Buitenlandsch Nieuws. kantongerecht te Oldeberkooptot rechter-plaatsv. in de arr.- rechtb. te EindhovenMr. J. F. Coolen adv. te Berchem en tot plaatsverv.-kantonr. te Onderdendam, Mr. J. B. van Roijenadvocaat aldaar. Naar men verneemt zullen HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zich aanstaanden "Vrijdag uit de residentie naar Luxemburg begeven. HH. KK. HH. zullen zich twee dagen te Keulen ophoudenten einde de tentoonstelling aldaar te bezigtigen. Daarna zullen HD. een bezoek bij Z. M. den Koning van Pruissen brengen en zich vervolgens naar Luxem burg begeven alwaar HD. waarschijnlijk in den avond van aanstaanden Maandag zullen aankomen. Zij zijn voornemens aldaar eenigen tijd te verblijven. Vóór het einde van het jaar worden HH. KK. HH. in de residentie terug verwacht. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrij dag den 20 dezer geen plaats hebben. Uit Delft wordt gemeld, dat het besluit tot reorgani satie der academie door den Koning geteekend is. In de hoofdzaak behelst het meer uitbreiding voor het onderwijs op het gebied van handel en industrie en worden tot voldoe ning aan het admissie-examen meer kundigheden vereischt. Met die reorganisatie, waarbij zooveel mogelijk vrijheid aan de studerende jongelingschap wordt gelaten, zal nu voorgoed een einde gemaakt worden aan alle onzekerheid omtrent het voortdurend bestaan der Delftsche schoolwaaraan zooveel belangen verbonden zijn. Door het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland isin plaats van wijlen den heer van de Wateringbenoemd tot Deurwaarder, bij de arrond.-regtb. te 's Gravenhage de heer H. P. Annokee. De drie bataillons en de muzijk van het reg. grenadiers en jagers zijn Dingsdag middag uit het kamp te Milligen in de residentie teruggekeerd onder kommando van den kolonel van Hoeij Schilthause, kommandant van gemeld korps. Die troepen hebben moeten marcheren van Botterdam naar de residentie. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding van de le verantie der fourrages voor de artilleriezijn de navolgende inschrijvers opgekomen, als: van der Steen te 's Hertogen bosch voor 30 cents de haver, 15 cents het stroo en 93 cents het hooiJ. van Haeften te Sliedrecht24 cents de haver, 12 cents het stroo en 89{ cents het hooi; H. van Cazant te Leiden, 30 cents de haver, 22 cents het stroo en 95 cents het hooi en P. van Beek te Leiden30 cents de haver, 20 cents het stroo en 90 cents het hooi. Verscheidene stoombooten en zeilvaartuigen hebben voor Nijmegen en omstreken voor anker moeten gaandoor den lagen waterstand der rivier de Waal. De communicatie per stoomboot naar boven en benedenwaarts zoomede naar Lim burg is gestremdzoodat alle reizende militairen door het plaatselijk kommandement te voet of per as naar hun bestem ming worden gedirigeerd. Maandag morgen werd te Gouda uit de haven opge haald het lijk van den lsten luitenant Grubé, in garnizoen aldaar, die in den vroegen morgen door een noodlottig toe val in het water was gevallen. De overledene laat een weduwe in zwangeren toestand, en een nog zeer jeugdig kindje achter. De directeur eener menagerie, staande op de Amster- damsche kermis, is in de vorige week door een beer, in wiens hok hij gegaan wasom kunsten te makenin de kin gebe ten en belangrijk verwondtengevolge waarvan hij naar het gasthuis is vervoerd. Men verneemt, dat de heer M. P. Wijk, tegen wien een vervolging was ingesteld Ier zake der landverhui zers naar San Salvador, buiten vervolging is gesteld. Het verwen van eenige brug- en keerleuningen binnen en buiten Leiden is bij de door HH. Burgemeester enWethou- bers op Maandag gehouden aanbesteding aangenomen door J. P. van Dorp, huisverwer alhier, voor de som van 445 terwijl de aanneming van het maken van een grindweg tusschen de Spanjaardsbrug en het kalkhuisje onder Leiderdorp door D. Volkers te Dordrecht voor de som van 1550 niet is gegund. Maandag namiddag leed de Leidsche Hoogeschool weder