Buitenlandsch Nieuws. De Leidsche Afdeeling der Vereeniging voor fabriek- en bandwerksnijverheid in Nederland hield Donderdag avond in het locaal aan den Burg haar laatste vergadering, bestemd tot plegtige uitreiking der getuigschriften en premiën, toege kend aan de jongelingen N. D. A. Hertman en L. J. Engels, voor de door hen vervaardigde en ingezonden voorwerpenten gevolge van uitgeschreven prijsvragenalsmede tot het behan delen van een voorstel der commissie, zamengesteld uit het bestuur met toevoeging van vijf leden strekkende tot vesti ging eener plaatselijke Vereeniging, ter bevordering van han del en nijverheid. De taak der plegtige uitreiking en der ontwik keling van het voorstel werd vervuld door den rapporteur der Commissie, den heer A. Montague Iz., die in breede en dui delijke trekken de oorzaken der ontbinding van de Leidsche Afdeeling schetstemet warmte de bekroonden bij het uit reiken der prijsbelooningen toesprak en ten slotte de behoefte en het nut, de mogelijkheid en de wenschelijkheid der vesti ging eener nieuwe vereeniging aanwees bij een schets van het doel en de middelenwaartoe en waardoor zij zich aanprees en aanbeval in de medewerking en ondersteuning van vele belanghebbende en belangstellende stadgenooten. De vergade ring vereenigde zich daarop met het voorstel en, al de tegen woordig zijnde leden zich tot de aanvaarding van het lid maatschap bereid verklaard hebbende, kwam de vereeniging voorloopig tot stand terwijl het bestuur der ontbonden Leidsche afdeeling, in afwachting eener nadere regeling, zal belast blijven met die taak, tot dat de wet zal zijn vastgesteld, waarvan het ontwerpen is opgedragen aan een commissie, bestaande uit de heeren Montagnevan HeukelomHoltz Schaap en Nieuwveen. De vergadering besloot vervolgens, om voortdurend vier jongelingen van gunstigen aanleg voor reke ning der Vereeniging te doen gebruik maken van het onder wijs op de scholen van het genootschap M. S. G., terwijl het be stuur zich heeft belast met de afwezige leden tot de aan vaarding van het lidmaatschap uittenoodigen. Woensdag 11. hield de jongelingsvereeniging te dezer stede haar zevende jaarlijksche vergadering. Men begon met het zingen van Ps. XXV: 3 en 4. Na een korte welkomstgroet, door den president uitgesproken, ging Ds. van Kijn van Wassenaar voor in het gebed. Daarna las de president den 19den psalm en hield een korte redewaarin hij onder anderen het karakter en het doel der Vereeniging schetste. Na het uitbrengen der versla gen door den secretaris en den penningmeester, zong men het eerste vers van het twaalfde der Evangelische gezangen. De afgevaardigde van de Utrechtsche jongelingsvereeniging wekte op tot een vlijtige beoefening van den zang, daar dit een zeer goed middel is om de belangstelling in een jongelings vereeniging te doen toenemen. De afgevaardigde van de ver eeniging te 's Gravenhage sprak van de liefde, als zoo bijzon der te huis behoorende in een jongelingsvereeniging. Een van de leden der Wassenaarsche vereeniging sprak over het nut eener jongelingsvereeniging op geestelijk gebied. Een ander droeg een dichtstukje voor, waarin de mensch werd voorgesteld als reiziger naar de eeuwigheid. Nu trad Ds. van Rijn als spre ker op. Het onderwerp der rede was: De genade vernietigt niet de natuur, maar herstelt en heiligt de bedorven natuur. Deze stelling werd op een zeer leerzame en recht populaire wijze uitgewerkt; de rede verkreeg vooral een groote frisch- heid door het aanhalen van menige nuttige en leerzame anecdote. Het doel van den eerwaarden spreker was, de jonge lingen optewekken tot een blijmoedigen godsdienstzin te waar schuwen tegen dat heillooze pietismusdat ons de pligten des maatschappelijken levens doet beschouwen als een soort van noodzakelijk kwaad en den frisschen levensgeest in den jonge ling uitdooft. De heer Werst gaf den wensch te kennendat er meer en meer een band van vriendschap mogt komen tusschen de vereeniging van Wassenaar en die van Leiden en dat Ds. van Kijn nog menigmaal zijn belangstelling in de zaak der Leidsche Vereeniging mogt doen blijken. Na het zingen van Ps. CXXXIII1 en 3 eindigde men met dankzegging waarin Ds. van Kijn voorging. