Buitenlandsch Nieuws. der uitdrukking van Koningrijk Italië, lieeft de Regering er op zich zelf geen bezwaar tegen, want met dien wenscb, dat de erkenning zal leiden tot bevordering onzer internationale betrekkingen kan de Kegering zich vereenigen. De Minister geeft echter in overwegingof niet dezelfde redenen van voor- zigtigheid, die de Regering er toe gebragt hebben, om niet in de Troonrede van de erkenning te gewagener toe moe ten leiden, om ook in het antwoord daarvan niet te spreken. De heer v. d. Pütte verklaart van zijn zijde ook gezind te zijn voor den vrede. Zijn doel was opheldering van de commissie te ontvangenalvorens hij het plan had zijn amen dement voortestellen. Na de rede des Ministers moet hij thans zeggen zijn doel bereikt te hebben. De Kegering heeft nu te kennen gegeven, dat haar stilzwijgen daarop gegrond was, om geen gevoeligheid optewekken. Spreker staat nu van zijn zijde niet meer op zijn amendement, dat, na de verkre gen inlichtingenook niet meer noodig is. Hij neemt dus zijn amendement terug. De gronden voor opheffing van het collatierecht van den Staat, waarvan het ontwerp Donderdag bij de Tweede Kamer is ingekomenzijnblijkens de memorie van toelich ting, i°. dat de Staat ten aanzien van alle kerkelijke ge meenten is en moet blijven dezelfde; 2°. dat geen overheid in het beleid van de gemeenschap van leer en geloof iets te zeggen moet hebben en 3°. dat de Staat bovenal verpligt is iedere kerkelijke gemeente in het geheele bezit van een harer eerste rechten te stellen. De Regering vleit zich, dat het voorbeeld ten deze van staatswege gegevenook voor de toekomst een gunstigen invloed zal uitoefenen op de particuliere collatien, en ook hare opheffing zal kunnen voorbereiden In de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag is ingekomen een adres van A. Koster, Mz. en andere ingezete tenen van Buskoop, houdende verzoek dat de onteigeningswet voor den Spoorweg van Scheveningen naar Woerden niet worde goedgekeurdtenzij de lijn de rigting over hun gemeente neme. Beroepen bij de Christ. Afgesch. gem. te Tholen Ds. J. Holster, te Dinteloord, en te UrkDs. W. Postmuste Wezepe. Bedankt voor het beroep naar Zwolledoor Ds. K. J. van Goor, te Sneekvoor dat naar Beclen door den kandidaat B. J. van den Berg; voor dat naar de Lier, door Ds. H. A. Jonkman, te Giessendamvoor dat naar Oudega, door Ds. J. K. Kreuleu te Hallum en voor dat naar Katwijk aan Zee, door Ds. W. H. Gispen te Vlissingen. In de vereenigde Vergadering van commissarissen en directeuren der Nederlandsche HandelmaatschappijVrijdag te Amsterdam gehoudenis beslotenin de plaats van den tegenwoordigen directeur dier maatschappijden heer D. Gouds- warddie tegen ultimo December aanstaande op zijn verzoek een eervol ontslag van Zijne Majesteit heeft bekomen, het volgende drietal candidaten aan den Koning voortestellen: ten einde daaruit, volgens art. 33 der statuten, een keuze te doen, als: de heeren G. Obreen, D. de Clercq en H. J. Knottenbelt. Door de waarschijnlijke opheffing van de arrond.-rechtb. te Haarlem zal de gemeente Haarlemmermeer komen onder het rechtsgebied van de Leidsche rechtbank het overig ge deelte van het arrond. Haarlem zal worden gevoegd bij dat van Alkmaar en van Amsterdam. Eenige melkverkoopers te Utrecht hebben zich tot den Gemeenteraad aldaar gewendmet het verzoekdat bij plaatselijke verordening verboden wordt, om des Zondags na elf uur met melk rond te loopen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. - Zatnrdag morgen te 6 uur 51°, te 8 uur 56°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 63c, te 4 uur 62°. In de bijeenkomst van het Evangelisch Verbond te Genève op Woensdag 3 Sept., heeft Dr. Capadose van's Gra- venhage in de nainiddagziiting een korte rede gehouden die met deze woorden eindigde: Wie weet of niet zekere staat