een gevoelig verlies. De hoogleeraar T. W. J. Juynboll bezweek onder het geweld eener kortstondige hevige ziektenadat hij dezen zomer de Scheveningsche baden had gebruikt. Als vlij tig en grondig beoefenaar der Oostersche letterkunde bewees hij der wetenschap belangrijke diensten en wordt zijn dood op 60jarigen leeftijd innig betreurd. Uit hoofde van het vergevorderde jaargetijde en de vroeg invallende duisternis hebben de veertien daagsche muziekale uitvoeringen op het plantsoen tusschen de Hoogewoerds- en Koepoorten opgehouden. Het muziekkorps der Leidsche Schut terij heeft eenige malen de wandelingen op het plantsoen ver aangenaamd en heeft aanspraak op den dank van het Leidsche publiek voor de wijze, waarop het telkens een keur van mu ziekstukken uitvoerde. Commissarissen voor de muziek ver dienen nevens den kapelmeester van Pijpenlof voor de zorgdie zij aan de muziekale oefeningen van dit korps bestedenen de ingezetenen zouden zeker het besluit der Begering toejuichen, om door een ruimere geldelijke onder steuning uit de gemeentekas dat korps in staat te stellen op zulk een doeltreffende wijze het genoegen en den smaak dei- ingezetenen te bevorderen. Nu zoo luttel voor het houden van opeubare vermakelijkheden wordt besteedzou men ze ker gaarne zien, dat tot dit einde meer onbekrompen het noodige werd beschikbaar gesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 53°. - Dingsdag morgen te 6 uur 54°, te 8 uur 59°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 2 uur 61°, te 4 uur 57°. Naar luid van berigten uit Romeis de Paus van gevoe len veranderd ten aanzien van Keizer Napoleon en denkt thans zeer gunstig over hem. De terugroeping yan den heer de Gra,- mont bevalt den Heiligen Vader uitermate; want deze diplo maat had zich beroemddat hij na zijn terugkomst uit Frankrijk den kardinaal Antonslli wel den voet zou ligt en. Koning Victor Emanuel heeft Zondag de algemeene Tta- liaansche tentoonstelling van nijverheid te Florence geopend. Hij heeft zich daarheen begeven met den Prins de Carignan. De stoet was luisterrijk; de Koning werd met geestdrift be groet. De markies Ridolfi, president der commissie voor de tentoonstelling, heeft een aanspraak gehouden. De Koning heeft daarop geantwoord en zijn tevredenheid betuigd, dat hij de eerste tentoonstelling opende, welke plaats heeft in de baker mat der kunsten en wetenschappen. Zijn voornaamste zorg is om de eenheid van Italië te bevestigen en zijn voorspoed en bloei te ontwikkelen. Hij zegt der commissie dank voor hare zorgen aan de tentoonstelling besteed. De Koning zeide, dat het groote nationale werk nog niet is volbragt, maar hij ter dezer gelegenheid Italië een plegtige gelofte had hernieuwd; door geheel daarbij te zijn vertegenwoordigd, heeft de Itali- aansche natie het bewijs geleverd, dat zij een vereenigde natie wil zijn. De Koning heeft het paleis van nijverheid verlaten te midden van de luide toejuichingen eener tallooze menigte. Men spreekt, zonder daaromtrent in bijzonderheden te treden van moeijelijkhedendie tusschen Frankrijk en Belgie zouden gerezen zijn en die zich zouden openbaren in de ver andering van het personeel der gezanten bij de beide hoven geaccrediteerd. De heer Firmin Rogier zou naar Brussel terug geroepen en de heer de Talleyrand als Fransch gezant aldaar vervangen worden. Belgie, zoo zegt men althans, zou zijn er kenning van het Koningrijk Italië nog uitstellen uit ontzag voor eenige van de Mogendheden, die vertegenwoordigd waren bij de conferentie van Londenwaaruit het Koningrijk Belgie is voortgekomen. Uit Twiekenham verneemt men, dat hertog de Guize, tweede zoon van den hertog van Aumale, Zondag 8 Septem ber, bij een val van het paard, den rechterarm heeft gebroken. Men verwacht een spoedige en volkomen genezing. Uit Natal in Zuid-Afrika, verneemt men, dat daar nog voortdurend gebrek aan ambachtslieden iskleedermakers

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2