X N°. 486. Woensdag 25 September A°. 1861. V Binneniandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en frauco per post 2.80 -in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. S oortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat :'s morgens te7 u. 30 m.,'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u. 45 ra 's avonds te 8 u. 15 m.Oost-Indische Landpost. Over Soathampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. ïliiks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.—10 av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, üingsdag te 12 unr. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Zoetermeer J. G. van Mierop en van Bunde J. J. Vossen. In de op 11. Zaturdag gehouden Zitting der Tweede Kamer is door den Voorzitter medegedeeld, dat zijn ingeko men 1°. een ontwerp van wet, houdende bepalingen nopens den accijns op het binneniandsch gedistilleerd2°. een ont werp tot onteigening van perceelen voor den aanleg van stra ten te Rotterdam en 3°. een ontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Leiden naar Woerden. De beraadslagingen over het ontwerp-adres van antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede is heden Dingsdag aan gevangen. De heer Dullert heeft aan' de Regering inlichtingen gevraagd omtrent het gebruik der giften voor de watersnood die door den Minister van Heemstra gegeven werdenover het gebruik der gelden van de Algemeene Weldadigheidsloterij ontstaat een woordenwisseling, waaraan de HH. MackayDirks, Mijer en Dullert deel nemen. De 3de betreffende de betrek kingen tot de vreemde mogendheden wordt besproken door de HH. Zylkes, Thorbecke en de Minister van Buitenlandsche Zaken. - De Zitting duurt voort. Vrijdag 11. werd te Amsterdam gehouden de jaarlijksche Algemeene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappendie door Prof. Domela Nieuwenhuis werd geopend met een sierlijke improvisatie, be helzende eenige belangrijke beschouwingen over zelfontwikke ling. Daarna werden gouden medailles uitgereikt aan Ds. W. L. Knottenbelt te Mijnsheerenland en Prof. R. Fruin van Leiden; terwijl tot algemeen Voorzitter werd verkozen Mr. D. H. Levyssohn Norman, te 's Gravenhage en als prijsvraag uit geschreven //een beoordeeling van Kinker als wijsgeer." Uit Zwolle wordt de volgende geschiedenis medegedeeld: Op den 22 of 23 Augustus 11. was bij jongelieden aldaar een diefstal zonder braak gepleegd van 24 stukken van 2.50 uit een van onderen wel gesloten kast, doch waarvan de bo- venlade niet gesloten was. Alle nasporingen der policie waren te vergeefsomdat de bestolenen reeds te veel gerucht had den gemaakt. Deze kwamen nu op de gedachte een kaartleg ster te Zwolle, Manke Ka genaamd, te raadplegen, en daarin gesterkt door een invloedrijk persoon, werd aan dat plan uit voering gegeven. Alvorens tot den uitslag over te gaan, doet Ka dezelfde vragen als de policie gewoon is te doen, en^wel wie zijn in die dagen in of bij uw huis geweest? Na het antwoord hierop wordt de kaart gelegd en de uitkomst is dit lakonische woord: #Het kan niet bewezen worden maar oe eigen honden hebt oe e betten." Nadat Ka de belooning aan de welwillendheid van de bestolenen heeft overgelaten, wor den haar twee kwartjes gegeven. Maar nu volgt bij de tehuis komst de ontmoeting van een der bloedverwantendie op een der avonden daar aan huis was geweest met de bestolenen. Wie hef te doan, Kloas - -elk weet nou wie te doan hef, want de kaartlegster hef verkloard oe eigen honden hebt oe e betten, nou wiet ie 't ook! duwde Klaas den bloedverwant norsch toe, en sedert is er een zeer gespannen verwijdering ontstaan tusschen twee anders intime bloedverwanten ofschoon ieder weldenkende overtuigd is, dat de bloedverwant onschul dig is. In Zwolle schijnt dus de ontwikkeling en beschaving der 19de eeuw nog niet doorgedrongen te zijn althans niet in de Waterstraat. De heer F. A. van Reemst, sedert 25 jaren werkzaam aan de Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zil veren werken te Voorschotenvierde Zatnrdag als meester knecht daarvan de gedenkdag, welke hem, door de ondub- belzinnigste blijken van genegenheid, door hem zoo van den eigenaar dier fabriekde heer J. M. van Kempenals van het personeel, in fraaije geschenken en welmeeneude wenschen ontvangentot een aangenamen feestdag werd gemaakt. Aan den avond werd het personeel door hem onthaald in de zaal van de vereeniging der fabriek, daartoe smaakvol ver sierd met het borstbeeld van Z. M. de Koning en draperiën van nationaal en Oranjevlaggedoekwaar menig toepasselijk lied en menige gullen dronk de ongekunstelde bewijzen gaven van achting voor den Jubilaris, en van de goede onderlinge verstandhouding, waardoor dit personeel zich kenmerkt, ter wijl allen ongeveer half elf uur de zaal in de beste orde weder verlieten. De Leidsche Correspondent van het Algemeen Handels blad zond het volgende berigt in, dat in dat blad werd op genomen Bij de Herv. gemeente alhier bestaat een geschildat meer en meer de algemeene belangstelling, zoowel hier als elders, gaande maakt en dat in zijn gevolgen van veel beteekeni^ I'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1