N°. 485. Dingsdag 24 September. A0. 1861 Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het 3de school district van Friesland Dr. R. Kruizinga Homan te Dokkum. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Gouda Mr. P. P. P. Kist en te Gorinchem A. G. W. Bollbeide kand.-not., en tot ontv. der dir. bel. te 's Hertogenbosch G. Sterk Jr., te Zwijndrecht. Op de vraag van den heer Hartsen ten aanzien der in diening van het wetsontwerp, betreffende het Koloniaal beheer en bestuur, antwoordde de Minister van Koloniën in de Zit ting der Eerste Kamer van laatstleden Vrijdag, dat bet hem recht aangenaam is, dat de spreker uit Noord-Holland hem in de gelegenheid heeft gesteld eenige inlichtingen te geven. Waarom, vroeg men, is in de troonrede slechts één wet genoemd no pens de koloniën Om geen andere redendan omdat de emancipatiewet geen wet is van gewonen administratieven aard,, maar met zich brengt een hervorming van den toestand onzer West-Indische Koloniën. Andere wetten zijn toegezegdmaar waarom, vroeg men, zijn die niet gespecificeerd? Omdat de Regering wil doen wat zij kan, maar ongaarne beloven wil wat boven hare krachten zou kunnen gaan. Daarom acht de Minister het nuttig aan de Kamer medetedeelen den tegenwoor- digen stand der wetsontwerpen bij het departement van Kolo niën aanhangig. De wet tot emancipatie der slaven in West- Indie is bij den Raad van Ministers in beraadslaging en zal in de volgende week bij den Raad van State worden overge- bragt. De wijziging in de Indische tarieven is gereed en be stemd om aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te worden toegezonden. Het ontwerp nopens de Indische comp tabiliteit is bij den Minister gereed; hij moet er nog slechts de laatste hand aan leggen. De wet tot uitgifte der cultuur- contracten was in behandeling, maar daartoe waren nog on misbaar eenige inlichtingen van het Indisch bestuur te vragen. Het ontwerp nopens de drukpers in Indie is ook onder han den. Maar of nu al die ontwerpen in deze Zitting zullen wor den ingediend, deswege mag de Minister geen bepaalde toe- zegging doen. Ieder die met den omvang der werkzaamheden bij het depart, van Koloniën bekend is, zal toegeven datals alle beschikbare tijd reeds voor dagelijksche aangelegenheden gevorderd wordt, de Minister wel op eenige toegevendheid mag rekenen omtrent het aanbieden van wetsontwerpen. Niet min der dan zeven ontwerpen worden van het departement van Koloniën verwacht en, als deze allen in deze ZittiDg zouden kunnen worden ingedienddan durft hij nog gerust vragen of de vertegenwoordiging ze allen zou kunnen tot stand brengen. Wat het Ministerieel programma betreft, gelieve de heer Hartsen het hem teu goede te houden, dat hy zich thans, na al het voorgevallene en het veelmisschien te veel be sprokene van dat stuk, verschoond acht om deswege in nadere beschouwingen te treden. De beginselen die hij belijdt, zijn vroeger ruimschoots ter sprake gekomen. Wat hem betreft, geeft de Minister de verzekering, dat hij geheel getrouw zal blijven aan hetgeen door hem in de gedrukte stukkenmet de kamers gewisselden in de verdere debatten nopens de koloniale politiek is medegedeeld. De heer Hartsen dankt der commissie en den Minister voor de gegeven ophelderingen. Hij beeft met belangstelling ver nomen, dat de door hem bedoelde wetten in behandeling zijn. Overigens was het zijn bedoeling niet om thans beschouwin gen over het Ministerieel programma in verband met de ko loniale politiek uittelokken. 5 wordt hierop goedgekeurd. Ook bij de behandeling van 9 (onderwijs) heeft de heer Fransen van der Putte opgemerkt, dat, terwijl aan de werking der wet op het onderwijs is gedachtde werking der armen wetdie zooveel stof tot afkeuring geeft, met geen woord is herinnerd. De Minister van .Heemstra geeft, in overweging te wachten, tot de begrootingswetten zullen worden behandeld, als de meest gereede gelegenheid, om daarover uitteweiden.- De heer Hartsen brengt den finautielen nood der gemeenten ter sprake. - De Minister van Heemstra verklaartdat de Regering steeds bedacht is, om daarin verbetering te bren gen doch dat het haar tot dusverre niet is mogen gelukken een afdoend middel voortedragende spreker uit Amsterdam kon zich verzekerd houdendat de regering op dit onderwerp ijverig bet oog gevestigd heeft. Het adres van antwoord is met algemeene stemmen aangenomen en Zaturdag den Koning aangeboden In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raalheden Maandag, ten 11 ure geopend, heeft de Minister van Finantien de begrootingswetten voor 1862 aangeboden. Wij laten hiervan een kort overzigt volgen: Vooreerst wjwtto-gsr treden in de uitkomsten der diensten vóór l£Wf2. Daaruit", LEIDSCH DAGBLAD. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2j u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 in., 'savonds te 8 u. 16 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijki-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.—10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdep. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie i9 open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 8-^6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1