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 52°. Heden Vrijdag 's morgens te 6 uur 48", te 8 uur 56°, te 12 uur 69°, des namiddags te 2 uur 70°, en te 4 uur 66°. - Te Berlijn en omstrekenhebben zich in de laatste da gen verschillende gevallen van cholera voorgedaan die men toeschrijft aan het gebruik van slechte aardappelen. De lang werpige witte aardappeldie in andere jaren zoo goed was bevat dit jaar volstrekt geen meelstof en wordt, wanneer hij gekookt is gelijk zeep. Men raadt dus voorzichtigheid aan bij het gebruik van aardappelen, omdat zij niet alleen zeer weinig voedsel bevatten maar zelfs hoogst schadelijk voor de gezond heid zijn. Het aantal ambtenaren in HongarijeZevenbergen Croatie en Slavonieten gevolge der jongste gebeurtenissen buiten betrekking geraakt, bedraagt ruim 4000, wier bezoldi ging op 4£ millioen flor. mag geschat worden. Ten einde do schatkist te ontlastenis dezer dagen door den Keizer bepaalt dat diegenen hunner, die gedurende 40 jaren in 's lands dienst zijn geweest, onmiddellijk op pensioen behooren gesteld te worden en de overigen bijj het ontstaan van vacaturen bij uit sluiting zullen gebezigd worden tot het vervullen der openge vallen betrekkingen. Te Ween en heeft zich een weerkundige gevestigd, die een bureau heeft geopendwaar men inlichtingen kan verkrij gen omtrent den vermoedelijken stand van het weer, ten dienste van ondernemers van openbare vermakelijkheden reizigers, wan delaars, enz. Met de orde van den Zwarten Adelaar in brillanten, door den generaal von Willisen den Sultan overgebragt, heeft deze zich ongemeen vereerd betoondals met de eerste on derscheiding van dien aard, hem door een der Europesche Souvereinen bewezen. De generaal is door hem met de orde van de Medjidie eerste klasse beschonken. De Koninklijke Academie van wetenschappen te Chris- tiania vierde in de vorige week het feest van haar 500-jarig bestaan. Te Montoir, in het zuiden van Frankrijk, is een huwelijk gesloten tusschen een weduwnaar en een weduwe. Hij was met 4 vrouwen, zij met 4 mannen gehuwd geweest; de eerste had 14, de andere 11 kinderen. De jonggehuwden bereikten ieder den ouderdom van 55 jarenen op hun bruiloft waren zij van hun 25 kinderen omringd. Naar men berigt wordt er in Frankrijk ernstig aan ge dacht, om het cellulair stelsel in de gevangenissen af te schaffen. Bij de laatst gedane volkstelling is gebleken dat de be volking van het vergroot en thans in 20 arrondissementen en 80 wijken verdeeld Parijs 1,696,000 zielen bedraagt, derhalve 521,634 meer dan die der 12 arrondissementen tijdens de volkstelling in 1856, terwijl in het geheele departement van de Seine het cijfer der bevolking 1,953,000 bedroeg, en dus - in die vijf jaren met 225,581 zielen is vermeerderd. Na negen dagen geduurd te hebben is het rechterlijk on derzoek van den Coroner ter zake van het ongeluk op den Spoorweg van Brigthon ten einde gebragt. De jury beraad slaagde vier uren lang en deed daarna de uitspraakdat de heer Legg, de onderchef bij het station te Brigthon, zich aan manslag heeft schuldig gemaakt, door de eenvoudigste voor schriften der voorzigtigheid te schenden toen hij het vertrek van drie achtereenvolgende treinen met een tusschenruimte van slechts drie of vier minuten toestond tengevolge waarvan hij de personen, op welke het onderzoek heeft plaats gehad, mis dadig heeft gedood." Het onderzoek naar het ongeluk op den spoorweg van Ham- stead is insgelijks in een beschuldiging van manslag tegeu den telegraafbeambte geëindigddie op den dag van dat on geluk met het seinen van de aanwezigheid ddr trein op den spoorweg belast was. De jury heeft de meening geuit, dat de directeuren en administrateuren van den spoorweg zeer te be rispen zijnomdat zij zulke' gewigtige betrekkiugen als die welke genoemde beambte bekleedde niet aan personen van meerder ondervinding hadden toevertrouwd.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2