N°. 479. Dingsdag 17 September A°. 1861'. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noia- uiers Vijf Cents. Prijs dér Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Ctj. Geboorte-, hu- welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 C'ts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 9 w. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen Sn.; van Amsterdam (Beerebijt) Baar Leiden Maandag 's middags 2» u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7 u. 30 na., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m.. '«avonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegriaf, Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van stn. 7 u. 30 m.—10 ti. av, fittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag ta 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. ÜLautcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vnn 9—2 our. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. beeft benoemd tot burgem. der gemeente Ilpen- dam J. Stuurman; tot lsten luit. bij het 4de reg. drag., den 2deo luit. Jhr. G. W. van der Doesen tot ridm. 3de kl. bij het 5de reg. drag., den lsten luit. aaj. C. L. Hermsenvan het 3de regement. Z. M. heeft den lsten luit. J. A. Sodenkampvan het lste reg. inf. uit de militaire dienst ontslagen. Bij het 3de bat. van het reg. gren. en jagers is be noemd tot Adjudant de lste luit. Jonkheer van Spengler van dat bat. Heden had de plegtige opening van de vergadering der Staten-Generaal door Z. M. den Koning plaats. Reeds heden middag hebben wij de door Z. M. uitgesproken troonrede in een buitengewoon nommer aan onze geabonneerden medegedeeld. Morgen (Dingsdag) zullen de beide Kamers der Staten- Generaal hare eerste zittingen houden ten einde bare voor- loopige werkzaamheden aantevangen. De Tweede Kamer zal de lijst van drie kandidaten voor het voorzitterschap der ver gadering gedurende het tegenwoordig zittingjaar opmaken. De Minister van Koloniën heeft een oproeping gedaan ter vervulling der betrekking van fabriek- en magazijnmeester voor de dienst der Nederl. bezittingen ter kust van Guinea bij een vergelijkend practikaal examenwaartoe men zich bij gezegeld request aan het dep. van Koloniën kan wenden. In de algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van Landbouw, op Vrijdag 11. te Alkmaar, is besloten de 16de vergadering in September 1862 te 's Gravenhage te houden, waartoe het hoofdbestuur had geadviseerd op de ingekomen verzoeken der gemeentebesturen en de afdeelingen van Leiden en s Gravenhage. Tot lid van het hoofdbestuur is benoemd de heer J. D. Viruly, te Voorburg. Bij monde van den heer Snellenafgevaardigde van Leidenis een zeer belangrijk rap port uitgebragt, betreffende de vraag, in hoeverre de vruchten der maatschappij dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het landbouwkundig onderwijs, over welk rapport in de volgende algemeene vergadering zal worden beraadslaagd. De collegien aan de Theologische school te Kampen zijn weder begonnen; het getal studenten bedraagt 44, en was met 12 vermeerderd. Men verwacht, dat nog eenige jongelie den zich eerstdaags zullen laten inschrijven. De molenaar H. LeeuwenburghZaturdag avond langs 't plantsoen huiswaarts keerendehad het ongeluk te struik e- len en in de Singelgracht te vallen en te verdrinken. Wij lezen in een binnenlandsch blad het volgende: Ons is ter inzage geworden: "Langs den Khijn." Een reisboeksken van J. J. L. ten Kate 2de druk. Te Leiden bij A. W. Sythoft', 1861. 't Geheel bestaat uit Rbijn-herinnerin- ^genKhijn-legendenRhijn-liederen. Is het den schrijver om lauweren te doen We nemen daartoe over, wat hij in den laatsten volzin van zijn woord »Aan den lezer' zelf zegtdaar leest men: "Als de lof, dien een Auteur inoogst, in omge keerde verhouding staat tot de aanspraak die hij er op maakt zullen er zelden meer lauweren geraapt worden dan door Schrijver dezes." Wat dunkt u, lezer! van den bescheiden Auteur? Zoo hoort men 't niet dikwijls; daar is zelfs geen zweem van aanspraak op lof. Of het hem evenwel niet ten deel zal vallen? Niet ten deel zal vallen in ruimte mate? Antwoord zeiven maar. En of de Uitgever den dank zal ont vangen, voor zulk eeoe uitvoering? Antwoord zei ven maar. En of ge bijna ooit keuriger platen hebt aaugetroffen? Ant woord zeiven maar. Als dweepen geoorloofd is, dan zouden we baast zeggen: wij dweepen met bet werk. En als 't niet geoorloofd is, dan vreezen we toch, dat ge (bij kennis making) tot dezelfde zonde zult vervallen. Aan het algemeen overzigt van bet Bataviaasch Han delsblad ontleenen wij het volgende: Van de hoofdplaats Batavia valt weinig meer mede t« deelen dan dat men er veel verwacht. Allen, van den grootsten tot den kleinsten, verwachten per komende mail het berigt der benoeming van een nieuwen Gonverueur-Generaalde kunst minnaars verwachten eiken dag de opera-troep uit Mauritius, de avondwandelaars door Batavia's stik donkere straten ver wachten met primo Januarij gazlicht, de geheele gemeente verwacht de handelingen van het nieuwe Ministerie, waaron der vooral de dagbladen de drukperswet en voor de toe komst de kleinere ambtenaren verhooging van traclement. Deze laatsten commiezen, onderwijzers, geëmployeerden bij het postwezengriffiers bij de landraden enz. klagen bit ter en met redende groote ambtenaren klagen op hunne beurt over toenemende vermindering van geschikte infcfTeureiT en tusschen beider klagten bestaat een zeer in heyéogloopwid ■o -r.-_

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1