Buitenlandsch Nieuws. delen regent van het Luthersch Weeshuis te 's Gravenhage. Zijn afsterven wordt zeer betreurd, daar hij algemeen werd geacht. Bij gelegenheid van de op gisteren gehouden promotie en prijsuitdeeling onder de Leerlingen van het Stedelijk Gym nasiumheeft de Rector in zijn voorafspraak gewezen op de noodzakelijkheid van een opterigten School-archiefdat is, de bewaring van de belangrijkste LijstenRegistersTabellen en andere Aanteekeningendie er aangaande de leerlingen en den gang van het onderwijs bij deze inrigting moeten gemaakt worden. Vervolgens werden door den President-Curator de prijzen uitgereikt aan de leerlingendie de meeste vorderingen ge maakt hadden, waarbij een woord van dankbetuiging in ver schillende talen gereciteerd werd door de leerlingen M. T- Goudsmit (Iste kl.), J. J. Snellen van Vollenhoven (2de kl. a.), J. de Breuk (2de kl. 5.), H. M. J. Francken (3de kl. a.), C. H. P. Klaverwijden (4de kl. a.), Seb. v. d. Horst(5de kl), terwijl de leerlingen P. D. Chantepie de la Saussaye en C J. Visser door afwezigheid verhinderd werden die taak te vervullen. Daarna hield de leerling C. W. Kist, die naar de Academie bevorderd werd, een Afscheidsrede, waarin hij het Dut en het genoegen schetste van de beoefening der Geschiedenis waarna hij door den Rector op een hartelijke wijze werd ge luk gewenscht met zijn bevordering. De heden plaats gehad hebbende Valkenburgsche paar denmarkt is druk bezocht geworden. Er waren veel paarden aan de lijn doch de handel was flaauw. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Heden Donderdag 's morgens te 6 uur 55°, te 8 uur 59°, te 12 uur "66°, des namiddags te 2 uur 68°, en te 4 uur 66°. Door eenige Italiaansche bladen is gemeld, dat het Oos- tenrijksche leger in de Venetiaansche provinciën aanzienlijk werd versterkt. La Patrie zegt, dat dit berigt geheel onjuist is. Hetzelfde blad verzekert op grond van een depêche uit Romedat da Fransche posten naar de zijde der Toskaansche grenzen versterkt zijn. In een particuliere depêche uit Petersburg aan la Patrie wordt gezegd, dat de Keizerin van Rusland voornemens is, van Odessa een pelgrimsreis naar Jeruzalem te ondernemen. Prins Labanoff, Russisch gezant te Konstantinopel, zou reeds instructien hebben ontvangen om zich met de Turksche Rege ring te verstaan over het organiseren van een paard en posterij en van escortes op den weg, dien H. M. zou hebbeD afteleggen. De Keizerin zou door een talrijk gevolg vergezeld worden. De Minister van onderwijs, de baron v. Bethmann Holl- weg, te Berlijn heeft den bekenden archeoloog Bötticher de vereerende taak opgedragen om een zeer uitvoerig werk te schrijven over de Acropolis te Athene, en heeft een aanzien lijke som aangewezen tot bestrijding der kosten. Verscheiden archeologen, als de heeren Ernst Curtius, Strack en anderen, zullen zich in het aanstaande voorjaar naar Athene begeven met- het doel, om op de plaats zelve het noodige onderzoek in het werk te stellen. - Zekere graaf Kuno Hahn, een waardig lid der jonker partij, heeft voor eenigen tijd in een uitvoerig voorschrift zijnen bedienden en onderhebbenden bevolen, als zij hem, hun door God gestelden meester, iets te vragen hadden, zich niet dan met witte handschoenen en wit gedast aan hem te vertoonen. Een der bedienden vatte dit naar de letter op, en vertoonde zich dezer dagen voor Mevr. de gravin in Adams kostuum maar met witte handschoenen en met witten das. De dame viel, zooals behoort, in katzwijm en dadelijk veran derde haar 't goddelijk recht voorstaande gemaal zijn voor schrift in dier voege, dat, behalve de witte handschoenen en de witte dasnog een volledig en voegzaam gewaad wordt vereischt. Van het oorspronkelijk voorschrift deelen we, om de curio siteit hier nog het volgende medeNa de inleidingwaarin de graaf zijn dienaren zegtdat hij van God over hen gesteld isen dat op ieder beambte of dienaar, die den daglooner overtreft in beschaving en over de mindere hem ondergeschik ten gesteld isom hen in de vreeze Gods en onderdanige dienstbetrachting voortegaan, de