kunde van het herstel der nationaliteiten, in onze dagen zoo zeer in zwang, niet een middel in Gods handen zal zijn, om het terugkeeren van het Joodsche volk naar Kanaan, van dat te midden van alle andere volken zoo zeer onzijdige volk, te verhaasten." Prof. Petavel deelde daarop deze merkwaardige bij zonderheid mede, dat de Joden te Parijs hem hebben aangeno men als lid van het algemeen Israëlitisch verbond en ofschoon bekend met zijn geloof in J. C., hem hadden uitgenoodigd om het woord tot hen te rigtentengevolge waarvan hij on der hen een openlijke belijdenis van zijn overtuiging had af gelegd. De bekende potloodfabriek van Faber te Stein bij Neurenberg heeft baar lOOjarig bestaan gevierd. De hopoogst in Beijeren is veel gunstiger uitgevallen dan men verwachtte; de prijzen zijn dan ook reeds aanmer kelijk gedaald. Op de Zuid-Duitsche markten worden aanzienlijke iu- koopen van granen gedaan voor FrankrijkItalië en de Rijnstreken. Een dagblad van Turin berigt, dat de bisschop van Mileto in Calabrie dezer dagen tot zes maanden gevangenis straf en een geldboete van 1000 frs. verwezen is. Naar het oordeel des rechters zou die prelaat met de roovers zamen ge spannen hebben. De Keizerlijke Prins van Frankrijk, thans vijf jaren oud, zal met November aanstaande een eigen hofhouding ont vangen. Door het hof van assises in het departement der Sartha in Frankrijk is een man van 67 jaren veroordeeldwegens het schaken van een meisje van 16 jaar. Te Londen is gearresteerd zekere Hill, de zoon van een rijken Ierschen bankier en brouwer van dien naam. Getrouwd met een rijke erfgename, een aangenomen dochter van miss Burdet Coutts, die hem een aanzienlijk vermogen verzekerd had, voor het geval dat zij vóór hem mogt komen te overlij den zonder dat er kinderen achterblevenheeft hijtoen hem een zoon geboren werd, dezen onder valsche namen laten in schrijven en toen aan een bedelaarster te Londen gegeven met toestemming het kind, als zij het niet langer wilde hou den in een gesticht te brengen. Een geruimen tijd wist hij zijn vrouw met allerlei sprookjes om den tuin te leidendoch eindelijk, toen deze, met elkaar in tegenspraak komende, het bewijs leverden, dat hij haar beloog, diende zij een aan- klagt tegen hem in wegens wegschaffing van een kind. Hij werd in hechtenis genomen en dadelijk ging men het kind zoeken, dat eindelijk in een achterhoek, in een oud vervallen huis te midden van bedelaars, gevonden werd in eeu kamer, waarin zich de walgelijkste uitwasemingen ontwikkelden. Daar vond men den toekomstigen erfgenaam van 350,000 pd. rente, bijna naakt, vervuild, en met ongedierte en wonden bedekt. De be delaarster had het kind alleen bij zich gehouden, om het me delijden van het publiek optewekken. De moeder gevoelde zich natuurlijk onbeschrijfelijk gelukkig, toen zij haar kind weer kreeg. Als een zonderling gevolg van den thans in Noord- Amerika gevoerd wordenden oorlog moge dienen, dat onlangs met het stoomschip Edinburg 1300 balen katoen van Liver pool naar New-York werden gezonden. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool. 21 September. - In de Geneeskundede heer E. J. A. Kaiser, van Leiden, met een academisch proefschrift over den, aard en de behandeling der Placenta Praeviamet enkele daaraan toegevoegde waarnemingen. OFFICIEEL ÏIEUWI. De Burgemeester van Leiden doet te wetendat de Patentbladen, over het dienstjaar 1861 en 1862, voor al de Wijken, ter Secretarie dezer Gemeente, op vertoon der aan- slagbilletten kunnen worden afgehaald, dagelijks van des voor middags tien tot des namiddagséén ure, en wel tot ea met den 28sten dezer maand; terwijl na het verstrijken va» dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de deurwaarder» der directe belastingen ter bezorging zullen worden afgegeven.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2