Buitenlandsch Nieuws. bragt. Eindelijk gaf ds. H. Heijenpred. te Leideneen uit voerig berigt van den toestand en de behoeften der protest, gemeente te Praag in Bohemen. De bijeenkomstdie met ge zang was afgewisseldwerd door ds. Schroder met een toe spraak en gebed besloten. Was de uitvoer van aardappelen uit Friesland naar En geland vorige jaren sterk, in tegenstelling daarvan worden tegenwoordig geheele ladingen Engelsche aardappelen naar Harlingen gevoerd, wier kwaliteit over het algemeen die der Friesche verre overtreft, terwijl de prijs der beide soorten na genoeg overeenkomt. Voorl. Zondag avond elf ure is te Dinteloord de in aanbouw zijnde toren der R. C. kerk geheel ingestort en nam in zijn val een gedeelte van het dak en den voorgevel der kerk mede. Men schrijft dit ongeluk toe aan den zwakken aan leg der fondamenten. De toren had reeds een hoogte van 100 voet. In den loop van den dag begonnen zich scheuren en andere verontrustende teekenen te vertoonenzoodat in den namiddag reeds geen dienst meer in de kerk gedaan was. De heer J. van Haeften te Sliedrecht is aannemer ge worden der leverantie van fourrages voor de troepen te paard, te Leiden gevestigdloopende over het tijdvak van 1 Nov. dezes jaars, tot ultimo October 1862, tegen de prijzen van 10 haver voor 89{ ets., de 10 hooi voor 24 ets. en de 10 fi? stroo voor 19 ets. r Donderdag avond had in de Stads-Gehoorzaal de pleg- tige uitreiking plaats van de medailles en eereprijzentoege kend aan de leerlingen van het Genootschap Mathesis Scien- tiarum Genitrix. Zij geschiedde door den heer A. Montagne Iz., lid van het bestuur, in tegenwoordigheid van den heer Burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek en den heer Wet houder Mr. O. W. Hubrechtalsmede van Commissiën uit de Leidsche Afdeelingen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en van de Yereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, be staande uit de heeren B. F. KrantzMr. M. H. A. Lisman en Dr. H. van Hall van eerstgenoemde en de heeren J. J. van Lith en T. J. L. A. Lieffrink van laatstgenoemde instel ling. De spreker begon met eenige algemeene beschouwingen over de toepassing van beginselen op bestaande toestanden, en haar eigenaardige bezwaren en deed daarop verslag van den staat en de lotgevallen van het Genootschap over het afgeloopen genootschapsjaar, waaruit bleek, dat verschillende omstandigheden nog de zoo noodzakelijke hervorming hadden vertraagd dat het onderwijs goede vruchten draagthet aantal leerlingen en leden steeds toeneemt en de staat der geldmid delen niet veroorlooft meer aan het onderwijs ten koste te leggendan het volstrekt noodige. Vervolgens deed spreker hulde aan de nagedachtenis van drie mannen, die gedurende het afgeloopen genootschapsjaar waren overleden en zich jegens het Genootschap zeer verdienstelijk hadden gemaakt, namelijk de heeren Mr. L. C. Luzac, W. Wolters en I. Montagne, terwijl hij daarna een woord van dank toebragt aan den 2den Secretaris, den heer W. T. Werst, die zijn ontslag had ge nomen. Hierna overgegaan zijnde tot de uitreiking der medailles en eereprijzen werden met boekwerken en teekeningen begiftigd In de Rekenkunde: N. de Zwart, C, de Vink, P. Maan dag, K. T. Schuurman Stekhoven, A. de Vink, W. Abspoel en J. Loeber. In de Wiskunde: W. A. van Lith, J. J. Beuzemaker, C. Stolp en F. van Grieken. In de Handteekenkunde: J. Kikkert, P. H. van der Togt, en T. van der Togt In de Bouwkunde: R. de Wringer, A. Wijnkool, P. van den Broek en P. N. Gijsman. In het Bouwkundig rekenen. F. A. Thomeze. Iu de Doorzigtkunde L. J. T. Monde. In bet scha duwen van teekeningen W. F. van der Heyden. In de Natuur- en Werktuigkunde: Schamper. De zilveren medaille voor het Handteekenen aan B. Sciaroni en het accessit aan J. A. H. Trap. Een bronzen medaille aan P. J. J. Niesten en het accessit aan A. P. Loeber, en een prijs voor het beste stel