Buitenlandsch Nieuws. Evang. Luth. Gemeente te 's Hage een drietal geformeerd, ten einde te voorzien in de vacature, ontstaan door het emeri taat verleend aan den WelEerw. heer Ds. Kramer; dat drietal bestond uit de WelEerw. heeren Ds. J. P. G. Westhof, te Middelburg, J. W. T. Lublink Weddik, te Utrecht en H. Heijen, te Leiden waaruit dadelijk .is beroepen tot herder en leeraar bij die gem. de Wel-Eerw. heer Ds. J. P. G. Westhof, pred. te Middelburg. i Beroepen tot pred. bij de Chr. Afgesch. gemeente te Stads-Kanaal (Groningen) Ds. Diemer, thans te Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij gelegenheid der kermis aan den Morsch, onder Oegstgeest, had aldaar gisteren voor de herberg van W. van Abswoude een ringrijderij plaats waaraan negen liefhebbers deel namen. De prijs werd behaald door Juffermans van Oegstgeest en de premie door van Egmond van Bijnsburg. Het getal nieuwsgierigen was grooter dan men gedacht had: er waren betrekkelijk veel menschen opgekomen. Woensdag had op de zwem-inrigting #Bijnzicht" bij Leiden een wedstrijd plaats tusschen jongelieden beneden de 18 jaar. Hoewel het weer zich zeer ongunstig liet aanzien, veranderde het tegen half twee uur in een heerlijken najaarsmid dag en kon de wedstrijd een aanvang nemen. 18 jongelieden dongen naar verschillende prijzen en premien, aangeschaft uit de vrijwillige bijdragen van sommige leden. Er werd zeer goed gezwommen en soms was de overwinning zeer dubieus. Een vrij talrijk publiek woonde dit feest bijhetwelk zich dan ook weder bij deze gelegenheid overtuigen kon van den ijver en de voortdurende werkzaamheid van den bekwamen ondernemer. Aanstaande jaar zal, naar wij vernemen, bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan der inrigting weder een groote wedstrijd worden gehouden. De heer Mr. H. C. Huyser heeft zijn ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad van Leidenen zijn eervol ont slag gevraagd als Kegent van het H. Geest of arme Wees- en Kinderhuis. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 57°, te 10 uur 55°. - Donderdag morgen te 6 uur 57°, te 8 uur 60', te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 65°, te 4 uur 63°. Dr. Grimaldi uit Napels heeft in den jongsten tijd te Londen eenen draaijenden stoomketel opgerigt, die, van een cylindervormige gedaantehalfkogelvormige einden heeften op twee holle tappen rust, die doorboord zijnwaardoor de stoomuitlatings-buis en de voedingswaterbuis doorloopen. Daar gelaten nu, dat de ketelwanden hierdoor gelijkmatig verhit, en zelfs bij lagen waterstand niet gloeijend kunnen worden en het aanslaan van den zoogenaamden ketelsteen verminderen wordt daardoor ook langs de geheele oppervlakte van den ketel stoom voortgebragtterwijl anders alleen de ruimte boven den gewoonlijken waterstandtot het vormen van den stoom dient. De besparing aan ketelruimte en brandstof is daardoor zeer aanzienlijk, terwijl, van de kracht, die tot het in beweging brengen van den ketel vereischt wordt, naauwelijks sprake kan zijn. In Venetie heeft de politie de namen opgeteekend van de dameswelke een lijkmis ter eere van Cavour hadden bij gewoond. Zij werden tot een geldboete of anders tot gevan genisstraf veroordeeld. Daar niemand betaalde, maakte men begin met de arrestatien. Twee dames uit den voornamen stand werden gevangen genomen en met liederlijke vrouws personen in een hok opgesloten. Men is er benieuwd naar, of deze maatregel tot alle veroordeelde dames zal worden uitgestrekt. Het heeft te Turin eenig opzien gemaakt, dat de Ko ning op zijn reis naar Florence door de heeren Farini en Minghetti vergezeld wordt. Kicasoli reist in gezelschap van zijn geheimschrijver Bianchi en den heer Artoni, die kabi netschef bij het departement van Buitenl. Zaken is. Ten stel ligste verzekert men, dat de Minister-president al zijn aan dacht op de Bomeinsche kwestie gevestigd houdt. Zijn voornemenom nieuwe voorstellen te Bome te doenstaat vast. Men is te Turin thans veel geruster in den laatsten tijd; de gunstige tijdingen uit Napels