevolking zijn uitgegaan. Het eerste is gerigt tot de gees telijkheid en heeft de strekking haar aantesporenom door alle mogelijke middelen de leiding van het openbaar onderwijs in handen te nemen daar de zaak der onafhankelijkheid en der godsdienst hierbij slechts winnen kan. Het andere stuk is een aanmaning aan alle godsdienstige, zoowel Israëlitische als Katholieke vereenigingenaan alle kapittels letterkundige ge nootschappen industrieele en commercieele ligchamenenz, van de gezamenlijke provinciën van het vroegere koningrijk Polen, om hun vertegenwoordigers den 2den October aftevaar digen naar Horodlo, tot het palatinaat van Lublin behoorende ten einde aldaar den 400sten verjaardag te vieren van de ge denkwaardige zitting des Lublinschen landdags, waarin de definitive vereeniging van Polen met Litthauen geproclameerd werd. Prins Frederik der Nederlanden is Zaturdag ochtend uit de Rijnprovinciën te Berlijn aangekomen en des avonds naar zijn kasteel Muskau, in Silezie, vertrokken. LI. Woensdag heeft in een steenkolenmijn van Ayr een ontploffing der gazlucht plaats gehad, tengevolge waarvan 11 arbeiders deerlijk gebrand werden. Het ongeluk wordt daaraan toegeschrevendat de gazdamj)die zich uit de steenkolen ontwikkelt, in aanraking is gekomen met het licht van een der lantaarns. Zeer belangrijk waren de redevoeringendie in de hij-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2