N°. 480. Woensdag 18 September. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Vacantle. Ingezonden LEIDSCH DAGBLAD. t De«e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraatr's morgens te7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'iavonds te 8 u. 16 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9it unr; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cta^ Bij gelegenheid der beraadslagingen over het wetsontwerp nopens de nieuwe rechterlijke inrigting kwam een onderwerp ter sprake, dat niet enkel toepasselijk is op de leden der rech terlijke magt, maar ook een ruimer strekking heeft, namelijk de vacantiën. We bedoelen niet den gewonen tijd van schorsing van het lagermiddelbaar en hooger onderwijs gedurende de jaarlijks terugkeerende godsdienstige feestdagen. jDe boog kan niet altijd gespannen zijn en 't is noodig dat zijdie dagelijks als kind en jongeling ingespannen zijneen tijd van rust of verpozing hebben- terwijl we den onderwijzer, docent of hoogleeraar evenzeer tot verfrissching van hun geest een tijd van uitspanning gunnen, 't Algemeen belang lijdt daardoor in geenen deele; - integendeel 't wordt er door bevorderd als, na «enigen tijd van uitspanning, de geest nieuwe krachten heeft verzameld. Men is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal van een ander gevoelen met betrekking tot de vacantiën der rechtscol- legien, want met een zeer aanzienlijke meerderheid van stem men zijn zij afgeschaft. Onder de tegenstanders der afschaf fing behoorden natuurlijk zijdie er persoonlijk belang bij had den, dat ze bleven bestaan. De voorstanders der afschaffing spraken van hun ondervinding, hoe nadeelig de vacantie werkt en hoe zij leidt tot hernieuwd uitstellen en rekken van pro cedures - het algemeen belang levert geen argument voor de vacantiewant noch de leden van den Baad van Statenoch die der Gedeputeerde Staten hebben vacantie en de leden der Staten-Generaal nemen geen vacantie, maar gaan naar huisals er geen werk meer is. - De Minister van Justitie was wel degelijk voor de afschaffing van de vacantie en wel in het publiek belang. Dat belang eischt, dat er spoedig recht gesproken worde en daarom ook het onderscheid niet aange nomen wordedat er gemaakt wordt tusschen processen, die haast hebben en die geen haast hebben. Elke uitspraak van recht heeft haast en, wat betreft het overbrengen naar de kamer an vacantie van zaken, die haast hebbendie kamer oordeelt zelf, of zij spoedvereischende zijn en is dus rechter in hare eigene zaak, "Hoe oud of aloud de vacantie dan ook zij, zij is ea blijft een nadeelige stremming van het recht." Met 52 tegen 12 stemmen is een poging tot behoud der vacantie voor de rechterlijke magt afgewezen. Niet onder den naam van vacantiemaar in het wezen der zaak daarmede toch op een lijn te stellen, kunnen dejaarlijk- sche uitstapjes van predikanten worden beschouwd. In den zomertijd schijnen de preekbriefjes dan eens het voorkomen te hebben of de gemeente door rondreizende predikers wordt bediend, dan weder, alsof het getal herders en leeraars i« getierceerd en de preekbeurten zijn gebragt in verhouding tot den last, die elke dorpspredikant torscht. 't Is waar, de ge meente krijgt haar maat en vaak schijnt het warme saizoen minder bezwaar te geven tot verdubbeling van den kanselar beid. Maar de zieken en de catechizanten en het herderlijk bezoek, zouden die niet veel, wat ook tot het publiek belang behoort, er door lijden Wat de leden der rechterlijke magt niet wordt gegund, ook het nemen van een zesweeksch verlof kan liet meer worden toegelaten bij hendie zich gaarne dienaars noemen van Hemdie nacht en dag arbeidde en al tijd waarschuwde voor den nacht, waarin niemand werken zal. 't Is waar, - wat voor de leeken een rustdag is, eischt voor den leeraar een niet algemeen erkende inspanningmaar de overige zes dagen vergoeden die zware taak. De pastoors heb ben het moeijelijker, wegens de dagelijksche diensten die van hen gevorderd worden en moeten in de ijverige toewijding van hun leven aan de zaak der godsdiensteen vergoeding vin den voor de genoegens van het huisselijk verkeer, die zij niet gelijk anderen kunnen genieten.Gaarne gunnen we ieder een verpozing van den arbeid- daarvoor is den eersten dag der week ingesteld en bestemd. Dat beginsel mag wel steun vin den niet enkel in de preekenmaar ook in het voorbeeld van de leeraars eu voorgangers van het volk. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te HkfcfefoopêïTj^. Jhr. Mr. G. van Suchtelen van de Haeregriffier bij "het |v -23

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1