maken er een goeden indruk. Het besluit van den Croatischen landdag betreffende het lager onderwijs houdt in, dat het onderrigt van de Duit- sche taal en letterkunde op de scholen facultatief zal zijn, maar dat het aanleeren der Slavonische landtaal, van het tee kenen en^van de gymnastiek verpligtend zal zijn. De Magdenb. Zeit. bespreekt in een uitvoerig artikel het zonderlinge feit, dat een zoo groot aantal personen zich tot den Koning van Pruissen heeft gewend met het verzoekom ter gele genheid zijner krooning in den adelstand te worden verheven. #Er behoort," zegt dat blad, *een bijzondere moed toe, om voor zich de onderscheiding te vragen. Een diploma door den Ko ning onderteekend schenkt iemand, zelfs den meest onbedui- denden man, een praedicaat en een adellijk wapen; deze noemt zich dan een edelman, maar de echte, de ware onder scheiding, die van een edel man te zijn, bezit hij nog in geenen deeleen hiernaar is het dat ieders streven behoort gerigt te zijn. De groote dichter Goethe was insgelijks van adel, maar wie noemt hem ooit von Goethe? Er is een adel, welke geen titel schenktmaar zich door daden kenmerkt. Heefl men zich dien adel verworven en geeft de Koning aan diegenen nog een nieuwe onderscheiding, dan zal zij werkelijk ter eere strekken van hem, die haar heeft verkregen. Wij willen hopen, dat de duizenden personen, hakende naar eer en grootheid, deze les ter harte nemenhun aanzoek intrekken en den tijd afwach ten waarop zij door hun daden het recht hebben verworven om een dergelijke onderscheiding te erlangen zonder er om te vragen." Het liberale, te Antwerpen uitkomende handels-orgaan drukt den wensch uitdat een einde zal worden gemaakt aan de Septemberfeestenop den voet ten minstewaarop zij tot dusver jaarlijks sedert 1831 worden gevierd. Het genoemds blad wil geenszins te kennen gevendat Belgie moet ophou den] feestelijk de tijden te herdenken, waarop het met opoffe ring van goed en bloed, zich onafhankelijk heeft gemaakt, maar meentdat thans nu Belgie en Nederland hecht aan elkander verbonden zijn door dagelijks sterker wordende ban den van vriendschap en eenheidalle scherpe uitdrukkingen moeten worden vermedenen vooral een einde moet komen aan hatelijke uitvallen tegen het Huis van Oranje. Volgens het Antwerpsche handelsorgaan is het noodigdat een lied worde afgeschaft, waarin voorkomt, dat de Oranje-vrucht aan den stam van den vrijheidsboom moet worden gemitrailleerd; welk lied i3 ontstaan te midden van den kruiddamp, en zijn rechtvaardiging kan vinden in oogenblikkelijke opgewondenheid, maar door het verloop der tijden bespottelijk is geworden. De afschaffing van dat liedte weten het bekende Belgische volks lied, la Brabanqonne, is, naar de overtuiging van het ge noemde dagbladeen onmogelijkheidzoolang de September feesten in stand blijven. Hetzelfde orgaan meent de stellige verzekering te kunnen gevendat het Belgische Ministerie zich niet voor de volks vertegenwoordiging zal vertoonendan voorzien van de Ko ninklijke volmagt tot het mededeelen der erkenning van hel Italiaansche Koningrijk door de Belgische regering. Naar men meldt, zijn aan eenige hoofd-officieren en ook aan officieren van lageren rang, tot het Fransche leger be- hoorendevoorslagen gedaan om dienst te nemen in het bonds- leger der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Sommigen is zelfs een bedrag van 6000 fr. aangeboden tot bestrijding der onkosten van verplaatsing en verder een tractement van 20,000 fr. gedurende ettelijke jaren. Aanvankelijk is het gouvernement niet ongezind geweest om aan die officieren verlof te geven tot den overgang, maar sedert Zaturdag jl. heeft de Minister van oorlog aan de belanghebbenden medegedeeld datop den bepaalden last des Keizers, alle aanvragen van dien aard moe ten worden van de hand gewezen. Eenige dagen geleden is te Londen een Italiaansch raads heer en advocaat-generaal van Turinde ridder Viglioniin het huwelijk getreden met een Engelsche weduwemrs. Crowley.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2