teekeningen aan F. van Iterson. Voor het Bouwkundig teekenen: De groote zilveren medaille aan H. de Vroede, het accessit aan A. van der Heyden, en extra prijs aan van Nieuwenhoven. De kleine zilveren medaille aan F. van der Vlugt en het accessit aan E. Hensterman. De bronzen medaille, werkstuk, aan J. van der Waalsen de bronzen medailleperspectiefaan A. van der Togt. De dankbetuigingen werden gedaan door de kweekelingen J. Loeberin de Rekenkunde, en door H. de Vroedein de Bouwkunde. Nadat die uitreiking plaats had, sloot de spreker de plegtigheid met een woord van dankzegging aan de onder wijzers, aan de commissiën en aan de leden der Regering voor de belangstelling in den bloei van dat Genootschap betoond, met verdere aanbeveling in hun medewerking, ondersteuning en bescherming. Bij de daarop gevolgde 76ste Algemeene Vergadering der leden werden tot bestuurders verkozen uit de voorgedragen viertallen: de heeren W. F. Koppeschaar Jr., J. van Lith, Prof. P. L. Ryke en C. G. Nieuwveenter vervulling van de openstaande plaatsen veroorzaakt door de aftreding van de heeren A. W. Sythoff, J. C. Rijk, P. G. Houthuysen en W. T. Werst. Heden Vrijdag voormiddag te half elf ure had op de nieuwe begraafplaats aan de Groenesteeg de plegtige ter aarde be stelling plaats van het lijk van Prof. T. W. J. Juynboll. De kist werd door 16 Studenten in de theologie en in de letteren naar het graf gedragenalwaar Prof. AKuenenRector Magnificus eu oud-leerling van den overledene, een waardige hulde aan den overledene bragten een hartelijk woord van deelneming sprak in de verliezen welke de betrekking en vau den overledene in deze dagen hadden geleden. Een aanzienlijke schare HoogleerarenCuratoren en Docenten van het Gymna sium en Studenten woonde deze treurige plegtigheid bij. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. - Vrijdag morgen te 6 uur 62°, te 8 uur 56*, te 12 uur 65°, 's namiddags te 2 uur 67°, te 4 uur 62°. De Generaal Garibaldi ziet definitief van het opperbevel hebberschap over het Noord-Amerikaansehe leger af. In zijn antwoord aan den gezant der Vereenigde Staten te Turin verklaart de Italiaansche generaal nadrukkelijkdat hij beslo ten heeft zijn vaderland niet te verlaten, zoo lang Rome en Venetie nog onder het juk der slavernij zuchten. Te Florence wordt thans door de Italiaansche vereenigingen der werkende klassen een congres gehouden, op hetwelk, vol gens het pogramma eenige voorname punten moeten besproken worden. In de eerste plaats zal namelijk worden beraadslaagd over de middelen tot het verkrijgen van arbeiders-woningen op onderscheidene plaatsen, met dien verstande, dat de bewoners dier huizen door gemeenschappelijke verwarmings en verlich- tings-toestellen in staat gesteld worden tot eene aanmerkelijke besparing van kosten voor licht en brandstoffen. Ten tweede zal er worden gesproken over de middelen om op de mee9t gepaste wijze eene vermindering van het aantal werkuren te verkrijgen. In de derde plaats zal er worden onderzocht hoe men op de beste wijze voortaan het hoofd zal kunnen bieden aan de concurentie waarmede de particuliere industrie heeft te kampen door de werkinrigtingen die het gouvernement in de gevangenissen heeft ingesteld. Eindelijk zal o. a. ook in overweging worden genomen in hoeverre er mogelijkheid be staat tot de oprigting eener credietbank ten behoeve der wer kende klassen. Aangaande de beweging te Wilna verneemt men nader het volgende: Tot herinnering aan de vereeniging van Polen met Litthauen had men de dochter eens boekverkoopers als Koningin Hedwig gekostumeerd en haar hoofd met een Poolscbe kroon versierd, in welk gewaad zij, door eene opgewonden menigte omgevennaar de plaats gevoerd werd waar Kornarski eenige jaren geleden de doodstraf onderging. De directeur der politie maakte zoowel het meisje als de menigte op de dwaasheid

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2