verpligting rust, zijn dienst niet als een vernedering, maar met Christelijke gezindheid als een hoogstgewigtige pligt te beschouwenkomen de vol gende bepalingen: 1°. Wanneer een persoon die in mijn dienst staat, zijn heer iets te melden of zijn bevelen te ontvangen heeft, behoort hij op fatsoenlijke en bescheidene wijze, aan de deur blijvende staan, de handen op den rug te leggen, of indien hij tot het stalpersoneel behoort, de beide armen gelijk de soldaatlangs de zijden uittestrekkenalsdan onder- danigst goeden morgen goeden dag of goeden avond te zeg en daarna zijn boodschap overtebrengen of bevelen te ont vangen en eindelijk bij het heengaanb. v. des avondsmet den groet, onderdanigst goeden nacht, zich te verwijderen. 2°. Een ieder, die mijn brood eet, en in zijn belang iets te verzoeken of voortedragen heeftbehoort met een witten das en handschoenen t,e verschijnen en anders niet. 3°. Op alle familie-verjaardagen,, of op den nieuwjaarsdag moeten de ge- lukwenschers in witte das en witte handschoenende hoogere beambten daarenboven in een wit vest, hunnen heer aanspre ken. 4°. Zoo ook verlang ik dat alle mijne beambten op zon en feestdagen een witten das dragen en ook daarmede voor hunnen heer verschijnen. Op de gewone dagen kunnen zij met mijn vergunning, in hun eenvoudig maar zindelijk werk pak verschijnen. 5°. Wanneer eenig lid mijner familie een in mijn dienst staande persoon ontmoet'', zoo behoort deze, stilstaande en front makende, te groeten. Elke beambte be hoort zijn ondergeschikten tot dezelfde pligtsvervulling met gestrengheid aan te sporen. 6°. Beambtenaan wie ik dienst paarden in gebruik geef, moeten ookstaande en te paard front makende, den voorbijgaanden of rijdenden heer den ge- bruikelijken groet brengen. 7. Indien ikof iemand der mij nen een te paard rijdenden beambte aanspreekzoo behoort hij onverwijld af te stijgen en te voet zijn gebieder te ant woorden te paard zittendevolstrekt niet. De graaf noemt dit alles zeer natuurlijk maar meent toch er aan te moeten herinneren omdat de goede oude Hahnsche zeden verloren gaan. Hij noemt al die zaken hoogst gewigtig voor het Hahnsche gebied, want gaat de eerbied der door God aan hem onderworpen personen verloren dan zou weldra trotsch- heid en hoovaardij het hart zijner dienaren binnensluipen én de getrouwe dienstbetrachtingwaarop de belofte voor dit en een volgend leven rust, ten eenemale veronachtzaamd worden. //Godbesluit de graaf, //die mij tot heer en gebieder heeft gesteld, geve mij de kracht om met gestrengheid voor het behoud van tucht en zeden te wakenalles te Zijner eer." Men schrijft aan den Koning van Zwedenden kleinzoon van Bernadotte, echtgenoot van een Prinses uit het huis van Oranje, het voornemen toe om het werk van Karei XII weder optevatten. En zie hier wat er alsdan zou kunnen ge beuren De Koning van Denemarken zou, daar hij zich niet sterk genoeg gevoelt om de rechtenwelke hij op de Duitsche hertogdommen meent te hebben tegen den Duitschen Bond of liever tegen Pruissente verdedigenafstand doen van den troon ten behoeve van Karei XV die alsdan op zijn hoofd de drie kroonen van ZwedenNoorwegen en De nemarken zou vereenigen. Zweden zou aldus te zijnen voor- deele de Unie van Colmar weder in 't leven roepen. Reeds den 7 dezer is bij Dusseldorp, binnen den tijd van anderhalf uur, door de pioniers de militaire schinbrug over den Rijn daargesteld voor den overtogt van de 13de divisie, welke onmiddellijk daarop is gevolgd, In den nacht van 7 op 8 dezer, ongeveer te half twaalf ure, heeft een botsing plotseling plaats gehad bij het station van Douai aan de vertakking der lijn van Valenciennestus- schen den trein van reizigers, die te vijf ure des morgens te Parijs moet aankomen, en een goederentrein. Vijf reizigers zijn ligt gekwetst gewordenmaar' hebben den togt naar Parijs kunnen voortzetten waar hun de noodige hulp werd verleend. Volgens den Morning Post worden door dames te Bia- ritz middelen aangewend om den heer de Persigny als Minis-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2