Buitenlandsch Nieuws. verband. Zoo leven allen in hoop voor de toekomst en het tegenwoordige biedt weinig aan dat belangstelling wekt. "Voor sommigen werd de eentoonigheid een wijle afgewis seld door het eerste examen der leerlingen van het gymna sium Willem III. Was de verwachting niet groot, mogt zij na zoo kort bestaan niet groot zijnzij is dan ook niet overtroffenmaar men vertrouwtdat de geachte directie krachtig zal handelen wanneer naast het goede element in het onderwijzers-personeel ook een onbruikbaar bestanddeel mogt zijn ingeslopen. Overigens werd de eenzelvige rust der hoofdplaats door niets geschokt dan door eene ligte aardschudding, volgens de waarneming, van een fijngevoelig berigtgever in de Java-Bode vertikaal -bevonden, en die zich, maar in wat heviger mate, in het Bantamsche als horizontaal heeft doen kenneneen zeldzaam natuurverschijnsel voor Batavia, dat even als de aanhoudende zware regens bewijs is van den abnormalen toestand" van Java ten minste gedurende deze drooge mousson. De regens doen natuurlijk veel schade aan den arbeid op de suikerfabriekenen niet minder aan de tweede gewas sen, hetgeen vooral de pogingen der door den watersnood geteisterdenom door aanplanting daarvan de toenemende schaarschte der levensmiddelen te verligten voor een groot deel verijdelt. 'Van de buiten-bezittingen valt alleen mede te deelen dat het meer en meer aan den dag komt, hoe treurig de za ken staan in Banjermassing. Van de mislukte expeditie van den majoor Schuak tegen Antassarie zijn uit particuliere be- rigten allerbedroevendste bijzonderheden bekend geworden. Van de 90 man is de helft gesneuveld of gewond. Op den zwaren terugtogt hebben de overgeblevene manschappen de twee laat ste dagen volslagen gebrek gehad aan voedsel. Men weet, dat de oorzaak van dit ongeval in geenen deele is te wijten aan den braven, maar rampspoedigen aanvoerder en zijne dapperen maar alleen aan het wegblijven van de hulp, door de hoofden van Koetei en Kecompay toegezegd. De officieele courant heeft van dien rampspoedigen togt bijna niets medegedeeld, en zoekt de goede gemeente gerust te stellen door het berigt dat de Sultan (van Koetei) zich onmiddelijk bereid verklaard heeft tot het ondernemen van een tweeden togt in de eerste helft van Augustus," zoodat men weder steun zoekt in 'ijdele toe zeggingen die de vorige expeditie zoo duur zijn te staan ge komen toezeggingen van eene zijdedie hoogstwaarschijnlijk meer de partij onzer vijanden kiest dan de onze. De particu liere berigten verraden ondanks de volharding der troepen een geest van mismoedigheiddie bij zulke bittere teleurstel ling in het einde zelfs den bestgezinde moet vervullen. Verder schijnen de berigten het hierover eens te zijn, dat de groote fout bestaat in de versnipperingen der manschappen tot het bezetten van op zichzelf staande postenwaardoor geen mo biel leger kan worden gevormd, dat ten allen tijde oogenblik- kelijk gereed is uit te trekken." Tot subst. officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang is benoemd Mr. E. J. L. de Sturler; tot lid van het collegie van curatoren van het gymnasium '.Willem III Dr. J. A. C. Oudemans. Uit Curasao wordt in een particulieren brief 't vol gende gemeld: Omstreeks 9 ure in den achtermiddag werd een oorlogsstoomschip geseindvlag onbekend. Met den donker werd echter het sein ingenomendoch om half 8 ure werd er van dat schipdat voor de haven lageen schot gelost om den loods. Deze ging naar buiten; maar behalve dat geen vaartuig onder vreemde vlag na zonsondergang mag binnen komen, zoo durfde de loods, ofschoon de kapitein verklaarde haverij te hebben en gebrek aan steenkolenhem daarom vooral niet binnenbrengen omdat hij de vlag voerde van de Amerikaansche Staten in oorlog met die van het Noor den. Die vlag is de gewone Amerikaansche, doch nu niet met een breede witte streep in het midden. De loods deed dade lijk rapport bij den Gouverneur en deze riep tegen den vol genden morgen te 8 ure den kolonialen Baad bijeen waarbij ook den Commandant van de zeemagt alhierom te beraad