N°. 484. Maandag 23 September. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ne- derlandschen Leeuw de heeren: J. C. deLannoy, oud resident van Bantam; C. de Groot, ingenieur bij het mijnwezen in IndieW. Eappardproc.-gen. bij het hooggerechtshof te Ba tavia en J. J. Moddermanpresident van de weeskamer, te Batavia; tot burgem. van GrijpskerkG. J. H. Ebbinge Wubben, en van Diemen en Watergraafsmeer, A. L. van Tie nen; tot kap. ter Zee, den kap.-luit. O. A. Uhlenbeck; tot kap.-luit. den luit. 1ste kl. H. A. Moddermanen tot luit. lste kl. den luit. 2de kl. C. A. A. Amand. Bij de beraadslagingen over het ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede in de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal heeft de heer Franssen van der Putte zijn verwonde ring betuigddat in de Troonrede geen gewag wordt gemaakt van een plaats gehad hebbende gebeurtenisvan groot belang voor den handelen stelt voor aan het slot van 3 van het adres te voegen de zinsnede: //de erkenning van het Koning rijk Italië moge daartoe medewerken." De Minister van Zuy- len van Nyevelt heeft daarop de volgende mededeeling gedaan Ofschoon het in den regel niet de taak der Eegering is,tus- schenbeide te komen in de debatten tusschen de leden der commissie van redactie van het adres en de leden der Ka mer, die daarover inlichting vragenzoo geloof ikdat eenige woorden nut kunnen hebben en het goed is eenige ophelde- ring te gevenopdat de Kamer met kennis van zaken haar votum over het amendement kunne uitbrengen. Vooraf een enkel woord over het verwijt, dat in de Troonrede geen melding van deze aangelegenheid wordt gemaakt, waaruit twijfel ontstaan is of er wel erkend is. Op den voorgrond staatdat de erkenning boven allen twijfel is. Er is erkend maar wat is erkend? In het laatst van April is van het Hof van Turin een notificatie ontvangendatten gevolge van een votum van het parlement te Turin Victor Emanuel de titel had aangenomen van Koning van Italië. Deze mededee ling heeft aanleiding gegeven tot zorgvuldige overwegingen en uitgebreide correspondentienen heeft er later toe geleid dat aan de regering te Turin is kennis gegeven, dat Z. M. de Koning genegen is aan Victor Emanuel den titel van Koning van Italië toetekennen. Dus is het amendement in zooverre een onjuistheid, waar het spreekt van het Koning rijk Italië. De erkenning bestaat daarindat de Eegering ge negen was aan Victor Emanuel den titel van Koning van Italië toetekennen. Die spreker (de heer v. d. Putte) heeft zich ook beklaagd dat er aan dat feit geen officiële publi citeit is gegeven. Maar men weet toch, dat er een berigt in de Staats-Courant is geweestwaarin gezegd wordt, dat ten gevolge der erkenning van den Koning van Italië, er dit en dat zal plaats hebben, gelijk in de mededeeling verder ver meld staat. De Minister gelooft nietdat vroeger een andere vorm voor de publiciteit in dergelijke aangelegenheden gebe zigd is. In December 1852, toen de Eegering den titel van Keizer der Franschen erkendewerd daarvan hoegenaamd niets in de Staats-Courant medegedeeld. Gebrek in den vorm kan hier dus niet verweten worden. Hij gelooft ook niet, dat in Zweden en Denemarken een andere vorm is gekozen. Maar waarom vroeg menis in de Troonrede geen enkel woord daarvan gezegd? De Minister antwoordt, dat, toen de Eege ring den titel van Koning van Italië erkende, zij wist, dat dit uit zeer verschillende oogpunten beoordeeld zou worden j dat aan den eenen kant deze erkenning een levendige sym pathie moest verwekkenmaar aan den anderen kant ook sterk afgekeurd zou worden door velen, die meenendat daarbij hun dierbaarste belangen op het spel staan. De regering meende echter, dat zij zich daardoor toch niet terug moest laten houden van een handeling, die zij op goede gronden meende in het belang des lands te zijnen dat dit op den voorgrond moet staan. Maar de Eegering wilde ook alles vermijden wat deze handeling voor anderen grievend en kwetsend kon maken. Indien nu'.in de Troonrede van dit punt melding ware ge maakt, dan zou de Eegering een antwoord hebben uitgelokt, hetzij dan goed- of afkeurend; en dan vraagt de Minister, of men dan niet te recht het verwijt had kunnen doendat de Eegering in een zoo teedere zaak een twistappel in den boe zem der vergadering had willen opwerpen Zou men dan niet der Eegering hebben kunnen tegenwerpendat zij hare taak uit het oog heeft verlorenwelke toch niet kan medebrengen om de hartstogten optewekken Evenwel, de Eegering schuwt de discussie niet. Wordt de zaak ter sprake gebragt, de Ee gering is bereid te antwoordenmaar zij wilde het initiatief niet nemen door de vermelding der erkenning in de Troon rede. Wat het amendement betreft, behoudens de onjjuei -A. LEIDSCB DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12f- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 n. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.: 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u, Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraati'smorgens te 7 u. 30 m., 'smiddagste 12 u.,'snamiddags te 3 u.45 in., 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijka-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.—10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. uur f l Va aJ V - A te' '1! "Wij

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1