slagen. Het besluit wasdat het schip moest binnenkomen dak dan ook naar het schottegat doorstoomdeer acht da gen gebleven is, zijn schade aan raas hersteld en steenkolen heeft ingenomendaarna is vertrokken en zooals de Curaqao- sche Courant melddereeds twee prijzen gemaakt heeft van Noord-Amerikaansche schepen die naar een der ha vens van Venezuela moesten. De naam van het schip is Sumter. Er is ook nog een matroos gedeserteerd van dat schip, die, van Demerary, afkomstig, geprest was. Men had wel vermoedendat het een kaperschip washet was sterk be mand doch voerde weinig stukken. Er is niet gesalueerd. 1 Ondertusschen krijgen we hier gebrek aan provianddaar de drie of vier schependie gewoonlijk tusschen New-York ea deze haven maar onder Amerikaansche vlag varenniet ko men opdagenbevreesd zeker zooals zij zijn om op de vaart genomen te worden, 't Wordt hier dus alles schreeuwend duur; rijst b. v. 50 centen het pond boter 1.50aardappelen zijn niet te verkrijgen. Het brood van 15 centen werd Zaturdag in de Courant al bepaald 12 oneen te moeten wegenau- ders is het 18 20 tot zelfs 24 oneen. De maïs stijgt nog gedurig in prijs. Het weder houdt zich vrij goed, van tijd tot tijd goede regen- buijendie land en boom en struik groen houden. Hier en daar is reeds geplant. Een zware plasregen of liever wolk breuk heeft vóór drie weken het eiland Sint-Martin onder water gezet, al de zoutpannen doen volloopen en de daartoe benoo- digde werken en afdammingen vernield. Groote schade voor de Inlandsche zoutpanpachters en de particulieren. Op vier na zijn al de provinciën van Venezuela door het tegenwoordig Gouvernement in staat van beleg verklaard maar amnestie aangeboden aan allen, die in het legertje van het Gouvernement willen dienst nemen. De legers, die elkander daar bestrijden, bestaan uit 200500 man, zeer Mecht ge wapend en gekleeden de taktiek isals een grooter leger van een man of wat eenige stad wil bezettendat de bezet ting uittrekttot dat de overmagt weder vertrokken isen dan rukt zij weder binnen. Ondertusschen verarmt het land schrikkelijk en, daar te voren van Venezuela hier veel werd ingevoerd, blijft dat nog grootendeels weg, daar de meesten aan den arbeid onttrokken wordenof hun door den vijand wordt ontroofdwat zij hebben geplant en geoogst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 54°. - Zondag morgen te (5 uur 55°, te 8 uur 57°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 2 uur 63°, te 5 uur 60°, te 8 uur 58°, te 10 uur 56°. Heden Maandag morgen te 6 uur 55°, te 8 uur 56°, te 12 uur 58°, 's namiddags te 2 uur 57° en te 4 uur 57°. Als reden waarom de reis van Koning Victor Ema nuel naar Florence niet Vrijdag maar Zaturdag plaats had, wordt opgegeven, dat men den Koniug daartoe heeft overge haald, omdat de 13de een Vrijdag was, een noodlottige dag en een noodlottig getal (13). Z. M. heeft over die redenen geglimlacht, maar moest desniettemin aan den aandrang tot wijziging van zijn plan toegeven. De St. Pieterspenning heeft in het geheel 34 millioen francs opgebragt. De manoeuvres der Pruissische troepen in de Rijnpro vinciën zullen tot den 19 October duren; den 20sten zullen al de Ministers onder het voorzitterschap des Konings te Co- blentz een zitting houden. Z. M. heeft de uitnoodiging der steden Keulen en Dusseldorp tot bijwoning der feesten, die aldaar te zijner eere zullen plaats hebbenaangenomen. De gisting in Hongarije begint eenigzins te bedaren en de denkwijs voor Oostenrijk wordt iets gunstiger. Tot de stemming draagt vooral bijdat de handel gestremd is en het crediet meer en meer daalt. Er schijnt zich een groote partij te vormendie een verzoening met de regering wenscht. De berigten uit Polen luiden sedert eenige dagen iets beter. Graaf Lambert heeft de noodige maatregelen genomen, om zooveel mogelijk gevolg te geven aan de beloften be treffende noodzakelijke hervormingen. Men hoort dan ook niet meer van demonstration op de straat. In de vorige week werd in een duitsche stad een huwelijk

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2